Borys Szyc – biografia aktora, najlepsze filmy

Borys Szyc Najlepsze filmy
Borys Szyc Najlepsze filmy, najlepsze role / Foto: Kadr z filmu “Zimna wojna” (2018; Kino Świat, Apocalypso, Opus, BFI Film Fund)

Na Netfliksie króluje dziś komedia “Kryptonim Polska”, o miłości prawicowego narodowca i wojującej feministki. Film z miejsca zadebiutował na pierwszej pozycji listy Top 10 najpopularniejszych dzieł w ofercie giganta VOD. Borys Szyc gra w “Kryptonimie Polska” miłośnika “tradycji” III Rzeszy… Zaskakująca komedia nie jest jedyną produkcją, w której gwiazdor zachwyca zdolnościami aktorskimi. Jakie filmy i role można uznać za najlepsze w dorobku Borysa Szyca? Przekonacie się dzięki temu przeglądowi jego dokonań.

“Forbes” dwukrotnie umieścił Szyca na liście stu najcenniejszych gwiazd polskiego showbiznesu (w 2009 r., na miejscu siódmym; w 2010 – na 26.).

Borys Szyc Najlepsze filmy i najlepsze role w karierze polskiego aktora

“Symetria” (2003)

W pamiętnym dramacie więziennym Konrada Niewolskiego Szyc zagrał główną rolę – pojawia się jako Albert, żołnierz mafii i aresztant, zawadiaka i jeden z najbardziej charyzmatycznych osadzonych. To współlokator w celi głównego bohatera. Albert uczy nowego kolegę twardych zasad, jakie panują za kratami. W roli cwaniaka Szyc jest świetny, to kreacja, która uczyniła z niego jedną z gwiazd polskiego showbiznesu. Brawurowa kreacja przyniosła mu nominacje do prestiżowych nagród – Orła oraz Złotej Kaczki.

Ciekawostka: w 2020 roku Niewolski pokusił się o sequel pt. “Asymetria”. Nie zagrał w nim Borys Szyc, za to… raper Popek.

Czytaj też: Ranking – najlepsze filmy o tematyce więziennej

“Zimna wojna” (2018)

Jeden z najlepiej ocenianych polskich filmów ostatnich lat – zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Melodramat w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (“Ida”) zyskał międzynarodowy rozgłos i uzyskał trzy nominacje do Oscara (Borys Szyc pojawił się zresztą na czerwonym dywanie na gali w Kalifornii). Gwiazdor towarzyszy na ekranie Tomaszowi Kotowi i Joannie Kulig, grając Lecha Kaczmarka – urzędnika, służacego partii komunistycznej oportunistę, kierowanego chęcią rozwoju swojej kariery. Rola to dwuznaczna i ambiwalentna, z jednej strony nacechowana negatywnie; jednak Szyc sprawia, że Kaczmarka da się jednak polubić.

Szyc został nominowany do Orła oraz nagrody FAFu na Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

“Piłsudski” (2019)

— Opowieść o zuchwalstwie Piłsudskiego, którego życie miłosne obfitowało w zwroty akcji niewiele mniejsze niż te, którymi wsławił się na polu walki o wolność ojczyzny. (zarys fabuły – Netflix)

Patriotyczne kino zwracające uwagę głównie za sprawą pierwszoligowej obsady. W filmie, poza Borysem Szycem jako Józefem Piłsudskim, grają także: Magdalena Boczarska, Jan Marczewski, Józef Pawłowski, Łukasz Garlicki czy Jan Hrynkiewicz. Szyc dzięki centralnej kreacji drugi rok z rzędu wyróżniony został na ceremonii rozdania Orłów i Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Obraz dostępny do obejrzenia na platformach Netflix, Player oraz Play Now.

Przeczytaj również: TOP 5 – polskie filmy na Amazon Prime Video, które warto obejrzeć

Borys Szyc Najlepsze filmy, najlepsze role – aktorski ranking

“Serce Serduszko” (2014)

Polskie kino drogi w najlepszym wydaniu, nakręcone przez Jana Jakuba Kolskiego (“Pornografia”, “Jasminum”). Film o dziewczynce, która śni o karierze primabaleriny i ucieka z domu, w pogoni za marzeniami. Borys Szyc wciela się w drugoplanową rolę księdza Włodzimierza Pietrygi – wydziaranego jegomościa prowadzącego wideo-bloga, który nie tylko modli się do Pana, ale też… rapuje przed wiernymi. Pietryga to pozytywna postać, dbająca o wierzących, a na blogu zachęcająca, by ludzie szukali rozwiązania swych problemów w kościele. Nominacja do nagrody FAF dla Borysa Szyca. Sam film wywalczył Nagrodę Krytyków Chicagowskich na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

“Pokot” (2017)

— Zniknięcie jej psów i śmierć kolejnych myśliwych zakłóca spokojne leśne życie emerytowanej inżynierki. Kobieta próbuje dojść do tego, co tak naprawdę się stało. (zarys fabuły – Netflix)

Thriller, kryminał, dramat, hymn śpiewany dla zwyciężającej Natury – tym wszystkim jest “Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Film o zatracaniu ludzkich odruchów i walce o człowieczeństwo, w którym Borys Szyc pojawia się jako Jarosław Wnętrzak – szemrany, prowincjonalny biznesmen oraz przeciwnik głównej bohaterki (Agnieszka Mandat). Rola jest drugoplanowa, ale zapada w pamięć, a Szyc dowodzi, że jest aktorem uniwersalnym.

Film był polskim kandydatem do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Na festiwalu Berlinale przyniósł Agnieszce Holland Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę im. Alfreda Bauera.

Previous Article
Demeter: Przebudzenie zła Zwiastun

"Demeter: Przebudzenie zła" - zwiastun nowego horroru o Draculi

Next Article
Charlie Hunnam Najlepsze filmy

Charlie Hunnam – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share