Ivan Reitman nie żyje. Nakręcił m.in. “Pogromców duchów” i “Juniora”

Ivan Reitman nie żyje
Ivan Reitman nie żyje / Foto Prime: Wikimedia Commons

Ivan Reitman nie żyje. W wieku 75 lat zmarł pochodzący z Czechosłowacji kanadyjski reżyser, twórca takich hitów, jak “Pogromcy duchów”, “Junior” czy “Bliźniacy”.

Nie żyje Ivan Reitman. Dał światu m.in. “Pogromców duchów”

Ivan Reitman nie żyje. Reżyser znany z wielu komediowych przebojów odcisnął trwałe piętno na kulturze filmowej i zainspirował całe pokolenie młodszych filmowców. Reitman zmarł w sobotę, 12 lutego w swoim domu. Odszedł w spokoju, we śnie, o czym jako pierwsza poinformował Amerykańska Agencja Prasowa.

Reitman urodził się w październiku 1946 roku w miejscowości Komárno (wówczas Czechosłowacja, dziś – Słowacja). W oświadczeniu prasowym dzieci reżysera – Caroline, Catherine i Jason – informują, że ubolewają z powodu śmierci ojca: “Nasza rodzina pogrążona jest w rozpaczy z powodu nagłej śmierci taty, męża i dziadka. On nauczył nas, że w życiu zawsze należy doszukiwać się magii.”

Ivan Reitman był absolwentem prestiżowego Uniwersytet McMastera, a w świecie kina debiutował już pod koniec lat 60. krótkim metrażem “Orientation”, który sam nakręcił i zmontował. Jego pełnoprawny, fabularny debiut przypada na rok 1971 i komedię “Foxy Lady”. Zagrali w niej Andrea Martin i znany z sitcomu “Schitt’s Creek” Eugene Levy.

Ivan Reitman nie żyje. Był twórcą legendarnych komedii

Najważniejszym tytułem w filmografii Ivana Reitmana pozostaje komedia fantasy “Pogromcy duchów” (1984), za którą nagrodzono go Saturnem. Obraz był takim hitem, że w 1989 r. doczekał się sequela (też od Reitmana), a niedawno powstała wariacja – “Pogromcy duchów. Dziedzictwo”.

Inne znane tytuły Reitmana to “Bliźniacy”, “Gliniarz w przedszkolu”, “Junior”, “Dzień ojca”, “Ewolucja”, “Moja super eksdziewczyna”. Specjalizował się w komediach; często współpracował z takimi gwiazdorami, jak Bill Murray, Arnold Schwarzenegger, Danny DeVito, Harold Ramis, Sigourney Weaver, Dan Aykroyd czy Frank Langella. Wyprodukował ponadto filmy: “Stary, kocham cię”, “Kosmiczny mecz”, “Eurotrip” czy “Beethoven”.

Miał wyreżyserować sequel “Bliźniaków” – “Triplets”, ponownie ze Schwarzeneggerem i DeVito w rolach przodujących.

Zainspirowani twórczością Ivana Reitmana byli m.in. Seth Rogen, Judd Apatow, Mindy Kaling i twórca “Kac Vegas”, Todd Phillips.

Ivan Reitman nie żyje. Hollywood pogrążone w rozpaczy

Previous Article
Nope Zwiastun

ZWIASTUN: nowy horror Jordana Peele'a "Nope". Enigmatyczny trailer podsyci apetyt widzów

Next Article
The Thing About Pam Zwiastun

Zwiastun serialu "The Thing About Pam". Takiej Renée Zellweger nigdy dotąd nie widzieliście na ekranie

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share