Top 10: najlepsze filmy gangsterskie

Najlepsze filmy gangsterskie
Najlepsze filmy gangsterskie / Foto AZN: Kadr z filmu “Człowiek z blizną”; Universal Pictures

Filmy gangsterskie produkowane są począwszy od lat 30. ubiegłego stulecia. To w tym gatunku triumfy święcili aktorzy jak Humphrey Bogart czy Edward Robinson, a w późniejszych latach wzięci reżyserzy – Coppola, Scorsese, Penn i Peckinpah. Jakie są najlepsze filmy poświęcone tematyce mafii i gangów? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Sprawdź również: Polskie filmy gangsterskie – Lista od Facet365.pl

Najlepsze filmy gangsterskie – Top 10

“Ojciec chrzestny” (1972)

Osadzony w Nowym Jorku lat 40. XX wieku film ogniskuje się wokół losów Vito Corleone – szefa włoskiej mafii. Dzięki roli u Francisa Forda Coppoli Marlon Brando zyskał nowe pokolenie fanów i stworzył jedną z najbardziej pamiętnych kreacji w historii kina.

“Człowiek z blizną” (1983)

Luźny remake filmu o tym samym tytule z lat 30. Rzecz dzieje się w gorącym Miami, a Al Pacino występuje tu jako imigrant z Kuby, podejmujący pracę dla kartelu narkotykowego. Sceny jak ta, w której Tony Montana krzyczy: “przywitajcie się z moim małym przyjacielem!”, zanim zaczyna strzelać na oślep jak szalony, świadczą o nieśmiertelności filmu.

“Chłopcy z ferajny” (1990)

Ray Liotta i Joe Pesci jako kryminaliści praktycznie wychowani przez mafię oraz Robert De Niro w roli absolutnego asa gangsterskiego półświatka. Obraz wpisano na listę National Film Registry jako jedno z dzieł, które stanowią dziedzictwo kulturowe USA.

Filmy o mafii, filmy o gangsterach – co warto obejrzeć?

“Dawno temu w Ameryce” (1984)

De Niro to niekwestionowany król filmów gangsterskich: inną wysoce cenioną pozycją z jego udziałem, która reprezentuje ten gatunek, jest “Dawno temu w Ameryce” (reż. Sergio Leone). Mistrz spaghetti westernów odnalazł nowe powołanie w Stanach, a jego obraz o życiu mafiosów z nowojorskiego Lower East Side to dziś uwielbiany klasyk.

“Wściekłe psy” (1992)

Nieudany napad na sklep jubilerski przynosi niespodziankę – grupa złodziei odkrywa, że jest wśród nich kapuś, który opowiedział o całej akcji policji. Film, który wyniósł Quentina Tarantino na hollywoodzki piedestał – i nie bez powodu. W obsadzie ikony: Buscemi, Keitel, Madsen.

“Wschodnie obietnice” (2007)

Viggo Mortensen w najtwardszej roli w karierze oraz Naomi Watts, która świetnie uzupełnia się z nim na ekranie. Film “Wschodnie obietnice” to jedna z nielicznych pozycji w dorobku Davida Cronenberga, która nie jest horrorem, fantastyką naukową lub mrocznym thrillerem. Obraz opowiada o rosyjskiej mafii handlującej żywym towarem.

Filmy gangsterskie Top 10

“Ojciec chrzestny II” (1974)

Odwieczny dylemat kinomana: która odsłona “Ojca chrzestnego” była lepsza – pierwsza czy druga? Zdania są podzielone, choć wielu ekspertów i historyków filmowych skłania się ku opcji sequelowej. Rola Ala Pacino w “Ojcu chrzestnym II” powszechnie uchodzi za najlepsze, co aktor kiedykolwiek pokazał na ekranie.

“Chłopaki z sąsiedztwa” (1991)

Kultowy dramat gangsterski o getcie w Los Angeles i afroamerykańskiej mafii. W obsadzie pierwsze kroki stawiają Cuba Gooding Jr., Angela Bassett i… Ice Cube. Nominacje do Oscara za reżyserię i scenariusz oryginalny.

“Pulp Fiction” (1994)

Tarantino lubi wracać do tematyki mafijnej/gangsterskiej. W “Pulp Fiction” przytoczona zostaje historia dwóch płatnych zabójców brylujących w kryminalnym półświatku. Studio TriStar Pictures odmówiło Tarantinowi współpracy i nie wyprodukowało jego filmu, uznając, że scenariusz jest “kompletnie chory”. Pod swoje skrzydła wziął “Pulp Fiction” Harvey Weinstein. Dziwicie się?

“Irlandczyk” (2019)

Jeden z najdroższych filmów Netfliksa. De Niro i Pacino wracają w jednym z najświeższych filmów gangsterskich – i znów współpracują z Martinem Scorsese. Fabuła skupia się na postaci rzeczywistej – mianowicie Franku “Irlandczyku” Sheeranie. Był on jedną z najbardziej prominentnych postaci w środowisku przestępczości zorganizowanej w latach 60. i 70.

Previous Article
Deadpool 3 Hugh Jackman

Hugh Jackman jako Wolverine na pierwszym zdjęciu z "Deadpoola 3"

Next Article
Jenna Ortega Najlepsze filmy

Jenna Ortega – biografia aktorki, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share