“Oppenheimer” “dewastującym” doświadczeniem? Zapowiedź Nolana

Oppenheimer
Oppenheimer – Christopher Nolan na temat filmu / Foto: Universal, Syncopy Inc., Atlas Ent.

“Oppenheimer” to jeden z najgłośniejszych filmów tego roku. Zdaje się też, że może okazać się jednym z największych hitów kinowych. Premiera dzieła Christophera Nolana w kinach IMAX odbędzie się już 21 lipca 2023. Szacuje się, że brytyjsko-amerykańska koprodukcja musi zarobić minimum 400 mln dolarów, by przynieść twórcom satysfakcjonujące zyski. Nolan odniósł się do filmu, swoich inspiracji i klasyfikacji gatunkowej w najnowszym wywiadzie.

Oppenheimer – Christopher Nolan na temat filmu

W wywiadzie z serwisem “Wired” Christopher Nolan rozmawiał o kontekście historycznym, tytułowym bohaterze i klasyfikacji gatunkowej “Oppenheimera”. Film, który obejrzeli już widzowie na testowych pokazach, to z jednej strony dramat historyczno-biograficzny, a z drugiej – quasi-apokaliptyczny thriller. Nolan podkreśla też, że film ma również coś z kina grozy:

— Niektóre osoby, który wyszły z seansu (testowego – przyp.), były całkowicie zdewastowane. Nie mogły wydusić z siebie słowa. Z historią wiąże się pewien element strachu. Ale swoich bohaterów i ich związki obdarowałem miłością – najsilniejszą, na jaką się zdobyłem. Ten film to intensywne doświadczenie, bo sama historia jest intensywna. Pokazałem “Oppenheimera” pewnemu filmowcowi. Uznał, że w pewien sposób jest to filmowy horror. Nie mógłbym się nie zgodzić.

Nolan zapowiada też, że: “‘Oppenheimer’ to historia niemożliwych pytań, niemożliwych dylematów etycznych, paradoksów. W historii tytułowego bohatera nie ma prostych odpowiedzi. Są jedynie trudne pytania i to właśnie sprawia, że historia jest porywająca.”

Cillian Murphy wciela się w filmie Christophera Nolana w niejakiego Roberta Oppenheimera. Uchodzi on za “ojca bomby atomowej”, a podczas II wojny światowej kierował Programem Manhattan, którego celem było uzyskanie energii jądrowej i wykorzystanie jej do produkcji nowego typu broni. Murphy – 46-letni irlandzki aktor – otrzymał angaż do roli tytułowej, bo jest łudząco podobny do Oppenheimera.

Obsadę dramatu biograficznego zasilają same znane nazwiska. W filmie poza Murphym grają m.in.: Gary Oldman, Matt Damon, Robert Downey Jr., Rami Malek, Emily Blunt, Florence Pugh, Josh Hartnett, Jason Clarke, Alex Wolff, Casey Affleck, Matthew Modine, Jack Quaid, James D’Arcy, David Dastmalchian, Alden Ehrenreich, Benny Safdie, David Krumholtz, Kenneth Branagh, Matthias Schweighöfer, Dylan Arnold, Emma Dumont, Dane DeHaan oraz Gustaf Skarsgård.

Previous Article
Wrooklyn Zoo

Nowy film twórcy "Ślepnąc od świateł" w przygotowaniu. W obsadzie Frycz i Eleryk

Next Article
Lassie. Nowe przygody

"Lassie. Nowe przygody" - zwiastun, data premiery

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share