Nowy, oficjalny “Piątek, trzynastego” na horyzoncie? Reżyser odsłony “Jason żyje” napisał scenariusz

Jason Never Dies
Jason Never Dies / Foto Prime Movies: Paramount Pictures, Terror Inc.

“Piątek, trzynastego” to jedna z najbardziej kultowych serii w świecie horroru. Do 2009 roku powstało dwanaście filmów powiązanych postacią morderczego Jasona Voorheesa. Od kilku lat realizacja dalszych odsłon jest niemożliwa z powodu bitwy prawnej między Seanem Cunninghamem a Victorem Millerem (obaj byli twórcami pierwszej części “Piątku”). Choć sądowe przepychanki zdają się nie mieć końca, na horyzoncie pojawiła się dobra informacja. Reżyser jednego z poprzednich filmów ma pomysł na intrygujący sequel.

Twórca, o którym mowa, to Tom McLoughlin – autor bardzo lubianej przez fanów części szóstej: “Jason żyje”. 71-latek obmyślił scenariusz na film z akcją osadzoną zimą.

Jason Never Dies – Tom McLoughlin planuje nowy Piątek trzynastego

Wszystkie poprzednie horrory z cyklu “Piątek, trzynastego” toczyły się latem, ewentualnie wczesną jesienią. We wszystkich Jason Voorhees uśmierca młodych ludzi, którzy chcą dobrze bawić się nad jeziorem. Tom McLoughlin, którego “Piątek, trzynastego VI: Jason żyje” (1986) uważany jest za jedną z najlepszych odsłon serii, chciałby przełamać tę koncepcję. Reżyser opracował scenariusz potencjalnej kontynuacji. Jej tytuł to “Jason Never Dies”. McLoughlin opowiedział o swoich ambitnych planach:

— Uczestniczyłem w fanowskich konwentach, podczas których zadawano to samo pytanie: “Czy wyreżyserowałbyś kolejny film z serii?” Zacząłem myśleć: gdybym powrócił do świata Jasona, jak miałby się zmienić? Co przywróciłoby Jasona do życia? Wpadłem na pomysł, jak film zatytułować – “Jason Never Dies”. Zastanawiałem się dalej: ilu ludzi zostanie przez Voorheesa uśmierconych, a ilu będzie z nim walczyło? Chcę zrobić coś, na co nie zdobył się wcześniej nikt – umieścić Jasona pośród śniegu. Cały film będzie toczył się zimą. Obóz kempingowy ma tym razem zaskoczyć widzów.

McLoughlin miał w przeszłości pomysł na inny sequel, w którym powracają bohaterowie odsłony “Jason żyje” – Tommy Jarvis (Thom Mathews) i Megan Garris (Jennifer Cooke). Nigdy nie udało się go zmaterializować, a w międzyczasie Mathews zaczął występować w filmach fanowskich, czerpiących z uniwersum “Piątku, trzynastego”. Dlatego reżyser porzucił ten plan – uznał, że musi wymyślić coś “świeższego”.

Bohaterami jego potencjalnej kontynuacji, “Jason Never Dies”, mają być niewinni ludzie, którzy – w odróżnieniu od Tommy’ego – nigdy nie weszli w drogę Voorheesowi. “Piątek, trzynastego VI” był filmem utrzymanym w konwencji czarnej komedii. McLoughlin zaznacza, że “Jason Never Dies” byłby stricte horrorem:

— Nikt nie stroiłby sobie żartów z Jasona. Postacie nie miałyby pojęcia, kim on w ogóle jest. Zastanawiałyby się, czy mają do czynienia z bezwzględnym potworem.

Jason Never Dies – potencjalny sequel filmu Piątek trzynastego

Ponoć w filmie przeważałyby postacie kobiece, a akcja miałaby zostać osadzona u schyłku nowego milenium, w 1999 roku, by podkreślić poczucie narastającej wśród bohaterów paranoi. Na jednej z fanowskich stron, dedykowanych “Piątkowi, trzynastemu”, McLoughlin opublikował grafiki koncepcyjne obrazujące scenariusz. Ich autorem jest Walter Figueroa.

McLoughlin chciałby, aby “Jason Never Dies” powstał jako film studyjny, a nie finansowane na Kickstarterze dzieło fanów. Marzy o dystrybucji kinowej. Na razie nie wiadomo, czy przedstawił swój scenariusz przedstawicielom Paramountu i czy sequel w ogóle ma szanse na realizację. Projekt przykuł jednak uwagę miłośników Jasona Voorheesa, którzy próbują zapewnić mu odpowiednią widoczność w social mediach.

Ostatni oficjalny, kinowy “Piątek, trzynastego” ukazał się w 2009 roku – reżyserem był Marcus Nispel. W minionych latach seria była kontynuowana jedynie za pomocą nieformalnych produkcji fanowskich. Ukazały się między innymi filmy: “Never Hike Alone” Vincentego DiSantiego (2017; w obsadzie Thom Mathews), “Never Hike in the Snow” (2020; wśród aktorów Mathews i Vincent Guastaferro) oraz tegoroczny “Jason Rising” (w obsadzie Adrienne King i Amy Steel).

Previous Article
Candyman box-office

"Candyman" zawładnął listami przebojów streamingowych. Jakie są szanse na sequel?

Next Article
Wiedźmin: Rodowód krwi

"Wiedźmin: Rodowód krwi" - przywódca druidów w kostiumie rodem ze... "Star Treka"?

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share