Koreańskie seriale coraz bardziej popularne w Polsce. Co za tym stoi?

Wisząca flaga Korei Południowej
Koreańskie dramy coraz bardziej popularne. Źródło: unsplash.com, autor: Daniel Bernard

Koreańskie dramy w Polsce stają się coraz bardziej popularne i co więcej, wcale nie tracą na oglądalności. Co stoi za tym sukcesem i dlaczego tak jest?

Rozrywka dla wybranych? K-drama w Polsce

Jeszcze kilka lat temu koreańskie seriale (zwane również k-dramami) były w Polsce niszową rozrywką, zarezerwowaną głównie dla zapalonych fanów popkultury azjatyckiej i studentów koreanistyki. Dziś trudno znaleźć osobę, która nie słyszała o „Squid Game, „Niezwykłej prawniczce Woo” czy „Hellbound”. Skąd bierze się ta rosnąca popularność? O tym za chwilę.

Fenomen Hallyu, czyli koreańska fala

Na początku warto przyjrzeć się zjawisku hallyu, czyli koreańskiej fali. To termin, który opisuje globalny wzrost zainteresowania kulturą Korei Południowej – muzyką, filmami i serialami. Hallyu nie ominęło również Polski. Według szacunków w naszym kraju jest już ponad 100 tysięcy aktywnych fanów azjatyckiej kultury, a grupy na Facebooku liczą tysiące członków.

"Niezwykła prawniczka Woo" na Netflix, odcinek 1
„Niezwykła prawniczka Woo” jest jedną z najbardziej znanych produkcji Netflixa. Źródło: Netflix

Czynniki odpowiadające za wzrost popularności koreańskich dram

Wzrost popularności k-dram w Polsce to efekt kilku czynników:

  • Dostępność – platformy streamingowe, takie jak Netflix, inwestują w koreańskie produkcje i udostępniają je z polskimi napisami lub lektorem.
  • Siła rekomendacji – algorytmy serwisów streamingowych podpowiadają widzom kolejne koreańskie tytuły, często po obejrzeniu jednej produkcji.
  • Nowe media i społeczności online – polscy fani k-dram tworzą aktywne społeczności w mediach społecznościowych, wymieniają się rekomendacjami i organizują wydarzenia, co napędza modę na koreańskie seriale.

Dlaczego koreańskie dramy osiągają sukces?

Co jednak sprawia, że to właśnie koreańskie seriale podbijają polskie serca? Przede wszystkim są to emocje. K-dramy dostarczają szereg różnych emocji: potrafią wzruszyć, rozbawić, przestraszyć i zmusić do refleksji. Nawet jeśli styl gry aktorskiej wydaje się czasem przerysowany, szybko przywiązujemy się do bohaterów i ich historii.

"Romans z demonem" odcinek 1, Netflix
Koreańskie seriale dostarczają przede wszystkim więcej emocji. Źródło: Netflix

Nasi Polscy widzowie doceniają również:

  1. Uniwersalne tematy – seriale, takie jak „Squid Game” poruszają kwestie nierówności społecznych, presji ekonomicznej, czy problemów rodzinnych, które są zrozumiałe niezależnie od miejsca zamieszkania.
  2. Oryginalność i świeżość – k-dramy często mieszają gatunki, oferują nieoczywiste zwroty akcji i przedstawiają świat, który różni się od zachodnich produkcji (np. subtelne połączenie romansu z akcją). Dla wielu widzów jest to powiew nowości.
  3. Wysoka jakość produkcji – konkurencja na koreańskim rynku jest ogromna, dlatego twórcy stawiają na dopracowane scenariusze, świetną oprawę wizualną i popularnych aktorów.

Wpływ serialu „Squid Game” na budowanie wizerunku Korei

Nie sposób nie wspomnieć o przełomowym sukcesie „Squid Game”, który stał się globalnym fenomenem i otworzył drzwi kolejnym koreańskim produkcjom. Serial przyciągnął nowych widzów i zainicjował dyskusję o problemach, wyzwaniach i kulturze Korei Południowej, co przełożyło się na sukces kolejnych produkcji.

Serial "Squid Game" na Netflix
„Squid Game” wpłynął na przyszłość koreańskich seriali w Polsce. Źródło: Netflix

Popularność się nie kończy

Koreańskie seriale zdobywają w Polsce coraz większą popularność, bo oferują coś, czego często brakuje zachodnim produkcjom, m.in. autentyczne emocje, uniwersalne tematy i świeże spojrzenie na świat. Dzięki dostępności na platformach streamingowych i medialnym sukcesom, takim jak „Squid Game”, k-dramy na dobre wpisały się polską popkulturę.

Źródła:

  • Marta Świerczyńska, Uniwersytet Wrocławski, 2023, ResearchGate, Recepcja serialu „Squid Game” i jego potencjalny wpływ na wizerunek Korei Południowej w Polsce, https://www.researchgate.net/publication/376729372_Recepcja_serialu_Squid_Game_i_jego_potencjalny_wplyw_na_wizerunek_Korei_Poludniowej_w_Polsce, [dostęp 1.05.2025],
  • Aleksandra Degórska, Antyradio, Dlaczego Polacy kochają k-dramy? Oto przepis na sukces koreańskiego Netfliksa [WYWIAD], https://www.antyradio.pl/filmy-i-seriale/filmy/dlaczego-polacy-kochaja-kdramy-wywiad, [dostęp 1.05.2025],
  • Patrycja Gardocka, Uniwersytet w Białymstoku, Rola nowych mediów a polscy fani koreańskich seriali, jako przykład wspólnotowego wymiaru kultury popularnej. Analiza na przykładzie Facebooka, https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/11061/1/P_Gardocka_Rola_nowych_mediow.pdf, [dostęp 1.05.2025],
  • Fenomen telewizji koreańskiej. Szersze spojrzenie na schematyczność i kreację tzw. k-dram, https://nieogariinni.wixsite.com/spzoo/post/fenomen-telewizji-koreańskiej-szersze-spojrzenie-na-schematyczność-i-kreację-tzw-k-dram, [dostęp 1.05.2025].
    Dodaj komentarz
    Previous Article
    Emma Myers, kadr z filmu A Good Girl's Guide to Murder / fot. BBC/Moonage Pictures bbc.com

    Emma Myers - jak zyskała popularność? Jej najpopularniejsze role

    Related Posts
    Total
    0
    Share