Vin Diesel – biografia aktora, najlepsze filmy

Vin Diesel Najlepsze filmy
Vin Diesel Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Universal Pictures

W najbliższy piątek na ekranach polskich kin zadebiutuje film akcji “Szybcy i wściekli 10”. Vin Diesel ponownie wraca w nim jako niezniszczalny Dominic Toretto. Z tej okazji przygotowaliśmy przegląd pięciu najlepszych kreacji aktorskich w jego karierze. Znany jest m.in. jako kosmiczny bohater Richard Riddick oraz jako głos Groota z filmów Marvela – głównie “Strażników Galaktyki”. Jakie inne występy zaliczają się do jego najważniejszych?

Vin Diesel Najlepsze filmy w karierze hollywoodzkiego aktora

Seria “Szybcy i wściekli” (2001–2023)

Nie mogło być inaczej – kreacja najtwardszego spośród twardzieli, Dominica Toretto, wyniosła Vina Diesela na szczyt aktorskiego Olimpu. Nie dlatego, że nagrodzono ją dziesięcioma Oscarami (tyle “Szybkich i wściekłych” – 10! – powstało dotychczas), ale dlatego, że widzowie pokochali Toretto, a seria zarobiła dotąd bajońskie 6 mld dolarów. Jest to ósma najbardziej dochodowa saga filmowa w dziejach kina (wyżej plasują się m.in. cykle o Bondzie i Spider-Manie czy filmy z uniwersum Marvela).

Rola od lat bawi i cieszy, a scenarzyści kolejnych odsłon serii zawsze wkładają Dieselowi w usta dowcipne one-linery. Choć to bohater moralnie dość ambiwalentny, w wykonaniu Diesela urasta do rangi fascynującego głównego bohatera. W serii Toretto przybiera rolę “ojca” całej grupy renegatów – ojca szorstkiego, lecz kochającego. Jest opiekunem, rodzina znajduje się dla niego na pierwszym miejscu. Kreacja Toretto przyniosła Vinowi Dieselowi liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nominacje do People’s Choice Award czy Teen Choice Award oraz wygrane podczas ceremonii rozdania nagród MTV.

Najnowsza, 10. część “Szybkich i wściekłych” z Dieselem ma premierę już 19 maja 2023.

“Pitch Black” (2000)

Dziś postać Riddicka utożsamia się z wysokooktanowym kinem akcji. Jednak pierwszy film z serii – “Pitch Black” – był pełnym suspensu thrillerem science-fiction, w którym Diesel mógł zaimponować widowni, kusząc, uwodząc i niepokojąc zarazem swoim niskim głosiwem. W dreszczowcu Davida Twohy’ego Diesel gra Richarda Riddicka, który jest intergalaktycznym więźniem ze zdolnością widzeniu w ciemności. Statek transportujący skazańca rozbija się na obcej planecie. Po zmroku z ukrycia wyłaniają się okrutne, mięsożerne potwory. I kto może spuścić im łomot? Oczywiście Riddick – jakież to szczęście i ulga dla innych bohaterów filmu.

W tym kultowym już, survivalowym thrillerze Vin Diesel gra bad assa w goglach, który umiejętnie kopie tyłki kosmicznym bestiom w obcisłym tank-topie. Film ma niepodważalne walory wizualne, a rola Diesela jest wiarygodnie nakreślona. To występ, który uczynił z aktora gwiazdę światowego formatu (“Szybcy i wściekli” ukazali się dopiero rok później). Kreację nominowano do statuetki Blockbuster Entertainment. Pierwszy sequel – “Kroniki Riddicka” – miał premierę w 2004 roku. Obecnie czekamy na czwartą odsłonę serii.

“Pacyfikator” (2005)

Arnold Schwarzenegger bawił w “Juniorze”, a Sylvester Stallone w “Stój, bo mamuśka strzela!”. Gwiazdy kina akcji często przyjmują role w komediach, by udowodnić, że są wszechstronnymi wykonawcami ekranowymi. Nie inaczej było w przypadku Vina Diesela, który w 2005 roku pojawił się w filmie “Pacyfikator”. Zagrał Shane’a Wolfe’a – wielkiego, napakowanego porucznika służb specjalnych, któremu zostaje przydzielone nietypowe zadanie: ma chronić rodzinę pewnego profesora jako… niania.

