Jak wygląda kompletowanie obsady do filmu?

Jak wygląda kompletowanie obsady do filmu?
Jak wygląda kompletowanie obsady do filmu?

Kompletowanie obsady jest jednym z najważniejszych etapów powstawania filmów. Trafny dobór aktorów pierwszoplanowych, drugoplanowych, trzecioplanowych czy nawet epizodystów ma duży wpływ na to, jak produkcja zostanie odebrana przez widzów oraz krytyków. O ile role w scenariuszu nie są napisane pod konkretnych wykonawców, kompletowanie obsady odbywa się poprzez casting i zdjęcia próbne. Udział w takich przesłaniach nierzadko biorą dziesiątki lub nawet setki aktorów, którzy marzą o zdobyciu angażu. Proces ten jest bardzo rozbudowany i wieloetapowy.

Dobór obsady do filmu

Przy każdej produkcji filmowej pracuje reżyser obsady, który zwykle związany jest z danym projektem od samego początku. Nie pojawia się w studiu na tydzień przed zdjęciami, tylko dużo wcześniej czyta scenariusz i znajduje odpowiednich aktorów. Dobór obsady zwykle odbywa się w porozumieniu z reżyserem filmu oraz producentem, jednak osoba odpowiedzialna za obsadę ma duży wpływ na dopasowanie wykonawców do postaci oraz zachowanie właściwych relacji między nimi. Pod uwagę bierze przy tym zarówno historię przedstawioną w scenariuszu, jak i indywidualne predyspozycje poszczególnych kandydatów. Reżyser obsady musi do każdej roli dopasować aktora, który najlepiej wywiąże się z powierzonego mu zadania. Dla wykonawcy oznacza to nie tylko spełnienie odpowiednich wymagań pod względem wyglądu zewnętrznego, charakteru, temperamentu czy przedziału wiekowego, ale również posiadanie specyficznych umiejętności i warsztatu.

Obowiązki reżysera obsady

Aby trafnie dobrać wszystkich aktorów, reżyser obsady musi dysponować wiedzą w zakresie psychologii, sztuk audiowizualnych czy teorii kultury. Do jego obowiązków należy też dobra znajomość marketingowych, finansowych i produkcyjnych aspektów kinematografii. W kompletowaniu obsady bardzo duże znaczenie ma czynnik budżetowy, ponieważ aktorzy mają zróżnicowane stawki. Rzadko zdarza się, aby w jednym filmie występowały same największe gwiazdy. Z reguły popularni aktorzy grają główne role, a do pozostałych angażowani są wykonawcy mniej znani. Z tego względu ważnym aspektem pozostaje negocjowanie stawek zatrudnienia, a także szybkie reagowanie na kryzysowe sytuacje – np. takie, które wymagają znalezienia zastępstwa dla niedysponowanego aktora czy zmiany terminarza produkcji.

Obowiązki reżysera obsady

Selekcja, casting i zdjęcia próbne

Wstępna selekcja aktorów odbywa się na podstawie ich dokumentów aplikacyjnych. Aby jednak wykonawca otrzymał rolę, musi zostać przesłuchany podczas castingu. Organizacja tego przedsięwzięcia to bardzo ważny etap, ponieważ wymaga zgromadzenia wielu osób w jednym miejscu. Nie bez znaczenia pozostają także zdjęcia próbne, podczas których reżyserzy obsady używają intuicji do oceny poszczególnych kandydatów. Obsada powstaje przede wszystkim podczas castingów, jednak role nierzadko zdobywają wykonawcy wypatrzeni przez producentów na festiwalach czy przeglądach szkół teatralnych. Bardzo przydatna jest również agencja aktorska, taka jak np. CastingPro. Tego rodzaju baza aktorów zapewnia dostęp do wielu różnych wykonawców, którzy mają określone osiągnięcia, specjalizacje czy doświadczenie zawodowe. W ocenie ich potencjału bardzo przydatne jest demo aktorskie, pozwalające artystom na szybkie zaprezentowanie swoich umiejętności producentom i reżyserom. Takie informacje również udostępnia baza aktorek i aktorów.

Obsadzenie aktorów i epizodystów

Obsada serialu lub filmu musi być dobrze dobrana całościowo. W praktyce oznacza to, że poszczególni aktorzy powinni dobrze wypadać razem przed kamerą i posiadać naturalną chemię. Dla wielu wykonawców, casting stanowi formę testowania warsztatu. Takie podejście mają przede wszystkim aktorzy zawodowi, którzy z uwagi na odpowiednie przygotowanie podczas studiów w szkole teatralnej muszą zachować gotowość do zagrania każdej roli. Jeżeli jednak reżyser obsady poszukuje do filmu lub serialu amatorów, może zwracać większą uwagę na naturalność i brak charakterystycznej maniery. Nawet naturszczyk może bardzo dobrze wpisać się charakterologiczne i fizycznie w rolę, jeżeli posiada talent i odpowiednie predyspozycje.
Przy kompletowaniu obsady bardzo ważni są także epizodyści. Do filmów często potrzebne są wyraziste twarze, dlatego w wielu projektach wykorzystywana jest baza modeli.

źródło zdjęć: freepik.com

Previous Article
All of Us Are Dead Serial

"All of Us Are Dead" - kolejny koreański serial na Netfliksie. Zwiastun, data premiery

Next Article
Oppenheimer Josh Hartnett

Josh Hartnett dołącza do obsady nowego filmu Christophera Nolana

Related Posts
Dieta dla dziecka - jak ją skomponować
Więcej

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Zastanawiasz się, jak wspierać zdrowie swojego dziecka poprzez właściwe żywienie? Dieta lekkostrawna dla dzieci może być odpowiedzią na…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share