Lisa Kudrow – biografia aktorki, najlepsze seriale i filmy

Lisa Kudrow Najlepsze role
Lisa Kudrow Najlepsze role, seriale, filmy / Foto: Warner Bros. Television, NBC

Kariera Lisy Kudrow rozpoczęła się w połowie lat osiemdziesiątych i eksplodowała w kolejnej dekadzie. Po rolach w filmach jak “Morderstwo na wysokości” czy “W pętli namiętności” gwiazda Kudrow rozbłysła za sprawą sitcomu “Przyjaciele”. Z początku nikt nie przewidywał, że zostanie on fenomenem telewizyjnym, ale tak właśnie się stało. Dzięki tej produkcji i kilku innym filmom oraz serialom Kudrow zyskała miano ikony. Z jakich innych ról jest znana? Które uchodzą za jej najlepsze i najważniejsze?

Lisa Kudrow Najlepsze role w dorobku hollywoodzkiej gwiazdy

“Wielki powrót” (aka “The Comeback”, 2005, 2014)

W “Przyjaciołach” Lisa Kudrow stworzyła swoją najpopularniejszą rolę. W “Wielkim powrocie” – najlepszą. Serialowy komediodramat HBO ukazał się ze swoim pierwszym sezonem w 2005 roku, a następnie wrócił z nową serią blisko dekadę później. Kudrow, która jest też pomysłodawczynią “The Comeback”, gra tu Valerie Cherish – aktorkę w średnim wieku, która niegdyś był tzw. it girl – największym telewizyjnym objawieniem wśród gwiazdek sitcomów oraz ulubienicę Ameryki. Lata upłynęły i sława Valerie przygasła. Cheris dostaje drugoplanową, trochę upokarzającą rolę irytującej ciotki w serialu komediowym z dużo młodszą obsadą. Czy w ten sposób wróci na szczyt?

Serial to tyleż zabawna, co brutalna satyra na Hollywood, a Lisa Kudrow tworzy tu kreację, która zdaniem wielu uchodzi za jej najbardziej udaną. Jako Valerie jest pełna nadziei, ale też obaw, że młodsi koledzy po fachu wygryzą ją z planu serialu i że zostanie “przeżuta” przez hollywoodzką wytwórnię. Aktorka bawi do łez, podobnie jak Phoebe z “Przyjaciół”, ale w serialu dostaje też liczne dramatyczne monologi, którymi chwyci widzów za serce. Do tego w jednym z odcinków wykonuje w studio nagraniowym klasyk “I Will Survive” – który zostaje przez nią kompletnie zarżnięty. To trzeba zobaczyć!

Rola Valerie Cherish przyniosła aktorce dwie nominacje do nagrody Emmy, nominację do Satelity oraz statuetkę Dorian.

“Przyjaciele” (1994–2004)

Bez dwóch zdań – najbardziej rozpoznawalna rola w dorobku Lisy Kudrow. Przyniosła jej sławę nie tylko w USA, ale na całym świecie – powtórki “Przyjaciół” do dziś “wałkowane” są przecież przez niezliczone stacje telewizyjne i serwisy streamingowe, a potęga i kult sitcomu tylko rosną. Kolejne pokolenia fanów odkrywają legendarny serial komediowy z Lisą Kudrow, Courteney Cox, Jennifer Aniston, Mattem LeBlanciem, Matthew Perrym i Davidem Schwimmerem.

Phoebe Buffay to skarb narodowy i najbardziej promienna postać w sitcomie “Przyjaciele”. Z grupy tytułowych bohaterów wyróżnia się nader pozytywnie za sprawą ekscentrycznej osobowości, skłonności do dziwactw, ale też wielkiego serca. Phoebe jest narwana i szalona w najlepszym znaczeniu tych słów, a jej kawiarniany, grany na gitarze przebój “Smelly Cat” po latach doczekał się… coverów w wykonaniu gwiazd muzyki pop – Lady Gagi i Taylor Swift. Kudrow pojawia się jako Buffay we wszystkich 236 odcinkach “Przyjaciół”. Legendarna dziś kreacja przysporzyła jej nagrodę Emmy, Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych, Satelitę, a także nominację do Złotego Globu.

