Filmy o tematyce biznesowej nie tylko dostarczają rozrywki, ale też stanowią inspirację i cenną lekcję dla każdego, kto interesuje się światem finansów i przedsiębiorczością. Historie pełne ryzyka, wizjonerskich pomysłów, sukcesów i upadków pokazują, jak dynamiczny i nieprzewidywalny może być świat wielkiego biznesu. Jakie są 10 najlepszych filmów o biznesie, według rankingu IMDB?
1. Wilk z Wall Street (2013)
Pierwszy na liście znajduje się film oparty na prawdziwej historii Jordana Belforta, młodego maklera, który wspina się na szczyty finansowego świata, zanurzając się jednocześnie w świecie chciwości, luksusu i nielegalnych praktyk. To pełna dynamiki i czarnego humoru opowieść o wzlotach i upadkach w świecie finansów. Film ukazuje również bezwzględność finansowego świata, w którym chciwość często bierze górę nad rozsądkiem.
2. Inside Job (2010)
Ten film dokumentalny dogłębnie analizuje przyczyny globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku. Pokazuje, jak skomplikowane powiązania między sektorem bankowym, polityką a edukacją doprowadziły do tragedii, która dotknęła miliony ludzi na całym świecie. To film, który otwiera oczy na mechanizmy, które rządzą rynkami finansowymi.
3. W pogoni za szczęściem (2006)
Ten tytuł to niezwykle inspirująca historia Chrisa Gardnera (Will Smith), który zaczynając od zera i walcząc z ubóstwem, stara się i marzy o stworzeniu lepszego życia sobie i swojemu pięcioletniemu synowi. Jego podróż do sukcesu jako makler giełdowy to opowieść o determinacji i nigdy niegasnącej nadziei, którą mężczyzna ma pomimo napotkanych trudności.
4. The Social Network (2010)
Film przedstawia historię powstania Facebooka i ukazuje burzliwą drogę do sukcesu, którą przebył Mark Zuckerberg. Pełna konfliktów i skomplikowanych relacji historia pokazuje, jaką cenę mogą mieć wielkie ambicje i jak szybko przyjaźnie mogą przerodzić się w walkę o wpływy i pieniądze.
5. The Big Short (2015)
To intrygująca historia kilku finansistów, którzy wpłynęli na krach gospodarczy i ekonomiczny na amerykańskim rynku nieruchomości w 2008 roku. W lekki, a jednocześnie pouczający sposób film pokazuje, jak działa system finansowy i dlaczego czasem może on być bardziej kruchy, niż nam się wydaje.
6. Glengarry Glen Ross (1992)
Glengarry Glen Ross to dramat o handlowcach nieruchomości, którzy są gotowi na wszystko, by tylko nie wypaść z gry. Film ukazuje bezlitosną walkę czterech mężczyzn o sukces, w której każdy jest zdany na siebie. Film świetnie oddaje brutalną presję w świecie sprzedaży, zaciekawiając tym widza.
7. Moneyball (2011)
Ten amerykański film opowiada historię Billy’ego Beane’a, który dzięki wykorzystaniu w swojej pracy analizy komputerowej, odmienia losy swojej drużyny baseballowej. To film o innowacyjności i wierze w siłę danych, który pokazuje, że czasem wystarczy odważyć się na nowe, by osiągnąć coś wielkiego. Produkcja opiera się również na wydanej w 2003 roku książce „Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game”.
8. Jerry Maquire (1996)
Tytuł opisuje historię sportowego agenta (Tom Cruise), który jest bezwzględny, wpływowy i cyniczny. Największą wartość stanowią dla niego pieniądze i sława. W wyniku swojego czynu, traci jednak wszystko co posiada. To inspirująca opowieść o lojalności i o tym, jak w biznesie liczą się nie tylko pieniądze, ale też wartości.
9. Wall Streat (1987)
Jest to klasyka gatunku, która ukazuje młodego maklera wciągniętego w świat wielkich pieniędzy i jeszcze większych ambicji. Główny bohater Bud Fox jest zdolny zrobić wszystko aby osiągnąć sukces i mieć udaną karierę przedsiębiorcy. Film doskonale pokazuje, jak chciwość potrafi kierować ludzkimi decyzjami, niszcząc przy tym moralność i relacje.
10. Margin Call (2011)
Ostatnim tytułem na liście, który warto zobaczyć, jest Margin Call (Chciwość). Jest to finansowy thriller, który rozgrywa się w ciągu jednej nocy w firmie inwestycyjnej stojącej na progu upadku. Pracownicy muszą podjąć decyzje, które wpłyną nie tylko na ich życie, ale i na cały rynek. To wciągająca, pełna napięcia historia o ludziach zmuszonych do dokonania trudnych wyborów w obliczu nadciągającego kryzysu.