Doradzamy, jak najszybciej otrzymać kartę EKUZ

Ekuz ile się czeka
Doradzamy, jak najszybciej otrzymać kartę EKUZ

Wyjeżdżasz na ferie zimowe za granicę, a może czeka Cię wyjazd służbowy? Bez względu na to, jaki jest powód Twojego wyjazdu poza kraj, zadbaj o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak ją zdobyć i ile się na nią czeka? Na te pytania uzyskasz odpowiedzi, czytając ten artykuł.

EKUZ – czym jest i komu przysługuje?

Na początku warto wspomnieć, że karta ta jest wydawana wyłącznie osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych, które są finansowe ze środków publicznych. Trzeba pamiętać, że karta EKUZ jest ważna jedynie z aktualnym dowodem tożsamości. Dzięki niej zyskujesz prawo do podjęcia leczenia w większości krajów europejskich, zarówno podczas wyjazdów służbowych, jak i turystycznych. Zanim jednak wybierzesz się w podróż, sprawdź, czy kraj ten ją honoruje. Karta nie obowiązuje np. W Watykanie, San Marino oraz Monaco. Z możliwości, jakie nam ona daje, skorzystasz natomiast na terytoriach zamorskich, takich jak np. Madera, Majorka czy Wyspy Kanaryjskie. Dla osób, które nie są obywatelami państwa członkowskiego EU, nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnego leczenia na EKUZ w takich krajach jak Islandia, Szwajcaria, Norwegia, Dania oraz Liechtenstein.

Jak otrzymać kartę EKUZ?

Otrzymanie karty nie jest trudne. Można złożyć wniosek o wydanie jej osobiście w oddziale NFZ lub zrobić to drogą elektroniczną przez skrzynkę podawczą ePUAP, lub Internetowe Konto Pacjenta. Wniosek wyślesz także mailem lub pocztą tradycyjną, jednak nie jest to możliwe w przypadku wniosku turystycznego. Pobierz wniosek, wydrukuj oraz wypełnij. Nie zapomnij także o podpisie. Osoby po 18 r.ż., kontynuujące naukę oraz doktoranci muszą dołączyć do wniosku kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Pewnie zastanawiasz się, w przypadku złożenia wniosku o kartę EKUZ ile się czeka? Czytaj na https://ekuz.com.pl/. Zazwyczaj trwa to do 5 dni, jednak jeśli składasz wniosek osobiście, otrzymasz ją od ręki. Co ważne, karta EKUZ jest bezpłatna, jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Jest ona wydawana na pewien okres, dlatego zanim wyjedziesz, sprawdź, czy karta nadal jest ważna. Przykładowo, karta dla studenta będzie wydana na 18 miesięcy, natomiast w przypadku emeryta aż na 20 lat.

Zasady korzystania z EKUZ

To, na jakich zasadach możesz korzystać z leczenia w danym kraju, będzie zależało od miejsca, w jakim się znajdujesz. Będą one takie same jak dla obywateli danego państwa. Oto przykładowe z nich:

  • Jeśli w danym kraju obywatel ponosi opłatę za np. wezwanie karetki, jak to jest np. w Austrii, Ty też będziesz musiał ponieść takie koszty.
  • Zazwyczaj rozliczenia odbywają się pomiędzy instytucjami, jednak może zdarzyć się tak, że poniesiesz koszt leczenia z własnej kieszeni, a dopiero po powrocie do Polski otrzymasz refundację.
  • Musisz wiedzieć, że karta ta nie obejmuje bezpłatnych operacji plastycznych czy korekty zaćmy, jednak lekarze pomogą Ci, gdy np. złamiesz nogę czy dostaniesz udaru.

Pamiętaj, zanim udasz się do lekarza za granicą, sprawdź, który z nich honoruje kartę EKUZ.

Previous Article
Kill Bill 3 Vivica A. Fox

Vivica A. Fox o 3. części serii "Kill Bill". Czy sequel wreszcie powstanie?

Next Article
Blef doskonały Zwiastun

Zwiastun komedii kryminalnej z Roznerskim i Oświecińskim

Related Posts
Dieta dla dziecka - jak ją skomponować
Więcej

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Zastanawiasz się, jak wspierać zdrowie swojego dziecka poprzez właściwe żywienie? Dieta lekkostrawna dla dzieci może być odpowiedzią na…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share