“Terapia w sieci” (aka “Web Therapy”, 2008–2015)

Istnieją właściwie dwa seriale: pierwszy, internetowy – “Web Therapy” (2008–2014) oraz drugi, telewizyjny – “Terapia w sieci” (2011–2015). Pierwszy był improwizowany, a kolejny stanowił wysokobudżetową adaptację oryginału. W obu Lisa Kudrow wciela się w doktor Fionę Wallice – psychoterapeutkę oferującą swoje usługi w sieci, która jest narcystyczną zołzą, zapatrzoną w siebie – niekoniecznie w problemy pacjentów. Kudrow jest znakomita jako Fiona, ale objawia się w serialu także jej inny talent – to ona sprawia, że zabawni są także inni aktorzy, towarzyszący w jej scenach licznym absurdalnym sytuacjom. Występ w roli Fiony przyniósł Kudrow nagrodę Webby i nominacje do nagród Steamy.

Serial warto obejrzeć chociażby dla interakcji Kudrow z gwiazdami “Przyjaciół” – gościnne role zagrali w “Terapii w sieci” Cox, Schwimmer, Perry i LeBlanc (a więc wszyscy przyjaciele poza Jennifer Aniston…).

Lisa Kudrow Najlepsze role, seriale i filmy

“Wojna płci” (1998)

W komediodramacie Don Roosa “Wojna płci” z 1998 roku Lisa Kudrow wciela się w Lucię – przyjaciółkę głównego bohatera i zachowawczą nauczycielkę licealną. Lucia ma jednak też ostrzejszą stronę i bardzo cięty język, czym nie zjednuje sobie sympatii przyszywanej siostry kolegi – Dedee (Christina Ricci). W filmie duet rusza w pogoń za nastolatką, bo ta… kradnie prochy byłego partnera mężczyzny. Aktorsko “Wojna płci” dopięta jest na ostatni guzik, a komediowych talentów naprawdę tu nie brakuje. Kreacja Lucii przyniosła Kudrow liczne wyróżnienia, w tym: statuetkę Chlotrudis, statuetkę od Nowojorskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, nominację do nagrody Independent Spirit, nominację do Nagrody Chicagowskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Sam film to komedia o niedoskonałych ludziach, szukających najlepszej wersji samego siebie – czasem desperacko, czasem za wszelką cenę. Rola Kudrow wibruje od zaskakująco głębokich emocji.

“All Over the Guy” (2001)

Z Donem Roosem – który prywatnie jest jej przyjacielem – Lisa Kudrow współpracowała też przy komedii romantycznej “All Over the Guy”. To gejowski rom-com, w którym dwaj zupełnie niepasujący do siebie panowie (typ nerda i typ sportowca) zakochują się w sobie. Kudrow pojawia się gościnnie w roli cameo, w jednej tylko scenie – za to jakiej! Gra ekscentryczną aktorkę (a jakże!), która gości w studio nagraniowym i wygłasza monolog do szykowanej reklamy. Jest w tym dość kiepska, zanadto pozwala sobie na kolejne dziwactwa, efekt jej prac jest komiczny. To aktorka głosowa nieświadoma całkowicie swojego ewidentnego dla innych beztalencia – na szczęście odegrana przez szalenie utalentowaną Lisę Kudrow. Można odnieść wrażenie, że Marie to po prostu daleka kuzynka Phoebe Buffay. Ciekawostka: w filmie gra też Christina Ricci z “Wojny płci”.

Zobaczcie tę przezabawną scenę poniżej:

Previous Article
Najlepsze filmy na platformie Player

Top 5: Najlepsze filmy dostępne na platformie Player

Next Article
Najlepsze filmy o kanibalach

Top 10: Najlepsze filmy o kanibalach

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share