Dark to pierwszy niemiecki serial oryginalny Netflixa, który na platformie zadebiutował 1 grudnia w 2017 roku. Serial składa się z 3 sezonów i 26 odcinków opowiadających o tajemniczym zaginięciu dziecka w fikcyjnym mieście Winden w Niemczech. Gdy główny bohater, Jonas, zaczyna badać sprawę na własną rękę. Odkrywa przerażającą i za razem nieprawdopodobną prawdę, ale czy zdoła powstrzymać nieuniknione?
O czym opowiada serial Dark?
Akcja rozpoczyna się w czerwcu 2019 roku, w Niemieckim miasteczku Winden, gdzie w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać nieletni. Od dwóch tygodni trwają poszukiwania Erika Obendorfa, podejrzewając, że chłopak uciekł z domu. Jednak, gdy Mikkel Nielsen wybiera się po zmroku razem z rodzeństwem oraz Jonasem Kahnwaldem i Bartoszem Tiedemannem do jaskiń pod miastem, gdzie rzekomo wcześniej zaginiony chłopak ukrywał narkotyki, sprawy przybierają fatalny obrót. Grupa nastolatków słysząc straszne odgłosy z jaskini rozdziela się.

Jonas biegnąc z Mikkelem nagle traci go z oczu. Gdy chłopiec znika policja i jego ojciec, Ulrich Nielsen, zaczynają poszukiwania w jaskini. Wtedy też policja zaczyna mieć wątpliwości, że Erik uciekł z domu. Całe miasto chce jak najszybciej znaleźć zaginionych chłopców, ale czy jest to możliwe? Jonas dowiaduje strasznej prawdy o swoim ojcu, który na początku serialu popełnia samobójstwo, zostawiając list, który nie może zostać otwarty wcześniej niż 4 listopada o 22:13. Z pomocą mapy tunelów swojego ojca i tajemniczego nieznajomego znajduje on, jako pierwszy, drzwi z łacińskim napisem Sic Mundus Creatus Est, czyli „Tak został stworzony świat”.
Pojawienie się motywu podróży w czasie sprawia, że fabuła serialu jest jeszcze bardziej zawiła i interesująca. Dalsze wydarzenia mają miejsce już nie tylko w 2019 roku, a akcja toczy się również w 1986, 1953 oraz 2052 – różne czasy, różne światy, ale wszystko dzieje się zawsze w tym samym mieście. Bohaterowie bezskutecznie próbują zmienić bieg wydarzeń przenosząc się w czasie, za pośrednictwem tunelu w jaskini, oraz chcą odkryć kto pociąga za sznurki i odpowiada za wszystkie zaginięcia.
Kto stoi za genialną fabułą serialu Dark?

Baran bo Odar – szwajcarski reżyser i scenarzysta filmowy oraz telewizyjny.

Jantje Friese – niemiecka producentka filmowa i scenarzystka
Baran bo Odar jest znany ze współtworzenia seriali wraz ze swoją kreatywną i romantyczną partnerką Jantje Friese. Scenariusz do serialu stworzyli razem z: Ronny Schalk Marc O. Seng, Martin Behnke i Daphne Ferraro. Produkcją zajęła się wytwórnia Wiedemann & Berg Television, za muzykę odpowiadał Ben Frost, a za zdjęcia Nikolaus Summerer.
Aktorzy kryjący się za postaciami – kto jest kim?
Główna rola Jonasa Kahnwalda przypadła młodemu aktorowi Louisowi Hofmannowi, który jest również znany z roli bohatera tytułowego w filmie „Przygody Tomka Sawyera”. Role jego rodziców Hannah i Michaela Kahnwald dostali Maja Schöne i Sebastian Rudolph. Na uwagę zasługuje również postać Mikkela Nielsena zagrana przez Daana Lennarda Liebrenza oraz Martha Nielsen, w którą wcieliła się Lisa Vicari. Głównych antagonistów zagrali Mark Waschke i Max Schimmelpfennig jako Noah, Dietrich Hollinderbäumer jako Adam oraz Barbara Nüsse jako Eva.


Czy Dark jest naprawdę taki świetny?
Serial Dark opowiada fascynującą i za razem tragiczną historię fikcyjnego miasta Winden w Niemczech. Dopracowany w najmniejszych detalach krok po kroku odkrywa przed widzem coraz więcej tajemnic i wyjaśnia bieg zdarzeń, które na początku wydają się ze sobą niepowiązane. Na końcu 3 sezonu wszystko zostaje wyjaśnione, ale czy na pewno? Zamysł podróży w czasie i swego rodzaju paradoksu sprawia, że serial może być ciężki w zrozumieniu dla widza, może on czuć zdezorientowanie, co tak właściwie się wydarzyło. Jednak przy odpowiednim skupieniu prędzej czy później wszystko powinno się rozjaśnić. Dark jest na pewno wart obejrzenia i jest to ten typ serialu, który wymaga od widza zaangażowania w fabułę.