Denzel Washington – biografia aktora, najlepsze filmy

Denzel Washington Najlepsze filmy
Denzel Washington Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Wikimedia Commons

Denzel Washington to jeden z najbardziej cenionych amerykańskich aktorów swojego pokolenia. Debiutował rolami w produkcjach telewizyjnych, olbrzymią sławę przyniosły mu kreacje w takich filmach jak “Malcolm X”, “Karmazynowy przypływ” czy “Plan doskonały”, ostatnio widzieliśmy go w “Tragedii Makbeta” Joela Coena, gdzie zagrał… bohatera tytułowego. Jakie filmy można wpisać w poczet najlepszych w dorobku Washingtona? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Denzel Washington Najlepsze filmy w karierze aktora

“Filadelfia” (1993)

Jedna z przełomowych kreacji w karierze Denzela Washingtona. Gwiazdor wciela się w “Filadelfii” w prawnika, który staje w obronie Andrew Becketta (Tom Hanks) – został on zwolniony z pracy, bo choruje z powodu AIDS. Główny bohater walczy o godność swojego klienta, jednocześnie pozbywając się własnych uprzedzeń. Washingtona poznajemy bardziej jako antybohatera, ale to tylko płaszcz, który jego Joe Miller zrzuca w odpowiednim momencie. Mniej utalentowany aktor ugiąłby się pod ciężarem tak niejednoznacznej i rozbudowanej roli, ale nie Washington.

Joe przechodzi metamorfozę, wyzbywa się homofobii i uczy się empatii, a Washington świetnie akcentuje tę trudną podróż. Oscara zdobył Hanks (to jedna z najlepszych ról aktorskich w historii!), ale kreacja Washingtona też spotkała się z uznaniem krytyków.

“Kolekcjoner kości” (1999)

Denzel Washington jako sparaliżowany od szyi w dół nowojorski detektyw zostaje poproszony o pomoc – ma wspomóc byłego partnera w pewnej sprawie. Chodzi o odszukanie zaginionego multimionera. Tak Lincoln Rhyme zostaje wciągnięty w poszukiwania psychopatycznego mordercy, który zostawia w miejscu zbrodni bardzo zagadkowe ślady…

Washington zostaje sparowany z młodziutką Angeliną Jolie, zaczynającą dopiero karierę. Lincoln musi podzielić się swoją wiedzą z młodszą koleżanką po fachu i musi działać szybko – morderca zbiera bowiem kolejne żniwo. Gra aktorska duetu Washington–Jolie została pochwalona między innymi przez cenionego krytyka Rogera Eberta w recenzji dla “Chicago Sun-Times”. Sam film był hitem kinowym i zainkasował ponad 151 mln dolarów w notowaniach box office’u.

“Człowiek w ogniu” (2004)

John Creasy to były zabójca i współpracownik CIA, który przybywa do Meksyku – ma ochraniać córeczkę pewnego bogatego biznesmena. Gdy ta zostaje porwana, bohater postanawia zrobić wszystko, by ją ocalić. Chce też rozbić szajkę skorumpowanych policjantów.

Washington ma na swoim koncie role w licznych thrillerach i filmach akcji klasy “B” – to zdecydowanie najlepszy z nich. Projekt wyreżyserował ceniony twórca, Tony Scott – odpowiedzialny też za takie przedsięwzięcia jak “Top Gun”, “Zagadka nieśmiertelności”, “Deja Vu” (w obsadzie również Washington). Kreacja Johna Creasy’ego jest stoicka, wyciszona, ale nie niedopowiedziana – to facet, który wie, jak profesjonalnie kopać przestępcze tyłki. I jest w tym wręcz wybitny. Duży plus za to, jak zgrany jest Washington ze swoją ekranową towarzyszką – młodziutką Dakotą Fanning.

Denzel Washington Najlepsze filmy i najlepsze role w dorobku gwiazdora

“Dzień próby” (2001)

— Młody policjant trafia pod skrzydła weterana z wydziału narkotykowego. Już podczas pierwszej akcji zaczyna podejrzewać, że jego przełożony sam niejedno ma na sumieniu. (zarys fabuły: Netflix)

Washington jako gliniarz z wydziału narkotykowego oraz Ethan Hawke jako młody policjant, który współpracuje z nim, nie do końca akceptując jego brutalne metody pracy. Za rolę w tym filmie Washington zdobył drugiego i, jak dotąd, ostatniego Oscara w swojej karierze. W kryminalnym akcyjniaku gwiazdor tworzy rolę czarującą, wręcz uwodzicielską, opartą na manipulacji. W nowym, nieznanym wcześniej wcieleniu zaszokował widzów dookoła świata – ale w pozytywny sposób. Kreację nominowano też do Złotego Globu i Satelity.

“American Gangster” (2007)

— Frank Lucas (Washington) znany jest na ulicach Harlemu z bezwględności, ale i gangsterskiego poczucia honoru. Dzięki temu jest w stanie zapanować nad chaotycznym podziemiem narkotykowym. Richie Roberts (Russell Crowe) to z kolei glina ceniący własne zasady, który postanawia zrobić porządek z wartym miliony dolarów imperium Lucasa. Ich starcie przejdzie do legendy. (zarys fabuły: Prime Video)

Rola złożona, zagrana na surowo, może trochę chłodna, ale nigdy beznamiętna. Dla wielu szokiem okazało się, że w 2008 r. kreacja Washingtona nie została nominowana do Oscara. Dziś uchodzi za jedną z najlepszych w jego długiej karierze. Za występ Washington zdobył statuetkę BET, był też nominowany do Złotego Globu i Satelity.

Previous Article
Dave Bautista Najlepsze filmy

Dave Bautista – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Lady Gaga w 2. sezonie Wednesday

Czy Lady Gaga zagra w 2. sezonie "Wednesday" Netfliksa?

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share