Jan Nowicki nie żyje. Zmarł gwiazdor filmów “Wielki Szu” oraz “Magnat”

Jan Nowicki nie żyje
Jan Nowicki nie żyje / Foto: YouTube – kanał “MeskieGranie”

Jan Nowicki nie żyje. W wieku 83 lat zmarł wybitny polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany z ról w takich produkcjach jak “Wielki Szu”, “Sztos” Olafa Lubaszenki czy “Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana.

Jan Nowicki nie żyje. Zmarł ceniony polski aktor

Jan Nowicki nie żyje – miał osiemdziesiąt trzy lata. Zmarł dziś nad ranem w miejscowości Krzewent niedaleko kujawsko-pomorskiego Kowala, gdzie zresztą przyszedł na świat. Wojciech Nawrocki z urzędu gminy Kowal poinformował o śmierci Nowickiego w mediach społecznościowych. Żoną Nowickiego była Anna Kondratowicz. Jego wcześniejszą partnerką – Małgorzata Potocka.

Miał syna, Łukasza – także aktora – oraz córkę Sajanę. Miał na koncie liczne ordery i wyróżnienia. Z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniono go cywilnym Złotym Krzyżem Zasługi w 1977 roku oraz Złotym Medalem dla “Zasłużonych Kulturze Gloria Artis” z 2005.

Kreacja tytułowa w filmie “Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego przyniosła mu Złotą Kaczkę; za występ w bułgarskim filmie “Ratunek dla miasta” uhonorowano go Nagrodą Specjalną na XVIII Festiwalu Bułgarskich Filmów Fabularnych. W 2008 roku przyznany został mu Złoty Laur za wybitne osiągnięcia i mistrzostwo w sztuce aktorskiej.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, debiutował w połowie lat 60. rolami w dramacie wojennym “Pierwszy dzień wolności” oraz w “Popiołach” Andrzeja Wajdy. Współpracował z tak wybitnymi twórcami jak Jerzy Skolimowski, Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Andrzej Żuławski czy Filip Bajon. Pojawiał się w filmach “Sanatorium pod klepsydrą”, “Golem”, “Przedwiośnie”, “Pan Wołodyjowski”, “Pan T.”, “Bariera” czy “O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji”.

Ostatnią rolę stworzył w dramacie Zanussiego “Liczba doskonała”, gdzie zagrał z Andrzejem Sewerynem. Zagrał łącznie niemal dwieście ról.

Previous Article
Martwe zło 4

Bohaterowie "Martwego zła 4" na zdjęciu od Bruce'a Campbella

Next Article
Akademia pana Kleksa 2023 Zwiastun

Tomasz Kot w roli czarodzieja - zwiastun "przebudzonej" wersji "Pana Kleksa"

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share