W ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD pojawił się szczególny film – “Lingui” w reżyserii Mahamata-Saleha Harouna. To afrykańsko-europejska koprodukcja, która w ubiegłym miesiącu trafiła na ekrany polskich kin dzięki studiu Gutek. Teraz obraz dostępny jest w streamingu i powinien przykuć uwagę miłośników ambitnych dramatów społecznych. Film opowiada o muzułmance, która odkrywa, że jej córka jest w ciąży i zaczyna rozmyślać nad aborcją.
Lingui Premiera VOD. Dramat społeczny o życiu kobiet w Afryce
Opis fabuły za oficjalną stroną dystrybutora:
— Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek “Lingui” runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?
“Lingui” to koprodukcja czterech państw: Czadu, Francji, Belgii i Niemiec. Reżyser filmu, Mahamat-Saleh Haroun, w przeszłości nakręcił między innymi “Krzyczącego mężczyznę” oraz wielokrotnie nagradzaną “Suszę”. “Lingui” również przyniósł mu uznanie. Film był nominowany do Złotej Palmy, walczył też o nagrodę festiwalową w sekcji “Prezentacje Specjalne” na MFF w Toronto.
Obraz był jednym z niewielu, jakie wyprodukowano w Afryce, które zostały zaprezentowane w konkursie głównym festiwalu canneńskiego. Chwalony był w recenzjach “The New York Times” czy “CinEuropa”; został nazwany poruszającą opowieścią o emancypacji i kobiecej sile. Uznano też, że film otwiera oczy na prawdziwe problemy i pokazuje Afrykę z zupełnie nieznanej przeciętnemu widzowi perspektywy.
W Czadzie tytułowe słowo “lingui” oznacza więź, na przykład z otaczającą nas wspólnotą. W kontekście filmu więź dotyczy kobiet walczących o przetrwanie w patriarchalnym środowisku. Obsadę filmu zasilają Achouackh Abakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue i Hadjé Fatimé Ngoua.