Top 10: Najlepsze horrory dostępne na HBO Max

Najlepsze horrory na HBO Max
Najlepsze horrory na HBO Max – ranking / Foto: Warner Bros., Columbia

Najlepsze horrory dostępne na HBO Max – tytuły warte obejrzenia lub poznania. Przedstawiamy ranking najciekawszych i najstraszniejszych filmów grozy, dostępnych na platformie streamingowej HBO Max. Na liście między innymi produkcje z takimi gwiazdami jak Mia Goth, Jack Nicholson czy Yahya Abdul-Mateen II.

Najlepsze horrory na HBO Max – ranking TOP 10

“Lśnienie” (1980)

— Pisarz Jack Torrance (Jack Nicholson), który miał w przeszłości problemy z alkoholem, podejmuje pracę zimowego dozorcy w hotelu wysoko w górach, gdzie ma spędzić czas z żoną i synkiem. Kiedy zamieć śnieżna zamyka drogę, nagromadzona w hotelu zła energia zaczyna doprowadzać mężczyznę do szaleństwa. (zarys fabuły – HBO Max)

Legendarny horror Stanleya Kubricka, który przeszedł do historii kina. Adaptacja powieści Stephena Kinga, w której zło ukazane zostaje jako coś niepojętego, absolutnego i… kuszącego. Przekonuje się o tym Jack, który w najsłynniejszej scenie filmu urządza sobie polowanie na rodzinę, a w dłoni trzyma siekierę. Nicholson i obsadzona w roli Wendy Torrance Shelley Duvall wspinają się tu na wyżyny znakomitego aktorstwa.

“X” (2022)

Wayne (Martin Henderson) jest producentem filmu pornograficznego “The Farmer’s Daughters” w którym jurny młodzieniec odbierze niewinność tytułowym córom prostego rolnika. Zuchwały plan rodowitego mieszkańca Houston zakłada, że jego ekipa nakręci pieprzne sceny w szczerym polu, gdzieś na prowincji Teksasu. By oszczędzić na produkcji, mężczyzna za grosze wynajmuje dom gościnny od blisko stuletniego Howarda (Stephen Ure). Odważne poczynania filmowców nie spodobają się ani gospodarzowi, ani tym bardziej jego tajemniczej małżonce, Pearl, która ma psychopatyczne skłonności.

Film “X” w reżyserii Ti Westa wyróżnia się za sprawą mocnego scenariusza, stylowej realizacji i nieoczywistej antybohaterki. Warto pochwalić też dobór filmowej final girl, granej przez Mię Goth, która nie jest ani chodzącym stereotypem, ani odrysowaną od linijki kalką Laurie Strode. To proseksualna hedonistka, z bagażem doświadczeń, własnym systemem wartości oraz własnym pomysłem, jak przetrwać w świecie pełnym szaleńców i “degeneratów”. Pełną recenzję slashera “X” przeczytacie pod danym linkiem.

“Martwe zło” (1981)

— Kultowy horror w reżyserii twórcy “Spider-Mana”, Sama Raimiego. Piątka studentów, aby przetrwać, musi stawić czoła śmiercionośnym demonom. (opis – HBO Max)

Jeden z tych straszaków, które starzeją się jak dobre wino. W roku premiery porównywane do “Egorcysty”, “Omenu”, a nawet dzieł surrealistów jak Jean Cocteau czy Georges Franju, z biegiem lat “Martwe zło” owinięte zostało nicią kultu absolutnego. Film pozytywnie wyróżnia się na tle innych ejtisowych produkcji z gatunku grozy, jako dzieło zupełnie oryginalne i nowatorskie, a jego sequel zdaniem wielu jest jeszcze lepszy.

W kinach ukazał się właśnie horror “Martwe zło: Przebudzenie”, który jest piątą odsłoną serii “Evil Dead”.

Najlepsze horrory na HBO Max – lista. Co warto obejrzeć?

“Blair Witch Project” (1999)

— Historia trzech studentów szkoły filmowej, którzy udali się do małego miasteczka, aby nakręcić film dokumentalny o legendarnej morderczyni. Projekt przybiera jednak przerażający obrót, gdy uczniowie gubią się w lesie. (zarys fabuły – HBO Max)

Horror w konwencji found footage, który zapoczątkował boom na tego typu produkcje – w następstwie, po latach powstały filmy jak “REC” czy “Paranormal Activity”. Sukces zawdzięcza przemyślanej i nowatorskiej kampanii marketingowej – twórcy zapewniali, że w filmie pojawiają się osoby faktycznie zaginione, nie profesjonalni aktorzy. Był to olbrzymi hit kasowy, który zarobił blisko 249 mln dolarów (kosztował 200 tys. USD), a także hit wśród krytyków. Dziś obraz wymieniany jest na listach najstraszniejszych horrorów w historii m.in. przez “IGN”, “The Hollywood Reporter” czy “Cosmopolitan”.

