Twórca hitów Netfliksa chwali horror polskiego reżysera

Opętanie Mike Flanagan
Opętanie Mike Flanagan chwali horror Andrzeja Żuławskiego. Kadr z filmu; na zdj. Isabelle Adjani / Foto: Gaumont, Olian Prod., Shudder

“Opętanie” to film-legenda. Kultowy horror Andrzeja Żuławskiego nagrodzony został na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes, a dziś uchodzi za kultowy – zarówno wśród tytułów swojego cenionego reżysera, jak i wśród body horrorów oraz horrorów psychologicznych. Obraz Polaka został właśnie pochwalony przez jednego z najbardziej wziętych reżyserów współpracujących z Netflixem. O kogo chodzi?

Opętanie Mike Flanagan chwali legendarny horror polskiego reżysera

Fanem twórczości Andrzeja Żuławskiego okazał się Mike Flanagan – amerykański reżyser, twórca takich horrorów jak “Oculus”, “Doktor Sen” czy “Zanim się obudzę”. Od kilku lat tworzy on też hitowe produkcje dla największej platformy streamingowej na świecie – Netfliksa. Flanagan wystosował już kilka tweetów na temat wspomnianego “Opętania”. W ostatnim – wczorajszym – napisał:

— Bardzo ekscytuje mnie to, jak ludzie odkrywają “Opętanie” Żuławskiego w serwisie Shudder.

“Opętanie” ukazało się na platformie Shudder w Stanach Zjednoczonych w jakości HD. W przeszłości Mike Flanagan napisał również: “‘Opętanie’ powaliło mnie na glebę. Po prostu: wow! Jestem zrównany z ziemią, nie potrafię przestać myśleć o tym filmie.”

Specyfika Twittera sprawia, że wpisy reżysera nie są szczególnie wnikliwe i nie zgłębiają ani filmu, ani jego legendarności, ale widać, że Amerykanin darzy “Opętanie” sporym szacunkiem. Horror miał premierę w 1981 roku i zebrał wtedy dość mieszane recenzje, chwalony za wizjonerską reżyserię, ale krytykowany za “mylącą”, “trudną do zinterpretowania” fabułę. Stricte pozytywne recenzje przyszły dopiero lata później i tak oto dziś dzieło uchodzi za kultowe, a także za jeden z lepszych artystycznych horrorów europejskich w historii.

W “Opętaniu” główna bohaterka wikła się w nietypowy i niebezpieczny pseudoromans z nadprzyrodzoną istotą. Metaforyczny horror zdobył nagrody na festiwalach w São Paulo i Porto. Isabelle Adjani (odtwórczyni roli przodującej) została nagrodzona Cezarem oraz nagrodą dla najlepszej aktorki w Cannes. Film walczył też o Złotą Palmę. Obsadę zasilają ponadto Sam Neill, Margit Carstensen, Heinz Bennent, Johanna Hofer i Carl Duering.

Wkrótce po premierze w Wielkiej Brytanii obraz został usunięty z kin, trafiając na niesławną listę “video nasties”. W USA ukazała się jedynie wersja ocenzurowana “Opętania”. Po latach pełna wersja trafiła na dyski Blu-ray.

Mike Flanagan stworzył dla Netfliksa między innymi odcinkowe produkcje: “Nocną mszę” i “Nawiedzony dom na wzgórzu”, a wkrótce przygotuje też film i serial na podstawie “Mrocznej Wieży” Stephena Kinga. Umowę z gigantem streamingowym podpisał w okolicy 2020 roku.

Previous Article
Lily Collins Najlepsze filmy

Lily Collins – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
Robert Makłowicz gwiazdą Asteriksa i Obeliksa

Robert Makłowicz gwiazdą nowego "Asteriksa i Obeliksa". Kogo zagra?

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share