Top 10: najlepsze filmy o miłości

Najlepsze filmy o miłości, wzruszające filmy romantyczne – wybraliśmy dla Was złotą dziesiątkę najważniejszych i najbardziej płomiennych filmowych love stories.
Najlepsze filmy o miłości
Najlepsze filmy o miłości / Foto AZN: Focus Features, American Zoetrope, River Road Entert.

Kino miłosne nie zawsze musi okazać się miałką komedią romantyczną. Często o najbardziej płomiennych uczuciach opowiadają twórcy ambitnych melodramatów, odkrywczych musicali, a nawet hybryd gatunkowych – jak te Sofii Coppoli. Przygotowaliśmy dla Was notowanie dziesięciu najlepszych filmów o miłości, jakie kiedykolwiek powstały. Przy niektórych aż serce rośnie, choć szczęśliwe zakończenie nie przy każdym tytule będzie zagwarantowane – jak to w życiu bywa.

Najlepsze filmy o miłości – Top 10

“Love Story” (1970)

Krytycy byli zgodni co do “Love Story”: świetnie oceniony w roku premiery obraz, dziś, zgodnie z tytułem, uchodzi za jedną z największych i najbardziej poruszających historii miłosnych. W filmie młoda para stawia na ślub pomimo niechęci rodziców – on jest bowiem zamożnym studentem prawa, a ona córką piekarza. To, co wsławiło “Love Story”, to łzawy utwór przewodni autorstwa Francisa Laia (z wokalem Andy’ego Williamsa) oraz górnolotny cytat z finału filmu: “Ten, kto kocha, nie potrzebuje nigdy mówić ‘przepraszam'”.

“Casablanca” (1942)

W przededniu wybuchu II wojny światowej Rick (Humphrey Bogart) napotyka na swojej drodze dawną ukochaną (Ingrid Bergman) – teraz już związaną z innym mężczyzną. Film zbudowano na najlepszych archetypach (nieszczęśliwa miłość, “ten trzeci”, konflikt moralny), a pochodzące z niego cytaty – w tym nieśmiertelny “Zawsze będziemy mieli Paryż” – przeszły do klasyki kina.

Najlepsze filmy romantyczne

“Między słowami” (2003)

Tokio. Przebrzmiały gwiazdor ekranu (Bill Murray) poznaje młodszą mężatkę (Scarlett Johansson). Okazuje się, że łączy ich więcej, niż mogli zakładać. Film miłosny, ale dużo bardziej osadzony w rzeczywistości niż niejedna komedia romantyczna. To bardziej tragikomedia o poczuciu wyobcowania i szukaniu zrozumienia. Romans nie zostaje przedstawiony w “Między słowami” przez różowe okulary, jest surowy i rwący. To przede wszystkim film o platonicznym uczuciu i – zdaniem reżyserki, Sofii Coppoli – “miłosnej melancholii”.

“Tajemnica Brokeback Mountain” (2005)

Głęboka analiza romansu i emocjonalnej więzi, jaka rodzi się między dwoma kowbojami pilnującymi owiec na wypasie. “Tajemnica Brokeback Mountain” toczy się w latach 60. w stanie Wyoming, a bohaterami są skryci geje – nic więc dziwnego, że film ma charakter szekspirowskiej tragedii, opowiada o miłości niemożliwej. Scena finałowa łamie serce na pół, a Heath Ledger i Jake Gyllenhaal przedefiniowują ekranowy wizerunek homoseksualnych mężczyzn.

“Piękny kraj” (2017)

Po części duchowy spadkobierca “Brokeback Mountain”. Rumuński imigrant zostaje przydzielony do pracy z brytyjskim rolnikiem i wkrótce obaj się w sobie zakochują. Jest w filmie świetna scena pierwszego zbliżenia między Johnnym i Gheorghem, w której uprawiają oni seks w błocie, walcząc o władczą pozycję nad partnerem. Jednak “Piękny kraj” to również opowieść o intymnej zażyłości między dwoma mężczyznami i czułości, jaka może obu połączyć. O unikaniu emocji poprzez ciężką, fizyczną pracę – i przełamywaniu tej tendencji. Wielkie kino.

Najpiękniejsze filmy o miłości

“Pamiętnik” (2004)

Ryan Gosling i Rachel McAdams w filmie o miłosnej burzy trwającej dziesięciolecia. Nie brakuje w “Pamiętniku” poruszających, pełnych romantycznego napięcia scen, a aktorzy wypracowali między sobą mityczną chemię, która tylko film uskrzydliła. “Pamiętnik” to ten typ melodramatu, przy którym rozklei się nawet największy kozak.

“Tamte dni, tamte noce” (2017)

Chyba najbardziej realistyczny film o pierwszej, nastoletniej miłości. Włoch Elio (Timothée Chalamet) zakochuje się w amerykańskim studencie (Armie Hammer), podopiekunie ojca. I choć obaj przeżywają piękne lato, a iskry między nimi zapowiadają świetlaną przyszłość, koniec tej historii będzie bolesny – jak to w przypadku pierwszych miłości bywa. Chalamet tworzy mistrzowską kreację, a scena finałowa z jego udziałem nie bez powodu przeszła do historii – zaledwie cztery lata po premierze filmu. Monolog Michaela Stuhlbarga o naturze miłości dostaje się głęboko pod skórę.

Wzruszające filmy romantyczne

“Deszczowa piosenka” (1952)

Film, który sprawdza się zarówno jako klasyczny musical, pocieszna komedia z wątkiem romantycznym i hollywoodzkie love story. Piosenki i układy taneczne doskonale podkreślają pasję, jaka narodziła się między Debbie Reynolds a Gene’em Kellym. Do kultowej sceny w deszczu nawiązuje m.in. melodramat “Brooklyn” z Saoirse Ronan.

“Gdyby ulica Beale umiała mówić” (2018)

Tish i Fonny to dawni przyjaciele, którzy odkrywają, że są w sobie zakochani. Niespodziewanie mężczyzna trafia do więzienia – za coś, czemu nie był winny. Kobieta postanawia oczyścić jego imię i przywrócić mu wolność. Czy para ma szansę na happy end? Pięknie sfilmowana opowieść o namiętności i walce z systemowym rasizmem.

“Uwierz w ducha” (1990)

Historia miłości ponad wszystko, która pokona nawet prawa natury. Dwa Oscary, jeden Złoty Glob i najbardziej romantyczna scena lepienia z gliny w dziejach (sparodiowana potem w “Nagiej broni 2½”).

Previous Article
warner tv

Stało się! TNT zastąpione przez Warner TV. Co w ofercie?

Next Article
Batgirl Brendan Fraser

Brendan Fraser dołącza do obsady filmu "Batgirl". Zagra piromana?

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share