“Candyman” (2021)

Nowa odsłona kultowej serii horrorów o mordercy z hakiem zamiast dłoni stanowi duży progres w porównaniu z ostatnią (“Dzień umarłych” z 1999 roku). To nie tylko slasher z wątkiem nadnaturalnym, ale też komentarz w sprawie rasizmu i segregacji rasowej. Także brutalności policjantów w Stanach Zjednoczonych – problem nasilił się w ostatnich latach i twórcy postanowili podjąć ten temat. Postanowili, bo horror zawsze był narzędziem krytyki społecznej i głębszych, zawoalowanych dyskusji. “Candyman” z jednej strony jest więc posthorrorem z socjologicznym zacięciem, a z drugiej nadal potrafi nastraszyć. Tytułowy antybohater wciąż przeraża, a jego hak wcale się nie stępił. Sceny zabójstw są fantazyjne, krwawe i szalenie oryginalne.

Czytaj też: Ranking TOP 10 – najlepsze filmy science-fiction na HBO Max

“Cenzorka” (2021)

— Kiedy cenzorka filmowa odkrywa horror, który odnosi się bezpośrednio do tajemniczego zniknięcia jej siostry, postanawia rozwikłać zagadkę stojącą za filmem, co w przerażający sposób zaciera granice między fikcją a rzeczywistością. (zarys fabuły – HBO Max)

Mroczny, trzymający w napięciu horror, budzący skojarzenia z “Berberian Sound Studio” oraz “Ośmioma milimetrami” Joela Schumachera. Film jest fajnie surrealistyczny, wyzwala deliryjne emocje, które udzielają się samej bohaterce; wątek undergroundowych horrorów jest równie wciągający jak w “Tezie” Alejandro Amenábara.

Najlepsze horrory na HBO Max – lista TOP 10

“Ty jesteś następna” (2021)

Suki Waterhouse (gwiazda “Love, Rosie”) występuje w filmie jako Camille Meadows – młoda dziewczyna, która przybywa do prywatnego liceum Fairfield wkrótce po tajemniczej śmierci innej uczennicy. Pewnej nocy dziewczęta dla żartu urządzają seans spirytystyczny. Przynosi on jednak straszliwe skutki, a duch przywołanej ofiary zaczyna krążyć po korytarzach budynku. Nad ranem okazuje się, że jedna z uczestniczek “zabawy” została zamordowana.

Film wyreżyserował Simon Barrett, scenarzysta takich hitów jak “Gość” czy “Blair Witch” (2016). Barrett sprawnie żongluje horrorowymi tropami, tworząc z nich ciekawy miks podgatunków i narracyjnych idei. Całość trochę przypomina stare straszaki od Dario Argento, a trochę – teen slashery z lat 90. Film jest fajnie kampowy, ma wciągającą fabułę i wyrazisty klimat.

“Skanerzy” (1981)

— Człowiek o niezwykłych – i niszczycielskich – zdolnościach telepatycznych zostaje schwytany przez agentów tajemniczej zbójeckiej korporacji i odkrywa, że niektórzy z pozostałych “skanerów” myślą o przejęciu dominacji nad światem. (zarys fabuły – HBO Max)

Klasyk Davida Cronenberga – twórcy takich produkcji jak “Wideodrom”, “Nagi lunch”, “Mucha” czy “Zbrodnie przyszłości”. Wspaniały horror science-fiction o zdolnościach ludzkiego mózgu; Cronenberg w pigułce.

“Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019)

— Bohater po utracie najbliższych ucieka do krainy wspomnień – gdzie zatrzymał się czas, a wszyscy jego bliscy wciąż żyją. Z czasem miejsce rozrasta się, aż wiecznie młodzi idole z powieści i komiksów wkradają się do niego nieproszeni. (zarys fabuły – HBO Max)

“Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego to animacja z silnymi elementami kina grozy, o świecie wspomnień, gdzie pojęcie czasu nie istnieje. Film zgarnął aż cztery Orły – w tym w najważniejszych kategoriach: za najlepszy film i scenariusz, pokonując m.in. “25 lat niewinności. Sprawę Tomka Komendy”. To film hipnotyzujący, surrealny, intymny, ale też pełen realistycznie odmalowanego bólu. Propozycja na bardziej wymagający seans.

“Wcielenie” (2021)

Madison (Annabelle Wallis) jest nieśmiałą i wrażliwą kobietą, która tkwi w nieszczęśliwym związku z mężem-brutalem. Pewnej deszczowej nocy, po kolejnej sprzeczce i rękoczynach, mężczyzna zostaje zamordowany przez nieznanego sprawcę. Bohaterka zaczyna doświadczać koszmarnych wizji z udziałem tej samej postaci – długowłosego zabójcy w płaszczu i czarnych rękawiczkach. Najgorsze jednak dopiero przed nią. Okazuje się, że wyśnione zbrodnie mają miejsce w rzeczywistości. Kim jest tajemniczy psychopata i co łączy go z Madison?

Post-giallowy horror w reżyserii Jamesa Wana zdobył statuetkę Fangoria dla najlepszego filmu wydanego w szerokiej dystrybucji, a ponadto nominowany był do dwóch statuetek Critics’ Choice Super Awards.

Previous Article
Polskie filmy na HBO Max

Top 5: Polskie filmy na HBO Max, które warto obejrzeć

Next Article
Najlepsze komedie romantyczne na Disney+

Top 10: Najlepsze komedie romantyczne dostępne na Disney+

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share