Christian Bale – biografia aktora, najlepsze filmy

Christian Bale Najlepsze filmy
Christian Bale Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Lionsgate, Muse, Edward R. Pressman Prod.

W jednym z wywiadów Christian Bale powiedział, że jest fanem różnorodności, jeśli chodzi o aktorstwo – lubi szukać nowych rozwiązań, metod gry, środków wyrazu artystycznego. Da się to zauważyć, przeglądając szeroki katalog jego ról, na które składają się skrajnie różne, ambiwalentne i arcyciekawe kreacje. Wybraliśmy pięć filmów, w których Bale tworzy swoje najciekawsze i najlepsze role – niektóre to jego “życiówki”. Parę wyborów może Was jednak zaskoczyć.

Christian Bale Najlepsze filmy w dorobku gwiazdora

“Mechanik” (2004)

Trevor Reznik z filmu “Mechanik” to najbardziej szokująca spośród ról Christiana Bale’a. Aktor gra w filmie mężczyznę cierpiącego na bezsenność, który jest wycieńczony fizycznie oraz psychicznie i zaczyna doświadczać urojeń. Kreacja okupiona została wielkim poświęceniem – by wcielić się w Trevora, Bale schłudł z około osiemdziesięciu kilogramów do pięćdziesięciu pięciu. Chciał stracić jeszcze dziesięć kg, lecz nie pozwolili na to producenci – w obawie o jego zdrowie.

Na Bale’u trudno utrzymać wzrok: kościste, ekstremalnie zabiedzone ciało przypomina upiora z filmu grozy, lecz nim nie jest – do takiego stanu doprowadził się Bale w imię aktorstwa metodycznego. Wspaniała transformacja, a rola jest hipnotyzująca i przerażająca na równi. Występ przyniósł Bale’owi wygraną podczas Festiwalu Filmowego w Sitges, jak również nominacje: do Saturna, Europejskiej Nagrody Filmowej, nagrody Stowarzyszenia Krytyków Londyńskich.

Seria o Batmanie: filmy “Batman: Początek” (2005), “Mroczny Rycerz” (2008), “Mroczny Rycerz powstaje” (2012)

Christian Bale to po prostu Mroczny Rycerz – kropka. Dla wielu widzów gwiazdor pozostaje niedoścignionym wzorem, jeśli chodzi o ekranowych Batmanów. Występ w roli Bruce’a Wayne’a w trylogii Christophera Nolana to jeden z najbardziej pamiętnych momentów w karierze aktora – a może i najbardziej pamiętny moment. Wszystkie odsłony sagi uchodzą za udane, jednak najlepsze recenzje zebrał “Mroczny Rycerz” – właśnie dzięki Bale’owi (i Heathowi Ledgerowi). Bale tworzy tu głębszą i bardziej zniuansowaną kreację niż w “Batmanie: Początku”, scenariusz pozwala mu rozwinąć swoją postać. To rola diabelsko intensywna i przeszywająca, niekiedy zagrania cynicznie i manipulatorsko. W “rękach” innego aktora mogłaby nie wypaść tak dobrze, a wręcz historycznie.

Za występy w trzech filmach o Batmanie Bale zgarnął nagrodę Saturna i People’s Choice Award, a także nominacje do IFTA czy Critics’ Choice Award.

“American Psycho” (2000)

Odnoszący sukcesy finansista zaczyna mordować ludzi, by oderwać się od rutyny życia zawodowego. Film o zachłanności i chorym hedonizmie środowisk korporacyjnych, jakich po roku 2000 zaczęło wyrastać sporo (wystarczy wspomnieć “Wilka z Wall Street”). Dla Christiana Bale’a była to okazja, by rozwinąć aktorsko skrzydła i pokazać krytykom, na co go stać. Wielu fanów uzna, że do dziś kreacja Patricka Batemana pozostaje highlightem jego kariery.

Jako główny bohater Bale jest przerażający – gra toksycznego mężczyznę, na równi pięknego i uwodzicielskiego, co narcystycznego, chorego emocjonalnie, martwego wewnątrz. Elektryzująca rola przeraża, ale Bale dba o to, by wnieść w filmie odpowiednią dawkę czarnego humoru. Gwiazdor przyznał, że jego występ zainspirowała kreacja Nicolasa Cage’a w “Pocałunku wampira”. Rolę chwalił między innymi uznani krytyk Roger Ebert, uznając ją za “heroiczną”, pozbawioną “samozachowawczości”.

Nominacja do nagrody Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych dla Bale’a.

Christian Bale Najlepsze role aktorskie

“Fighter” (2010)

Nagrodzony Oscarem film o życiu, wzlotach i upadkach Micky’ego Warda – boksera wagi półśredniej. Mark Wahlberg bryluje na ekranie w roli tytułowej, a Christian Bale pojawia się jako jego trener i jednocześnie brat – z taką obsadą trudno o klapę i film, faktycznie, dużo zyskuje na wiarygodnym aktorstwie. Jako Dicky Eklund – facet, który porzucił już marzenia o sukcesach bokserskich, i który zmaga się z uzależnieniem od narkotyków – Bale jest znakomity. Postać jest wielowymiarowa, a aktor odnajduje w niej człowieka z krwi i kości, zmagającego się z wewnętrznymi demonami. Rola w tym filmie przyniosła Bale’owi jego pierwszą nominację do Nagrody Akademii Filmowej (w 2011 roku) oraz pierwsze zwycięstwo.

“Bielmo” (2022)

Akcja filmu toczy się w 1830 roku w Akademii Wojskowej w West Point. Na miejscu dochodzi do serii zbrodni, a sprawie przygląda się Augustus Landor, detektyw-weteran (Bale). Z pomocą przychodzi mu młody kadet Edgar Allan Poe. Postać wzorowana jest na rzeczywistym pisarzu, noweliście i krytyku literackim.

“Bielmo” to trochę przegapiony thriller kryminalny produkcji Netfliksa, który za sprawą roli głównej w wykonaniu Bale’a wyrasta wysoko ponad przeciętność. Kreacja aktora jest kontemplacyjna, dostojna i bardzo chłodna, zupełnie jak sam film, osadzony w zimowej scenerii. Krytycy chwalili “Bielmo” za aktorską chemię, jaką wytworzyli między sobą Christian Bale oraz grający Poego Harry Melling.

Jest to trzeci film, przy którym Bale współpracował z reżyserem Scottem Cooperem. Poprzednie to “Zrodzony w ogniu” i “Hostiles”.

Honorable mention: “Vice” (2018), “Le Mans ’66” (2019), “American Hustle” (2013)

Previous Article
Matthew McConaughey Najlepsze filmy

Matthew McConaughey – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Najlepsze filmy o sztukach walki na Netflixie

Top 5: Najlepsze filmy o sztukach walki dostępne na Netfliksie

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share