Wersja reżyserska filmu “Martin” George’a Romero ma szansę trafić do kin

Martin wersja reżyserska
Martin Wersja reżyserska klasyku George’a Romero odnaleziona / Foto AZN: Laurel Prod., Braddock Associates, Lionsgate Home Entertainment

Takiego obrotu spraw nie spodziewał się nikt: niedawno odnaleziono wersję reżyserską kultowego filmu George’a A. Romero “Martin”. Obraz, w swojej alternatywnej, czarno-białej odsłonie, przez wiele lat uchodził za zaginiony.

Martin Wersja reżyserska klasyku George’a Romero odnaleziona!

Wspaniałe znalezisko trafiło w ręce Michaela Gornicka – operatora zdjęć, który wielokrotnie pracował z George’em Romero, m.in. przy “Świcie żywych trupów” i “Martinie” właśnie. Na swoim profilu w serwisie Facebook Gornick napisał, że kopia wersji reżyserskiej jest prawdopodobnie jedyną, jaka zachowała się do dziś. Teraz poddana zostanie ona procesowi cyfrowego odrestaurowania.

“Martin” trafił do kin w 1978 roku, po premierze m.in. na festiwalu w Cannes. W wersji producenckiej film trwał 95 minut, a jego wersja rozszerzona – którą sam Romero uznawał za lepszą – sięga trzech godzin. Zakurzoną kopię odmucha z pyłu i odświeży Richard Rubinstein we współpracy ze spółką Braddock Associates. Czarno-biała wariacja “Martina” przez ponad czterdzieści lat uważana była za zaginioną.

Film opowiada o losach 17-latka (John Amplas), który jest zafascynowany krwią i przemocą. Uważa, że w istocie jest 84-letnim wampirem, uwięzionym w ciele młodziaka. Bohater zamieszkuje ze swoim kuzynem w stanie Pensylwania. Głęboko wierzący krewny jest przekonany, że będzie w stanie kontrolować mroczne popędy tytułowego Martina – bardzo się jednak myli.

George A. Romero (twórca “Nocy żywych trupów”) zmarł w 2017 roku w wieku 77 lat. Wkrótce po jego odejściu Ben Sachs z czasopisma “The Chicago Reader” okrzyknął “Martina” jako “najintensywniej emocjonalne dzieło w całej karierze Romero”.

Previous Article
Rob Savage The Boogeyman

Powstanie ekranizacja powieści Stephena Kinga "The Boogeyman". Za kamerą Rob Savage

Next Article
Whoopi Goldberg Till

Haley Bennett u boku Whoopi Goldberg w dramacie "Till". Film opowie o brutalnych konsekwencjach rasizmu

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share