Top 10: Najlepsze filmy science-fiction dostępne na HBO Max

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max
Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max Ranking / Foto: Warner Bros., Village Roadshow

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max – tytuły warte obejrzenia lub poznania. Przedstawiamy ranking dziesięciu najciekawszych pozycji fantastycznonaukowych, dostępnych na platformie streamingowej HBO Max. Na liście znajdziecie dokonania takich wieszczów kina jak Steven Spielberg, David Lynch czy Yórgos Lánthimos.

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max – lista TOP 10

“Matrix” (1999)

— Kiedy haker Neo dowiaduje się, że jego codzienne życie jest misterną ułudą stworzoną przez nastawioną wrogo do ludzi sztuczną inteligencję, dołącza do Morfeusza, aby wspólnie z nim zniszczyć iluzję, w której zostali uwięzieni ludzie. (zarys fabuły – HBO Max)

Wspaniałe widowisko sióstr Wachowskich spod znaku high-conceptowej fantastyki naukowej oraz wartkiej, niekończącej się akcji. Film, który idealnie wyłapał zeitgeist przełomu tysiącleci i okazał się fascynującą podróżą w głąb króliczej nory. Przełomowy technicznie, do dziś imponuje pierwszoligowymi efektami specjalnymi – a liczy sobie już niemal ćwierć wieku! Cztery Oscary, w tym za najlepszy montaż (“Matrix” pokonał w tej kategorii faworyta członków Akademii – “American Beauty”). W roli głównej Keanu Reeves.

“Diuna” (2021)

Diuna to historia Paula Atrydy, który wywodzi się z poważanej w galaktyce rodziny. Główny bohater – syn Leto I Atrydy i jego konkubiny Jessiki – grany jest przez Timothée’ego Chalameta. Film zebrał pozytywne recenzje krytyków, nazywany m.in. “space operą o artystycznych zapędach” czy “nieziemsko bystrym, epickim kinem”. Określono go również jako “kinowy odpowiednik ‘Gry o tron’, z akcją w kosmosie”; chwalono jako najlepszą adaptację “Diuny” Franka Herberta – lepszą niż film Davida Lynch z lat 80.

“Blade Runner 2049” (2017)

Długo wyczekiwana kontynuacja “Łowcy androidów” Ridleya Scotta, która nie mogłaby równać się z oryginałem z lat osiemdziesiątych, a mimo to wciąż pozostaje kinem znakomitym, oszałamiającym audiowizualnie. Wyreżyserowany przez Denisa Villeneuve’a obraz dzieje się trzydzieści pięć lat po pierszym “Łowcy…”, w międzyczasie ewoluowało też samo filmotwórstwo, ewoluowały efekty specjalne. Harrison Ford (grający jedną z ról) nazwał “2049” “filmem-katedrą”, który należy podziwiać. I jest za co: obraz zdobył dwa Oscary, za efekty komputerowe oraz najlepsze zdjęcia.

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max – ranking

“Lobster” (2015)

Colin Farrell w roli porzuconego mężczyzny, który ma 45 dni na znalezienie sobie nowej partnerki (zarys – HBO Max). Świetny, wysublimowany i wielopoziomy, zupełnie zaskakujący dramat science-fiction w reżyserii Yórgosa Lánthimosa – twórcy nagradzanego “Kła”. Film pełen charakterystycznego dla Greka, czarnego humoru; abstrakcyjna i niepokojąca wizja przyszłości, groteskowa antyutopia. Wspaniała atmosfera niepowtarzalnego dziwowiska, typowa tylko Greckiej Nowej Fali i Lánthimosa.

“Ona” (2013)

— Historia niezwykłej miłości, która rodzi się pomiędzy samotnym mężczyzną a… nowoczesnym systemem operacyjnym. Oscar za scenariusz i cztery inne nominacji do Nagrody Akademii. (zarys fabuły – HBO Max)

W roli głównego bohatera – Joaquin Phoenix, a w roli jego wybranki – Scarlett Johannson. Punkt wyjścia dla fabuły tego świetnie ocenionego filmu Spike’a Jonze’a wydaje się absurdalny, ale całość jest głęboko poruszająca. To film pełen duszy, kipiący od emocji, bystry i aktualny, do tego świetnie zagrany. Komentarz na temat współczesnych związków.

“A.I. Sztuczna inteligencja” (2001)

Steven Spielberg przedstawia widowiskową opowieść o chłopcu-robocie, który pragnie kochać i być kochanym (zarys – HBO Max). Film dedykowany pamięci Stanleya Kubricka, początkowo bazujący na jego pomyśle, który z kolei bazował na opowiadaniu “Supertoys Last All Summer Long” Briana Aldissa. Współczesna, fantastycznonaukowa wariacja na temat “Pinokia”, w której chłopiec-robot marzy o życiu powszednim.

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max – co warto obejrzeć?

“Mad Max: Na drodze gniewu” (2015)

Mad Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli, ściganych przez żądnego zemsty tyrana (zarys – HBO Max). Znakomite, szalone, zadziorne połączenie kina akcji z fantastyką naukową i dystopią. Filmowa jazda bez trzymanki, pełna scen przemocy, ale odmalowanej dostojnie i rozwagą. To po prostu brutalne widowisko z klasą. Wspaniała Charlize Theron w roli Cesarzowej Furiosy to wisienka na torcie.

“Pasażerowie” (2016)

Jennifer Lawrence i Chris Pratt jako zagubiona w kosmosie para, która próbuje przetrwać podróż do innej galaktyki (zarys fabuły – HBO Max). Dobre kino popcornowe na lżejszy filmowy wieczór. Piękny design statku kosmicznego, mocne efekty specjalne, lekko upływający seans, czuć chemię między odtwórcami ról głównych. Czego chcieć więcej?

“Diuna” (1984)

— Pustynna planeta Arrakis w roku 10191. Cały wszechświat uzależniony jest od Melange, która dostępna jest tylko na tej opustoszałej planecie. Jej mieszkańcy czekają na przybycie Mesjasza, który poprowadzi ich przeciwko imperium Harkonnenów. (zarys fabuły – HBO Max)

Zanim w kinach zatriumfowała “Diuna” Villeneuve’a, David Lynch stworzył własną adaptację w połowie lat 80. Dla jednych była ambitną porażką, a dla drugich – do dziś pozostaje biblią filmowego sci-fi. W obsadzie Kyle MacLachlan, Brad Dourif, Sting.

“Skanerzy” (1981)

— Człowiek o niezwykłych – i niszczycielskich – zdolnościach telepatycznych zostaje schwytany przez agentów tajemniczej zbójeckiej korporacji i odkrywa, że niektórzy z pozostałych “skanerów” myślą o przejęciu dominacji nad światem. (zarys fabuły – HBO Max)

Klasyk Davida Cronenberga – twórcy takich produkcji jak “Wideodrom”, “Nagi lunch”, “Mucha” czy “Zbrodnie przyszłości”. Wspaniałe kino o zdolnościach ludzkiego mózgu; Cronenberg w pigułce.

Previous Article
Najlepsze filmy o sztukach walki na Netflixie

Top 5: Najlepsze filmy o sztukach walki dostępne na Netfliksie

Next Article
Najlepsze komedie na Prime Video

Top 10: Najlepsze komedie dostępne na Amazon Prime Video

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share