Matt Damon – biografia aktora, najlepsze filmy

Matt Damon Najlepsze filmy
Matt Damon Najlepsze filmy, najlepsze kreacje aktorskie / Foto: Wikimedia Commons

Aktor, scenarzysta, producent filmowy, filantrop. Matt Damon niejedno ma imię, to człowiek-orkiestra. Hollywoodzki gwiazdor już od ponad trzech dekad działa w świecie kina i zdobywa kolejne prestiżowe wyróżnienia. Jest laureatem Oscara, czterokrotnie też nominowanym do tej nagrody; na koncie ma dwa Złote Globy i nominacje do statuetek BAFTA czy Emmy. Jakie filmy można wpisać w poczet najlepszych w dorobku Matta Damona?

Matt Damon Najlepsze filmy w karierze gwiazdora

“Buntownik z wyboru” (1997)

— Gdy profesorowie odkrywają, że zwykły woźny jest geniuszem matematycznym, psychoterapeuta pomaga mu zmierzyć się z demonami przeszłości. (zarys fabuły: Netflix)

Prawdopodobnie najważniejsza i najbardziej celebrowana kreacja w długiej filmografii Matta Damona. Dzisiejszy 52-latek występuje tu jako Will Hunting, szokująco uzdolniony matematycznie młody chłopak, który wierzy, że formalne wykształcenie jest mu zbędne. Talent Willa intryguje psychologa Seana Maguire’a (Robin Williams). W recenzjach chwaleni byli zarówno Matt Damon, jak i Ben Affleck (aktor, drugi ze scenarzystów); pierwsze skrzypce grał jednak pierwszy z gwiazdorów. W “The Hollywood Reporter” kreację Damona chwalono za “obłędną wrażliwość”, w “San Francisco Chronicle” rola została uznana za “promieniującą”. Damon był nominowany do Oscara jako aktor, a zdobył tę nagrodę za scenariusz (z Affleckiem).

“Utalentowany pan Ripley” (1999)

Matt Damon, Jude Law i Gwyneth Paltrow w thrillerze psychologicznym Anthony’ego Minghelli. Nominacja do Złotego Globu i statuetki MTV Movie Award dla bohatera niniejszego zestawienia. Film zebrał ciepłe recenzje i obecnie utrzymuje wynik 85 proc. pozytywnych głosów w serwisie Rotten Tomatoes.

Po latach Paltrow i Damon spotkali się na planie zdjęciowym “Contagion – Epidemii strachu” (do filmu jeszcze wrócimy).

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze filmy i seriale w dorobku Jenny Ortegi

“Szeregowiec Ryan” (1998)

Tom Hanks, Bryan Cranston, Paul Giamatti. W “Szeregowcu Ryanie” nie brakuje pierwszoligowych gwiazdorów. Aktorską śmietankę “zmiata” z powierzchni Damon, który występuje tu jako tytułowy szeregowiec z 2. Batalionu United States Army Rangers, zaginiony w akcji. Tłem dla wydarzeń jest II wojna światowa i operacja Overlord z 1944 roku. Wraz z innymi aktorami Damon wziął udział w treningu wojskowym, który przeprowadzili żołnierze Marines. Obraz chwalony był za realizm, podniosły ton, reżyserię Stevena Spielberga i oczywiście kreacje aktorskie. Występ przyniósł Damonowi nominację do ALFS Award – statuetki od Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Czytaj też: TOP 10 – polskie filmy wojenne. Co warto obejrzeć?

Matt Damon Najlepsze filmy i role w dorobku aktora

“Promised Land” (2012)

Kolejne wspólne przedsięwzięcie Matta Damona i reżysera Gusa Van Santa (m.in. po “Szukając siebie” czy “Gerry’m”). Steve Butler (Damon) przybywa do prowincjonalnej mieściny, chcąc nabyć teren na eksploatację gazu łupkowego. Próbuje zjednać sobie lokalnych mieszkańców. Film o ciepłym tonie, poruszający, mocny scenariuszowo. Damonowi przyniósł nagrodę Environmental Media Award; został wyłoniony jako jeden z dziesięciu najlepszych projektów 2012 roku przez organizację National Board of Review.

Ciekawostka: scenariusz filmu to wspólne dzieło Damona i aktora Johna Krasinskiego (znanego z serialu “Jack Ryan”).

“Contagion – Epidemia strachu” (2011)

Gwiazdorsko obsadzony thriller z wątkiem pandemii, który doczekał się wznowionej popularności dwa lata temu, gdy żniwa zaczął zbierać COVID-19 (tematykę filmu uznano za złowróżbną i niepokojąco bliską temu, co dzieje się za oknem). W filmie Matt Damon pojawia się jako Mitch Emhoff – mężczyzna, którego podróżująca po świecie żona okazuje się pacjentem zero nowego, ewoluującego wirusa. Musi on zrobić wszystko, by ocalić przed wyniszczającą chorobą swoją córkę. Rola Damona okazuje się “sercem” całego filmu. Była nominowana do niemieckiej nagrody Jupiter w 2012 roku.

Previous Article
Adam Driver Najlepsze filmy

Adam Driver – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Christina Hendricks Najlepsze role

Christina Hendricks – biografia aktorki, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share