Najlepsze filmy w historii – ranking top 10

Najlepsze filmy w historii
Najlepsze filmy w historii/ foto: canva.com

Najlepsze filmy w długoletniej historii kina to nie lada wyzwanie, aby wybrać te które stały się kultowe i niezapomniane. Początek kina sięga 1895 roku. Tego roku, 13 lutego w Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz kinowy – przy użyciu kinematografu. Pierwszymi twórcami filmowymi byli bracia Auguste i Louis Lumiere. Od tego czasu, zarówno technologia, jak i sposób gry aktorskiej znacznie się zmienił. Kinematografia wzbogacona została o wyjątkowe produkcje. Zobacz nasz ranking najlepszych filmów w historii.

Top 1: Najlepszy film wszechczasów – Przeminęło z wiatrem (1939)

Powstały na podstawie powieści Margaret Mitchell “Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga, to jeden z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. Fabuła osadzona jest w czasach wojny secesyjnej, a główną bohaterką jest krnąbrna, Scarlett O’Hara – córka plantatora z Południa, Geralda O’Hary. Przyzwyczajona do wygodnego życia, Scarlett musi przejść wiele prób i wykazać się niezwykłą siły aby stawić czoła problemom po przegranej wojnie. Na tle wojny secesyjnej i wątku niewolnictwa, odbywa się wiele historii i dramatów miłosnych – nieodwzajemniona miłość Scarlett do Ashleya Wilkesa, a także wielki romans bohaterki z awanturnikiem Rhettem Butlerem. “Przeminęło z wiatrem” (ang. Gone with the Wind) to klasyka gatunku. W rolę Scarlett O’Hary wcieliła się Vivien Leigh, która za swoją rolę otrzymała Oscara. Natomiast partnerujący jej Clark Gable, odtwórca roli Butlera, zdobył nominację za najlepszą rolę męską. Film był stworzony z ogromnym rozmachem, wystąpiło w nim, aż dwóch tysięcy czterystu statystów i epizodystów.

Zobacz również: Najlepsze filmy o miłości

Top 2: Ojciec Chrzestny II

Trylogia Ojca Chrzestnego to niezapomniane dzieło Francisa Forda Coppoli, na podstawie książek Mario Puzo. Ojciec Chrzestny II z 1974 roku, to sequel i prequel Ojca Chrzestnego. Ukazuje jednocześnie losy rodziny Corleone po wydarzeniach z pierwszej części, a także losy młodego Vita Corleone, w którego wcielił się Robert de Niro. Film zdobył 6 Oscarów, w tym:

  • Najlepszy film
  • Najlepszy reżyser
  • Najlepszy scenariusz
  • Najlepsza scenografia
  • Najlepsza muzyka
  • Najlepsza rola drugoplanowa: Robert de Niro

Co ciekawe, Robert de Niro i Marlon Brando to aktorzy, którzy otrzymali Oscara za odegranie tej samej roli – Vita Corleone.

Zobacz również: Najlepsze filmy gangsterskie

Top 3: 2001: Odyseja Kosmiczna

Wybitne dzieło Stanleya Kubricka z roku 1968, na podstawie powieści fantastycznonaukowej, którą reżyser napisał wraz z Arthurem C. Clarke’iem. To jedno z najbardziej metaforycznych i wielowątkowych dzieł, jakie kiedykolwiek pojawiły się na ekranie. 2001: Odyseja Kosmiczna, to opowieść podzielona na trzy epizody, rozgrywające się na przestrzeni tysięcy lat – w różnych miejscach wszechświata, wokół tajemniczego monolitu. W filmie niema nie występują dialogi – reżyser posługuje się obrazem i wybitną muzyką. Dzieło jest postrzegane jako refleksja nad nasilającymi się problemami technologicznymi, kondycją duchową człowieka i miejscem człowieka we wszechświecie.

Film był przełomowym dziełem w dziedzinie efektów specjalnych. Jest filmem wszech czasów – jako pierwszy i jedyny dotąd, dokonał takiego postępu w dziedzinie efektów kinowych. Na potrzeby Odysei Kosmicznej, Kubrick i jego zespół stworzyli ponad 200 trików. Dzięki temu film stał się ikonicznym dziełem.

Top 4: Pulp Fiction 

Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę – na czas nieobecności gangstera w mieście ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić.

Film Quentina Tarantino, to pełen zwrotów akcji film, który bez wątpienia potrafi zaskakiwać. Czarny humor i absurdalna rzeczywistość przedstawiona w dziele Tarantino, podbiła serca widzów na całym świecie – i chociaż film jest z 1994, wciąż zyskuje kolejnych miłośników.

Top 5: Dwunastu gniewnych ludzi

Wielkie kino, małym kosztem, czyli “Dwunastu gniewnych ludzi” (1957). Jak dać emocje widzom emocje i budować stopniowo napięcie tworząc film, którego akcja dzieje się w jednym pomieszczeniu? W filmie Sidney’a Lumet’a tytułowi gniewni ludzie mają wydać wyrok w procesie o morderstwo. Doskonale poprowadzona fabuła sprawia, że niczym domek z kart, początkowe przeświadczenia z każdą sceną coraz bardziej się chwieją. Film dał początek gatunkowi thrillera prawniczego.

