Jan Nowicki nie żyje. Zmarł gwiazdor filmów “Wielki Szu” oraz “Magnat”

Jan Nowicki nie żyje
Jan Nowicki nie żyje / Foto: YouTube – kanał “MeskieGranie”

Jan Nowicki nie żyje. W wieku 83 lat zmarł wybitny polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany z ról w takich produkcjach jak “Wielki Szu”, “Sztos” Olafa Lubaszenki czy “Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana.

Jan Nowicki nie żyje. Zmarł ceniony polski aktor

Jan Nowicki nie żyje – miał osiemdziesiąt trzy lata. Zmarł dziś nad ranem w miejscowości Krzewent niedaleko kujawsko-pomorskiego Kowala, gdzie zresztą przyszedł na świat. Wojciech Nawrocki z urzędu gminy Kowal poinformował o śmierci Nowickiego w mediach społecznościowych. Żoną Nowickiego była Anna Kondratowicz. Jego wcześniejszą partnerką – Małgorzata Potocka.

Miał syna, Łukasza – także aktora – oraz córkę Sajanę. Miał na koncie liczne ordery i wyróżnienia. Z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniono go cywilnym Złotym Krzyżem Zasługi w 1977 roku oraz Złotym Medalem dla “Zasłużonych Kulturze Gloria Artis” z 2005.

Kreacja tytułowa w filmie “Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego przyniosła mu Złotą Kaczkę; za występ w bułgarskim filmie “Ratunek dla miasta” uhonorowano go Nagrodą Specjalną na XVIII Festiwalu Bułgarskich Filmów Fabularnych. W 2008 roku przyznany został mu Złoty Laur za wybitne osiągnięcia i mistrzostwo w sztuce aktorskiej.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, debiutował w połowie lat 60. rolami w dramacie wojennym “Pierwszy dzień wolności” oraz w “Popiołach” Andrzeja Wajdy. Współpracował z tak wybitnymi twórcami jak Jerzy Skolimowski, Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Andrzej Żuławski czy Filip Bajon. Pojawiał się w filmach “Sanatorium pod klepsydrą”, “Golem”, “Przedwiośnie”, “Pan Wołodyjowski”, “Pan T.”, “Bariera” czy “O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji”.

Ostatnią rolę stworzył w dramacie Zanussiego “Liczba doskonała”, gdzie zagrał z Andrzejem Sewerynem. Zagrał łącznie niemal dwieście ról.

Previous Article
Martwe zło 4

Bohaterowie "Martwego zła 4" na zdjęciu od Bruce'a Campbella

Next Article
Akademia pana Kleksa 2023 Zwiastun

Tomasz Kot w roli czarodzieja - zwiastun "przebudzonej" wersji "Pana Kleksa"

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share