Najlepsze seriale o tematyce LGBT na Netfliksie – tytuły warte obejrzenia lub poznania. Przedstawiamy ranking pięciu najciekawszych, odcinkowych produkcji o gejach, lesbijkach, osobach bi- i transseksualnych, dostępnych na platformie streamingowej Netflix. Na liście znajdziecie seriale z udziałem Gillian Anderson, Lisy Kudrow czy Natashy Lyonne.
Najlepsze seriale o tematyce LGBT na Netflixie – co warto obejrzeć?
„Szkoła dla elity” (2018–nadal)
— Do ekskluzywnej prywatnej szkoły w Hiszpanii trafia troje pochodzących z klasy robotniczej nastolatków. Wskutek ich tarć z bogatszymi uczniami dochodzi do morderstwa. (zarys fabuły – Netflix)
…Tak, jest to opis fabuły „Szkoły dla elity” – warto jednak dodać, że sezonu pierwszego, a dalsze serie obfitują w kolejne mocne, wciągające, niekiedy szokujące wydarzenia. Na pewno wyewoluowała też „Szkoła…” na jeden z ulubionych seriali społeczności LGBTQ+. Początkowo akcja ogniskowała się na jednym tylko wątku queerowym – tym z udziałem Andera (Arón Piper) i Omara (Omar Ayuso). Później historii gejowskich, biseksualnych czy lesbijskich przybywało wraz z każdym odcinkiem.
W dwóch ostatnich sezonach największą uwagę fanów przykuł Cruz Carvalho (Carloto Cotta) – biseksualny gwiazdor piłki nożnej, który ma syna romansującego z kolegą ze szkoły. Okazuje się jednak, że Cruzowi licealista również wpadł w oko. „Szkoła dla elity” niejako przełamała pewne telewizyjne tabu, ukazując bez skrępowania sceny męsko-męskich, seksualnych zbliżeń – być może z powodu, że jest to jednak serial streamingowy, nie stricte powstały dla TV. Jak dotąd ukazało się 48 gorących odcinków „Élite”. Siódmy sezon został ogłoszony przez Netfliksa w październiku 2022 r.; pojawi się w nim m.in. piosenkarka popowa Anitta.
„Sex Education” (2019–nadal)
„Sex Education” to mocny rywal „Szkoły dla elity” wśród najpopularniejszych młodzieżowych seriali Netfliksa. Brytyjska produkcja z udziałem między innymi Gillian Anderson oraz Asy Butterfielda opowiada o szkole średniej, w której dokonuje się rewolucja seksualna. Matka głównego bohatera jest seksuolożką, inne postacie stawiają swoje pierwsze kroki w świecie erotycznych uniesień. Hit Netfliksa chwalony był za bystry scenariusz i rozbudowanych bohaterów. Wszystkie z dotychczasowych trzech sezonów otrzymały w serwisie Rotten Tomatoes ocenę wyższą niż 90 proc. pozytywnych recenzji.
Serial zwrócił uwagę za sprawą wciągającego wątku gejowskiej miłości. Szkolny łobuz Adam Groff (Connor Swindells) odkrywa, że jest zakochany w zniewieściałym geju Ericu (Ncuti Gatwa), którego często terroryzuje. To, co z początku zdaje się nie mieć szansy na rozwój, szybko przeradza się w głęboką, emocjonalna relację między dwoma młodymi mężczyznami. Nie brakuje też w „Sex Education” innych postaci LGBTQ, do których należą panseksualna Ola (Patricia Allison), zainteresowany Ericiem Rahim (Sami Outalbali) czy niebinarna Cal (Dua Saleh).
Czwarty sezon „Sex Education” nie ma wyznaczonej daty premiery; powinien ukazać się na Netfliksie w okolicy połowy 2023 roku – czyli już niedługo.
„Orange Is the New Black” (2013–2019)
„Szkoła dla elity” i „Sex Education” to queerowe seriale, w których najdonośniej wybrzmiewają wątki gejowskie. Z kolei w „Orange Is the New Black” rządzą lesbijki i biseksualne kobiety. Dziś to już żelazny klasyk wśród seriali LGBTQ+ Netfliksa. Komediodramat doczekał się siedmiu sezonów i dziewięćdziesięciu jeden odcinków, z których większość zyskała bardzo pochlebne recenzje krytyków. Chwalono między innymi różnorodną, inkluzywną obsadę i fascynujące bohaterki.
Nieoceniona Natasha Lyonne wciela się w Nicky – zadziorną i sarkastyczną więźniarkę, która przyjaźni się z naiwną Lorną (Yael Stone). Laverne Cox gra transpłciową fryzjerkę Sophię, a Kimiko Glenn wciela się w Brook, która nawiązuje swój pierwszy romans z kobietą (graną przez Samirę Wiley Poussey).
Pierwszoplanowy wątek należy jednak do Piper (Taylor Schilling) i Alex (Laura Prepon) – uwikłanych w toksyczny romans więźniarek, których związek przechodzi za kratami prawdziwą burzę. Tylko pierwsza seria „Orange Is the New Black” zdobyła aż dwanaście nominacji do nagród Emmy!
Najlepsze seriale o tematyce LGBT na Netflix Ranking TOP 5
„Heartstopper” (2022–nadal)
„Heartstopper” to jeden z nowszych nabytków Netfliksa. Ukazał się na platformie giganta streamingowego premierowo w ubiegłym roku i wkrótce po swoim wydaniu został przedłużony na sezon 2. i 3. Druga pula odcinków ukaże się już 3 sierpnia 2023. Podobnie jak w innych młodzieżowych produkcjach Netfliksa (choćby szwedzkich „Książętach”) bohaterami są tu nastolatkowie odkrywający własną seksualność.
Główny bohater to Charlie Spring (Joe Locke), którego orientacja zostaje ujawniona w szkole. Chłopak przypadkiem poznaje Nicka (Kit Connor) – męskiego zawodnika drużyny rugby. Uczniowie spędzają ze sobą coraz więcej czasu i w końcu rodzi się między nimi pierwsze, szczeniackie, ale jakże piękne uczucie. Ośmioodcinkowa produkcja zyskała bardzo dobre recenzje, chwalona m.in. za pozytywne przedstawienie społeczności LGBTQ, a także za historię miłosną, która “roztapia serca” widzów. Serial o zakochanych nastolatkach bazuje na powieściach graficznych autorstwa Alice Oseman.
„Feel Good” (2020–2021)
Bohaterka „Feel Good”, Mae Martin, jest stand-uperką, mierzącą się z wyzwaniami życia na trzeźwo. Była narkomanka wdaje się w skomplikowany związek z dziewczyną o imieniu George. Ta jednak wydaje się być kimś z innego świata – z łatwością mogłaby ujść za heteroseksualną, jest od Mae dużo bardziej kobieca i lubiana. Czy relacja ma szansę przetrwać?
Tragikomiczny serial liczy sobie dwa sezony i dwanaście odcinków. Łatwo go zbinge’ować w kilka wieczorów. Pomagają mu talenty obsady drugoplanowej (Lisa Kudrow, Anthony Head, Sophie Thompson), choć główną atrakcją jest obsadzona w roli głównej Mae Martin (w serialu gra fikcyjną wersję siebie samej). Warto dać szansę też stand-upom Kanadyjki, które również dostępne są na Netfliksie. Występ w roli głównej przyniósł jej nominację do prestiżowej statuetki BAFTA.