Stanley Tucci – biografia aktora, najlepsze filmy

Stanley Tucci Najlepsze filmy
Stanley Tucci Najlepsze filmy i role w karierze aktora / Foto: Wikimedia Commons

Już w grudniu na ekranach kin zadebiutuje filmowa biografia Whitney Houston. Stanley Tucci pojawia się w niej jako legenda przemysłu fonograficznego, Clive Davis. Z tej okazji przygotowaliśmy krótką listę pięciu najlepszych ról w dorobku lubianego aktora.

Stanley Tucci Najlepsze filmy, najlepsze role

“Supernova” (2020)

“Supernova” – czy też życiówka Stanleya Tucciego. Aktor zawsze emanował talentem z ekranu, ale jego występ w niedawnym filmie z Colinem Firthem okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i fenomenem. Drugi z panów gra tu mężczyznę po sześćdziesiątce, który zaczyna przejawiać objawy typowe dla demencji starczej. Jego partner (Tucci) zrobi wszystko, by zapewnić mu troskę, opiekę i czułość w tym ciężkim czasie. Czy po takiej diagnozie można nadal cieszyć się życiem?

“Supernova” to dramat o przemijaniu, o kruchości życia człowieka. Zazwyczaj, gdy heteroseksualni aktorzy przyjmują role osób LGBTQ, wiąże się to z wieloma kontrowersjami. W tym przypadku na film nie wylała się fala negatywnych komentarzy, a to dlatego, że Tucci i Firth są wyborni w swoich rolach. Grają z wyczuciem taktu, odważnie, ale wykazują się wrażliwością; są jako gejowska para dalecy od stereotypu.

Tucci za swoją rolę był nominowany m.in. do nagrody Stowarzyszenia Krytyków Irlandzkich.

“Burleska” (2010)

A nagroda za rolę najlepszego gejowskiego przyjaciela muzycznej divy wędruje do… zgadza się – do Tucciego za występ w “Burlesce”. W filmie pojawiają się zresztą dwie divy – Cher to ta, na której “usługach” jest Tucci, a drugą jest Christina Aguilera. Wykonawczyni hitu “Beautiful” występuje tu jako Ali, dziewczyna z małego miasteczka, władająca jednak potężnym głosem. Bohaterka zatrudnia się w klubie burleskowym, którego managerem jest Sean (Tucci). Mężczyzna od razu poznaje się na talencie Ali i jest pewien, że zostanie ona główną gwiazdą The Burlesque Lounge. Ma rację – droga na muzyczny szczyt to dla dziewczyny tylko kwestia czasu.

Aguilera wykonuje w filmie kilka kapitalnych kawałków (m.in. “Show Me How You Burlesque” i “Express”), a Cher umiejętnie jej “matkuje”. Tucci roztacza wokół siebie pozytywną aurę, choć bywa też sarkastyczny i kąśliwy. Obsadę uzupełniają Kristen Bell, Eric Dane i Cam Gigandet.

“Diabeł ubiera się u Prady” (2006)

Nie moglibyśmy pominąć tej roli i tego filmu, prawda? “Diabeł ubiera się u Prady” jest kultowym tytułem i jednym z najjaśniejszych punktów filmografii Stanleya Tucciego. Całe show należy wprawdzie do Meryl Streep i Anne Hathaway, ale bez udziału Tucciego – to jest Nigela Kiplinga – nie byłoby równie bajeczne. Kreacja w “Diable…” wyniosła gwiazdora nieomal na szczyt aktorskiego Olimpu i sprawiła, że po 2006 roku widywaliśmy go częściej i częściej w filmach mainstreamowych (jak “Łatwa dziewczyna” czy “Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”). Rola przyniosła aktorowi świetne recenzje i mnóstwo nowych fanów.

“Julie i Julia” (2009)

Film o wybitnej znawczyni kuchni, Julii Child (Meryl Streep) oraz o dziennikarce (Amy Adams), która postanawia w rok przygotować wszystkie jej popisowe dania. Stanley Tucci wciela się w kochającego męża Julii – Paula. Aktor nie dostaje wiele czasu ekranowego i gra postać drugoplanową, ale śmiało można powiedzieć, że jest bijącym sercem tego filmu wspólnie ze Streep. Jako Paul, Tucci jest wspierającym mężem, który zrobi wszystko, by pomóc żonie w rozwoju kariery. Kreacja nominowana była do nagród stowarzyszeń krytyków Bostonu i Indiany.

“Sen nocy letniej” (1999)

Ekranizacja sztuki Szekspira w reżyserii Michaela Hoffmana. Tucci występuje w filmie jako Puk, psotny duszek. Sama adaptacja niekoniecznie zapisała się w świadomości widzów na trwałe, ale zdecydowanie powinna, właśnie za sprawą roli Tucciego. Aktor świetnie balansuje na granicy cech charakterologicznych swojego bohatera, a w charakteryzacji z przyprawionymi rogami wygląda… czarująco. W obsadzie filmu znajdują się również Michelle Pfeiffer, Christian Bale i Rupert Everett.

Previous Article
Russell Crowe Najlepsze filmy

Russell Crowe – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Pasażerowie nocy Zwiastun

"Pasażerowie nocy" - zwiastun filmu z Charlotte Gainsbourg

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share