Dave Bautista – biografia aktora, najlepsze filmy

Dave Bautista Najlepsze filmy
Dave Bautista Najlepsze filmy z udziałem aktora / Foto: Wikimedia Comm.

Po roli w “Glass Onion: Filmie z serii ‘Na noże'” jego świetnie układająca się kariera dodatkowo eksplodowała. Dave Bautista chwalony jest przez takich reżyserów jak Rian Johnson, Denis Villeneuve czy James Gunn. Dziś to niemal pewne, że któregoś dnia gwiazdor sięgnie szczytu aktorskiego Olimpu – pytanie tylko, kiedy to nastąpi. Przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd najlepszych dokonań w dorobku Dave’a Bautisty. 53-latek dowodzi, że nigdy nie jest za późno, by przedefiniować swoją karierę.

Dave Bautista Najlepsze filmy w karierze gwiazdora Na noże 2

Seria “Strażnicy Galaktyki” (2014–2022)

Bautista zaczynał bowiem karierę jako sportowiec – mianowicie profesjonalny wrestler. Przez lata był związany z federacją WWE. To, co nie udało się Dwayne’owi Johnsonowi (który od lat gra jedną i tę samą rolę, a przynajmniej jeden typ postaci), łatwiej przyszło Bautiście, uchodzącemu za aktora wszechstronnego. Przykład: jego kreacja w serii “Strażnicy Galaktyki” (“Guardians of the Galaxy”).

Rola to świetna, charyzmatyczna, dowcipna, pełna sznytu i znakomita pod względem komediowego timingu. Niby skrojona pod kino akcji (bo przy swoich warunkach fizycznych Bautista ma jako Drax imponować cieleśnie i w scenach walki), ale jednak zanurzona głównie w komedii. Począwszy od 2014 roku Bautista pojawił się jako Drax w sześciu marvelowskich projektach, w tym w paru odsłonach “Avengersów”. Ostatnio grał ikonicznego bohatera w średniometrażowej komedii “Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta” (do obejrzenia na platformie Disney+).

W tym roku premierę odnotują “Strażnicy Galaktyki: Vol. 3” (w polskich kinach od 5 maja).

“Glass Onion: Film z serii ‘Na noże'” (2022)

Rola, o której mówi się od tygodni, i której nie moglibyśmy nie uwzględnić w tym notowaniu. W drugiej części serii “Na noże” Dave Bautista pojawia się jako Duke Cody. Jest on growym streamerem oraz aktywistą na rzecz praw mężczyzn, który robi furorę na YouTubie i Twitchu. Bautista został zachęcony do wzięcia udziału w castingu przez twórców filmu i finalnie otrzymał rolę. Po premierze zebrał pozytywne recenzje za kreację Cody’ego, chwalony między innymi przez serwisy “Collider” czy “ScreenRant”.

Świetny, nabuzowany pozytywną, szaloną energią występ pochwalił zresztą sam reżyser – Rian Johnson – który przyznał, że od lat obserwuje poczynania aktora. Johnson pochwalił gwiazdora za talent, nazwał go “prawdopodobnie najlepszym wrestlerem, który rozpoczął karierę aktorską” oraz dodał:

— Myślę, że któregoś dnia reżyser jak np. Paul Thomas Anderson da Dave’owi poważną rolę w swoim filmie i będzie to kreacja genialna. Prawdziwy Bautista jest wrażliwcem i właśnie to mnie w nim ekscytuje. Jest wielki i może grać w taki też sposób, ale jego role mają w sobie pewną delikatność.

“Blade Runner 2049” (2017)

W okolicy 2017 roku Dave Bautista rozpoczął swoją współpracę z innym cenionym reżyserem – Denisem Villeneuve’em. Pojawił się później w dwóch odsłonach jego wersji “Diuny”, z których pierwsza zebrała dziesięć nominacji do Oscara (i wygrała w sześciu kategoriach). Wszystko zaczęło się jednak od fantastycznonaukowego filmu neo-noir pt. “Blade Runner 2049”.

W kontynuacji “Łowcy androidów” z Harrisonem Fordem Dave Bautista pojawia się jako Sapper Morton – replikant Nexusa-8, farmer uprawiający rzadkie proteiny, którego odwiedza główny bohater (Ryan Reynolds) w scenie początkowej filmu. Gwiazdor nie otrzymał wprawdzie od Villeneuve’a wiele czasu ekranowego, ale odpowiednio wykorzystał te minuty, które spędza na ekranie. To chyba najbardziej “artystyczna” i nietypowa z jego dotychczasowych kreacji. Pamiętajcie: w tym roku premierę zaliczy “Diuna 2” Villeneuve’a z Bautistą na pokładzie.

Dave Bautista Najlepsze filmy w dorobku gwiazdora

“Armia umarłych” (2021)

“Armia umarłych” Zacka Snydera miała być wartkim, pełnym akcji horrorem o walce z żywymi trupami i dokładnie takim projektem się okazała. Do dziś pozostaje zagadką, dlaczego stała się jednym z bardziej hejtowanych filmów 2021 roku. Warto zaznaczyć, że ten wysokooktanowy, heistowy film sensacyjny może pochwalić się wieloma zagranymi “na maksa” występami. Spośród utalentowanej obsady (Schweighöfer, Hardwick, Castillo) najwięcej szumu robi, oczywiście, Bautista, obsadzony jako Scott Ward. Mężczyzna staje na czele ekipy, która ma ruszyć na wojnę z żywymi trupami. Ekipa trafia do strefy kwarantanny, gdzie żerują zombie, a jej dodatkowym zadaniem jest zdobycie 200 mln dolarów, które ukryto w pewnym skarbcu.

Brzmi jak przepis na kapitalne kino popcornowe? No jasne! A Bautista to wisienka na torcie – jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi w przypadku takiego ważącego 130 kg kolosa.

“Spectre” (2015)

Dwudziesty czwarty film z serii o Jamesie Bondzie. Bautista występuje tu jako Pan Hinx – wyspecjalizowany zabójca, współpracujący z globalną organizacją terrorystyczną Spectre. Bautista pojawia się w filmie w kilku scenach, gdzie towarzyszy Danielowi Craigowi i Léi Seydoux i trzeba przyznać – we wszystkich dorównuje kroku bardziej doświadczonym kolegom po fachu. Rola inspirowana była inną bondowską postacią – złoczyńcą o ksywce Oddjob, który pojawił się w filmie “Goldfinger” z 1964 roku.

3 lutego w polskich kinach odbędzie się premiera thrillera “Pukając do drzwi” M. Nighta Shyamalana. W obsadzie m.in. Dave Bautista, Jonathan Groff, Rupert Grint. To film, który trzeba obejrzeć!

Honorable mention: “Stuber” (2019), “Prawo zbrodni” (2011)

Previous Article
Community: The Movie

Wiemy, kiedy startują zdjęcia do filmowej kontynuacji "Community"

Next Article
Denzel Washington Najlepsze filmy

Denzel Washington – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share