Peter Bogdanovich nie żyje. Zmarł twórca “Ostatniego seansu filmowego”

Peter Bogdanovich nie żyje. W wieku 82 lat zmarł twórca “Ostatniego seansu filmowego”.
Peter Bogdanovich nie żyje
Peter Bogdanovich nie żyje / Foto Prime: Wikimedia Commons

Peter Bogdanovich nie żyje. W wieku 82 lat zmarł wybitny reżyser, twórca czarno-białych klasyków – “Papierowy księżyc” i “Ostatni seans filmowy”. Był laureatem nagrody BAFTA, dwukrotnie nominowanym do Oscara.

Peter Bogdanovich nie żyje. Odszedł ceniony twórca amerykańskiego kina autorskiego

Peter Bogdanovich nie żyje. Zmarł w czwartek w swoim domu w Los Angeles w Kalifornii, z powodów naturalnych. Informacje o śmierci reżysera przekazała mediom jego córka, Antonia Bogdanovich. Artysta miał 82 lata.

Bogdanovich był nowojorczykiem serbskiego pochodzenia. Jego rodzice uciekli do Stanów z powodu nasilających się represji nazistowskich (matka wywodziła się z bogatej, austriackiej rodziny, z Serbii pochodził jego ojciec).

Bogdanovich wchodził w skład młodych reżyserów tzw. Nowego Hollywood. Tworzył kino autorskie, z początku dokumenty, a następnie pełne metraże. Przepustką do sławy był dla niego dramat obyczajowy “Ostatni seans filmowy” z 1971 roku. Przepełniony melancholią obraz uznano za portret nastoletniego gniewu oraz opowieść o samotności w małym teksańskim mieście, które “umiera” na równi gospodarczo, jak i kulturowo. Film uhonorowano Oscarami w kategoriach aktorskich, był on też nominowany do tej nagrody za reżyserię. Bogdanovich i Larry McMurtry dostali Oscara za scenariusz.

Za komediodramat “Papierowy księżyc” nominowano reżysera do Złotego Globu. Inne znane tytuły w filmografii Petera Bogdanovicha to “No i co, doktorku?”, “Śmiechu warte” czy “Ktoś tu kręci”. Bogdanovich pojawił się także gościnnie w serialach “Rodzina Soprano”, “Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar” czy “Simpsonowie”.

Peter Bogdanovich zainspirował nowe pokolenie filmowców, wśród których znajdują się m.in. Quentin Tarantino, Edgar Wright, Andy Muschietti, Wes Anderson, Sofia Coppola czy David Fincher.

Previous Article
Biały Lotos Michael Imperioli

Gwiazdor "Rodziny Soprano" Michael Imperioli pojawi się w 2. sezonie "Białego Lotosu"

Next Article
Pam & Tommy Zwiastun

"Pam & Tommy": zwiastun #2. Zobacz, jak powstała sekstaśma z udziałem Pameli Anderson

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share