Lata 60 były dość ciekawym okresem dla historii Batmana z tego względu, że w tym okresie nie był znany ze swojej powagi, bądź mrocznego charakteru, a bardziej z tego, że jego przygody zwykle były zabawne i dość nie do wiary. Ten Batman walczył ze smokami, został zamieniony w umięśnionego dzieciaka jak i również był na innej planecie gdzie miał supermoce. A to tylko początek góry lodowej. Ta odsłona naszego bohatera zrobiła się poważniejsza pod sam koniec srebrnej ery komiksu. Co zabawne to dzięki niej otrzymaliśmy jeden z najśmieszniejszych seriali na podstawie komiksów w dziejach. Serial ten nie bał się pokazać absurdu komiksowego, a co więcej wziął go prosto do serca. Dziś jest znany fanom jako Batman 1966.
O czym opowiadał Batman 1966?
Serial opowiada o przygodach dynamicznego duo Batmana i Robina, którzy ramię w ramię walczą z przestępczością jako oficjalni zamaskowani stróże prawa, które współpracują dzielnie z policją. Wspólnie muszą stawiać czoła takim łotrom jak: Joker, Catwoman, Riddler, Pingwin, czy nawet mniej znanych zbirów jak Egghead, czy King Tut, który powstał na potrzeby serialu. Plany owych zbirów zwykle były kompletnie wzięte z najdziwniejszych zakamarków kreatywności, aż do tego stopnia, że Joker latał w ufo. Twórcy nie bali się wziąć absurdów komiksowego świata tamtych lat i wykorzystali go do zrobienia Batmana, który jest praktycznie dla każdego dzięki swojemu humorowi.
Historię zwykle były epizodyczne, choć były i takie dwuczęściowe. Każda historia opowiadała swoją własną zamkniętą opowieść i serial nie miał żadnego rozchodzącego się wiele odcinków wątku fabularnego, co na dzisiejsze standardy jest nutką spokoju bo możemy włączyć jakikolwiek odcinek i mieć frajdę na całego bez strachu, że ominęliśmy coś bardzo ważnego w serialu.
Batman 1966 obsada
W głównej obsadzie mieliśmy wspaniałego Adama Westa, odtwórcę roli Batmana, który w moich oczach jest pierwszym prawdziwym Batmanem w świecie aktorstwa. Razem z nim był Burt Ward odtwórca roli cudownego chłopca Robina. Oboje dali z siebie wszystko podczas odgrywania swoich ról, a pewne teksty, które mieli jak i wyczyny upamiętniły ich raz na zawsze. Jak np. słynny ruch taneczny Batusi Batmana, czy każdy tekst Robina gdzie używa słowa „holy” do każdej nagłej niespodzianki.
Nie mogę zapomnieć o samym Alanie Napier odtwórcy roli Alfreda, jak i Neila Hamiltona odtwórcę roli komisarza Gordona. Oboje idealnie dograli swoje postacie do stylu serialu, który choć momentami próbował być poważny, to i tak był istną komedią.
Dla kogo jest ten serial?
Serial ten o dziwo jest dla każdego. Nieważne czy jesteśmy dzieckiem, czy dorosłym to każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Nie ma możliwości aby się nie uśmiać z braku logiki w zagadkach jakie daje im Riddler, bezsensownych planów Jokera gdzie za nic nie można zrozumieć jak w ogóle mógł myśleć, że się udadzą. Serial jest pewien absurdów, które wciągają tak bardzo, że nie można odwrócić wzroku od ekranu. Ciężko w to uwierzyć ale tak właśnie jest. Każda przygoda jest tak niewiarygodna, że ciężko jest wpaść na to skąd je wytrzasnęli. Najwyraźniej to się dzieje kiedy ludzie wykorzystają swój materiał źródłowy ze swojego okresu z prawdziwym szacunkiem.
Źródła
- Wikipedia – Ogólne informacje z różnych dziedzin dostępne w otwartej encyklopedii internetowej Wikipedia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Batman_(serial_telewizyjny_1966)
- Batman Wiki – Szczegółowe informacje o uniwersum Batmana, w tym o postaciach, komiksach i filmach, dostępne na Batman Wiki. https://batman.fandom.com/wiki/Villains_of_Batman_(1960s_series)
- DC Database – Kompleksowe dane o bohaterach, złoczyńcach i historiach z uniwersum DC Comics dostępne na DC Database. https://dc.fandom.com/wiki/Batman_(1966_TV_Series)
- Classics Wiki – Informacje o klasycznych dziełach literatury, sztuki i kultury dostępne na Classics Wiki. https://classics.fandom.com/wiki/Batman_The_Television_Series