Kate Winslet – biografia aktorki, najlepsze filmy i seriale

Kate Winslet Najlepsze filmy
Kate Winslet Najlepsze filmy, seriale, role aktorskie / Foto: Focus Features, Anonymous Content, This is That

Kate Winslet jest brytyjską aktorką, która od początku lat dziewięćdziesiątych występuje w filmie, telewizji i na deskach teatralnych. Choć znana głównie z ról na dużym ekranie, niedawno pojawiła się w pewnym popularnym serialu HBO (jakim – o tym za chwilę), który przyniósł jej najlepsze recenzje w karierze. Jakie produkcje z udziałem Winslet można uznać za największe osiągnięcia w jej dorobku? Przekonajcie się sami.

Kate Winslet Najlepsze filmy i seriale w dorobku aktorki

“Mare z Easttown” (2021)

Kate Winslet wciela się w postać detektyw w średnim wieku, badającej sprawę zabójstwa w małym miasteczku i dbającej, by jej własne życie nie zaczęło sypać się w toku śledztwa. Aktorka przyznała, że przyjęła rolę, bo daleka jest od typowego dla niej, hollywoodzkiego glamouru.

W serialu autorstwa Brada Ingelsby’ego nagrodzona Oscarem Winslet występuje jako Marianne “Mare” Sheehan – twarda detektyw badająca okoliczności lokalnego zabójstwa. Akcja toczy się w małej mieścinie Pensylwanii, której mieszkańcy chętnie sięgają po nielegalne używki. Serial opowiada o jedności małomiasteczkowego społeczeństwa i o jego dawnych dramatach. Mare opiekuje się wnukiem, kilkunastomiesięcznym Drew, którego rodzice pogrążeni są w nałogu narkotykowym. Ma własne problemy, a jednocześnie wygląda na to, że tylko ona potrafi uratować miasto przed ostatecznym upadkiem.

Występ Winslet w produkcji HBO wielu krytyków uznało za jej najlepszy w karierze. W omówieniu serialu dla BBC pisano: “Winslet powraca na ekrany telewizyjne w dalekim od glamouru i wytworności stylu. Jej ognista, ale zwyczajna bohaterka jest wspaniale prawdziwa.” Kreacja przyniosła Winslet nagrodę Emmy, Złoty Glob, Satelitę i wiele innych wyróżnień.

“Titanic” (1997)

Widowisko miłosne z udziałem Kate Winslet i Leonardo DiCaprio, w którym mężczyzna i kobieta z dwóch różnych sfer zakochują się w sobie na pokładzie tytułowego transatlantyka. To jeden z tych filmów, których nie trzeba nikomu przedstawiać, które starzeją się jak dobre wino, i które nigdy nie znudzą się widzom – nie tylko tym polsatowskim. Jedenaście Oscarów, między innymi za reżyserię Jamesa Camerona, efekty specjalne i w kategorii najważniejszej: najlepszy film. Obraz zebrał dobre recenzje m.in. za popisy załogi aktorskiej (w tym Kathy Bates). David Ansen z “Newsweeka” uznał rolę Winslet za “gorliwą”, ale “delikatną”, a Mike Clark w recenzji dla “USA Today” chwalił kreację aktorki jako jeden z najważniejszych atutów filmu. Występ przyniósł Winslet nominacje do Oscara, Złotego Globu i Europejskiej Nagrody Filmowej, a także statuetki Jupiter, Empire i Goldene Kamera.

“Lektor” (2008)

— Prawnik w średnim wieku wspomina romans ze starszą od siebie kobietą, która osiem lat później stanęła przed sądem jako oskarżona o zbrodnie wojenne nazistka. (zarys fabuły filmu – Netflix)

“Lektor” to ten film, który przyniósł Winslet pierwszego Oscara w jej karierze (po sześciu wcześniejszych nominacjach). Zdaniem wielu to najistotniejsza kreacja w karierze aktorki. Aktorka gra Hannę Schmitz, która zakochuje się w dużo młodszym, 15-letnim chłopaku (młodą wersję postaci gra David Kross; starszą – Ralph Fiennes). Po latach Hanna oskarżana jest o spiskowanie z nazistami. Występ jest głęboki i pełen pasji, melancholijny, łamiący serce. Hanna, choć jest dość chłodną kobietą, walczy z poczuciem winy wywołanym przez dawne uczynki. W sezonie nagród filmowych przełomu 2008 i 2009 r. żadna inna aktorka nie mogła równać się z Winslet – Brytyjka zgarnęła większość nominacji, a wyróżniono ją jeszcze BAFTĄ, Złotym Globem czy Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych.

Kate Winslet Najlepsze role, najlepsze filmy – aktorski TOP 5

“Projektantka” (2015)

Tilly Dunnage (Winslet) jest projektantką, która nabrała doświadczenia w domach mody we Francji. Kobieta powraca do małej mieściny w Australii, gdzie się wychowała – chce pogodzić się z chorą matką (Judy Davis). Na miejscu wytacza wojnę bezguściu i pozbawionym elegancji wieśniakom.

Kate Winslet w jednej z najbardziej wyrazistych ról swojej kariery – gra femme fatale w kampowym wydaniu, kobietę pewną siebie i łaknącą… zemsty. Trochę jakby żywcem wyjętą z kina noir doby lat 50. Kreacja to feministycznie zadziorna, seksowna, ale też slapstickowa i dowcipna, nic więc dziwnego, że została znakomicie oceniona przez krytyków. Przyniosła gwieździe m.in. nagrodę AACTA od Australijskiej Akademii Sztuk Kinowych i Telewizyjnych, a także nominację do nagrody Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

“Zakochany bez pamięci” (2004)

Jim Carrey jako Joel, który odkrywa, że jego ukochana (Winslet) postanowiła poddać się eksperymentalnemu zabiegowi i tym samym… zupełnie pozbyć się z pamięci ich przeszłości czy wspomnień… Winslet słynie z dość wyciszonych kreacji, a ta w “Zakochanym bez pamięci” jest… ostra jak brzytwa. To rola, która zostaje z widzem, ekscentryczna i charakterna. Gwiazda gra wbrew oczekiwaniom i wychodzi na tym świetnie; jest wolnym duchem o kolorze włosów zmieniającym się wraz z nastrojem i każdą sceną. A najlepszy jest cytat Clementine, gdy zwraca się ona do Joela:

— Jestem tylko popieprzoną dziewczyną, która próbuje znaleźć spokój ducha. Nie przypisuj mi własnego.

Złoto.

Honorable mention: “Droga do szczęścia” (2008), “Mildred Pierce” (2011), “Rzeź” (2011)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Najlepsze filmy wojenne dostępne na HBO Max

Top 10: Najlepsze filmy wojenne dostępne na HBO Max

Next Article
Boogeyman Zwiastun

"Boogeyman" - zwiastun horroru na podstawie prozy Stephena Kinga

Related Posts
Total
0
Share