Znamy go z “twardzielskich” kreacji, jednak w “Pacyfikatorze” Diesel pokazał ludzką twarz. Udowodnił, że ma dystans do siebie – bo film to niemal parodia jego wizerunku gwiazdy kina sensacyjnego – a także, że posiada poczucie humoru. Nie brakuje Dieselowi wyczucia gagu i żartu, do tego – coś, co zainteresuje niektóre widzki – w przynajmniej jednej scenie widzimy go bez koszulki. Zobaczcie Vina Diesela w roli, jakiej nigdy potem już nie stworzył na ekranie – bo od komedii jednak stroni, co może wynikać z faktu, że “Pacyfikator” zebrał mocno negatywne recenzje od krytyków. Gwiazdorowi przyniósł jednak nominację do nagrody Teen Choice.

W 2015 roku spekulowano, że Diesel powróci w szykowanym sequelu “Pacyfikatora”. Jak dotąd plany te nie zostały sfinalizowane.

Vin Diesel Najlepsze role i filmy w dorobku gwiazdora kina akcji

“Uznajcie mnie za winnego” (2006)

W filmie “Uznajcie mnie za winnego” Vin Diesel wciela się w Giacomo “Jackie’ego Dee” DiNorscio – przywódcę rodziny mafijnej, który zostaje postawiony przed sądem. Ma zeznawać przeciw swoim bliskim i odmawia. Postanawia, że w toku rozprawy sam siebie będzie reprezentował i bronił przed ławą przysięgłych.

Humor, blask, urok osobisty – to wszystko sprawia, że Jackie Dee odnosi sukces na rozprawie, podobnie zresztą dzięki tym cechom kreacja Vina Diesela spodobała się widzom i krytykom. Rola wyluzowanego mafiosa pełna jest swagu i czaru, a Diesel pojawia się w filmie w nietypowym wcieleniu – z czupryną bujnych włosów na (łysej zazwyczaj) głowie! Uznany reżyser Sidney Lumet, znany głównie z poruszających dramatów, dał Dieselowi szansę i wyciągnął go tonącego z propozycji angażu do kina akcji. W sądowym komediodramacie Diesel udowadnia, że nie jest jednowymiarowym gwiazdorem. Oparty na faktach film został pozytywnie oceniony przez guru amerykańskich krytyków, Rogera Eberta, który uznał zresztą, że siła tej produkcji tkwi właśnie w “niedocenianym Vinu Dieselu”. Nie każdy aktor spotkał się z taką pochwałą od Eberta.

“Szeregowiec Ryan” (1998)

— Dramat o II wojnie światowej. Amerykańscy żołnierze próbują uratować swojego towarzysza broni, szeregowca Ryana, który stacjonował za liniami wroga. (zarys fabuły – Amazon Prime Video)

Tłem dla wydarzeń jest II wojna światowa i operacja Overlord z 1944 roku. Obraz chwalony był przez to za realizm, podniosły ton, reżyserię Stevena Spielberga i oczywiście kreacje aktorskie. Poza Tomem Hanksem, Mattem Damonem i Bryan Cranstonem w filmie gra też Vin Diesel – to jedna z jego wcześniejszych kreacji. Drugoplanowa rola dała młodemu Dieselowi szansę rozwinąć skrzydła aktorsko i wykazać się talentem na planie pierwszoligowego, hollywoodzkiego projektu. Ostatnia scena z udziałem jego bohatera, szeregowca Caparzo, jest jedną z najbrutalniejszych i najbardziej poruszających w filmie.

Previous Article
Co robimy w ukryciu Sezon 5 Data premiery

"Co robimy w ukryciu", sezon 5. – premiera latem, znamy datę

Next Article
Najlepsze filmy o szkolnych imprezach

Top 5: Najlepsze filmy o szkolnych imprezach

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share