Top 6: Milczenie Owiec

Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie. Wierząc, że w ujęciu tego mordercy dopomoże tylko inny przestępca, FBI wysyła agentkę Clarice Starling (Jodie Foster) na wywiad z obłąkanym więźniem, który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Więzień, psychiatra, dr Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) jest genialnym mordercą-ludożercą, który pomoże agentce Starling, jeżeli ona będzie karmić jego chorą ciekawość detalami ze swojego skomplikowanego życia. Ta pokręcona relacja zmusza Starling nie tylko do konfrontacji z jej psychicznymi demonami, ale doprowadza ją również do spotkania twarzą w twarz z szalonym, ohydnym mordercą, wcieleniem zła tak mocnym, że nie będzie miała odwagi – ani siły – by go zatrzymać!

Milczenie Owiec (1991) to kolejna kultowa pozycja w historii kina. Film zdobył 5 Oscarów, tym za najlepsze role pierwszoplanowe dla Anthony’ego Hopkinsa i Jodie Foster, najlepszy film, scenariusz oraz reżyserię dla Jonathan’a Demme’a.

Top 7: Król Lew

Król Lew, animacja Disney’a z 1994 roku to dzieło, które powinien znać nie tylko młodszy, ale i starszy widz. Historia młodego Lwa Simby, który opuszcza rodzinę po śmierci ojca Mufasy, aby po latach powrócić i odzyskać podstępnie zabrany przez jego wuja Skazę, tron.
Król lew to piękna opowieść o odwadze, wolności i przyjaźni, która opiewa we wspaniałą muzykę Hansa Zimmera oraz Eltona Johna. Film zachwycił również nowymi technikami do stworzenia obrazu – co stało się pokłosiem przemian technologicznych w kinie.

Top 8: Władca Pierścieni: Powrót Króla

Trzeci, a tym samym ostatni film z trylogii Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona. Swoją premierę miał 17 grudnia 2003 roku. Zdobył 11 Oscarów – we wszystkich kategoriach, w których był nominowany. Ostatnia część trylogii opowiada o zmaganiach Aragorna, który jednoczy siły Śródziemia szykując się do bitwy, która ma odwrócić uwagę Saurona od hobbitów, kierujących się w kierunku Góry Przeznaczenia.
Choć poprzednie części zyskały ogromną popularność, to właśnie trzeci film, stał się najbardziej widowiskowy – m.in. dzięki wielkiej bitwie, która została zrealizowana z wielkim rozmachem.

Top 9 Forrest Gump

Forrest Gump (1994) to film z porywającą kreacją Toma Hanksa. W ciągu trzech burzliwych dekad Forrest zmienia się z lekceważonego inwalidy w gwiazdę amerykańskiego futbolu; z bohatera wojny w Wietnamie staje się królem krewetek; od honorów Białego Domu przechodzi w ramiona ukochanej. Jest odzwierciedleniem naszej epoki, ostatnim niewinnym w czasach, kiedy Ameryka utraciła swoją niewinność. Serce podpowiada mu w sprawach, których nie ogarnie jego umysł. Jest człowiekiem zasad, a jego sukcesy inspirują wszystkich. “Forrest Gump” to historia pewnego życia.

Film zdobył 6 Oscarów, w tym:

  • Najlepszy film – Steve Starkey, Steve Tisch, Wendy Finerman
  • Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Tom Hanks
  • Najlepszy reżyser – Robert Zemeckis
  • Najlepszy scenariusz adaptowany
  • Najlepsze efekty specjalne
  • Najlepszy montaż

Do roli Forresta Gumpa pod uwagę brani byli: Bill Murray i Chevy Chase. John Travolta natomiast sam odrzucił możliwość zagrania tytułowej postaci.

TOP 10 Siedmiu Samurajów

Siedmiu Samurajów z 1954 roku, stał się inspiracją do nakręcenia filmu “Siedmiu wspaniałych” i stworzył nowy trend w kinematografii. Dlatego warto poznać tę japoński pierwowzór kina przygodowego z elementami komedii, patosu, kina akcji, a wszystko to w niezwykle surowym klimacie.
Akcja dzieje się w Japonii, pod koniec XVI wieku. Co roku bezwzględni bandyci najeżdżają małą wioskę, zawłaszczając zebrane przez mieszkańców plony. Zagrożeni widmem śmierci głodowej, zdesperowani chłopi, decydują się na wynajęcie samurajów, którzy obronią ich przed napaścią. Jako zapłatę mogą zaoferować jedynie trzy skromne posiłki dziennie. Wydaje się, że w tej sytuacji znalezienie obrońców jest z góry skazane na niepowodzenie.

Sprawdź Najlepsze filmy i seriale o BioHackingu

Previous Article
Late Night with the Devil David Dastmalchian

David Dastmalchian zagra w filmie o "szatańskim" programie typu talk-show

Next Article
Mój wymyślony chłopak

Premiera Prime Video: komedia "Mój wymyślony chłopak"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share