Ukraińska Akademia Filmowa nawołuje do bojkotu rosyjskiego kina i rosyjskich filmowców

Ukraińska Akademia Filmowa
Ukraińska Akademia Filmowa bojkotuje rosyjskie kino / Foto Prime: Wikimedia Commons

Z powodu ataku sił rosyjskich m.in. na Kijów Ukraińska Akademia Filmowa apeluje o bojkot produkcji rodem z Rosji. Przedstawiciele Akademii chcą, by rosyjskie filmy nie były akceptowane do emisji na festiwalach, a także by zablokowano możliwość dystrybucji konkretnych tytułów w państwie Władimira Putina.

Ukraińska Akademia Filmowa nawołuje do bojkotu Rosji

Ukraińska Akademia Filmowa uważa, że doszło do pogwałcenia demokracji oraz zamachu nie tylko na Kijów i Ukrainę, ale w gruncie rzeczy całą Europę. Na stronie Change.org pojawiła się petycja, zainicjowana przez Akademię. Jej celem jest bojkot rosyjskiego kina i środowiska filmowego. W uzasadnieniu czytamy:

— Podczas gdy mocarstwa nakładają na Rosję sankcje ekonomiczne i polityczne, kraj nadal jest aktywny w świecie kultury. Wiele rosyjskich filmów jest akceptowanych na światowych festiwalach, a na promocję tych tytułów wydawane są wysokie pieniądze. W ten sposób szerzy się propaganda. Tak zwiększa się lojalność wobec rosyjskiej kultury – kultury agresora, który właśnie rozpoczął niczym niesprowokowaną wojnę w centrum Europy. Fakt, że rosyjskie filmy są prezentowane na międzynarodowych festiwalach stwarza ułudę, że Rosja niesie pozytywne wartości cywilizowanemu światu.

Ukraińska Akademia Filmowa apeluje, by bojkot objął festiwale, dystrybucję, producentów i możliwość współpracy Rosjan z innymi państwami. Członkowie Akademii chcą też, by Rada Europy nie udzielała rosyjskim twórcom wsparcia w ramach funduszu Eurimages.

W 2017 roku Akademia domagała się uwolnienia przez Rosję Kiriłła Sieriebriennikowa – aresztowanego reżysera filmowego i teatralnego, którego produkcja “Uczeń” wywalczyła Europejską Nagrodę Filmową.

Previous Article
Hayden Panettiere

Hayden Panettiere nawołuje, by wspierać Ukrainę. Poruszający wpis na Instagramie

Next Article
Taron Egerton jako Wolverine

Taron Egerton dementuje plotki: "Nie zagram Wolverine'a, ale schlebiają mi te spekulacje"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share