Reklama

Emma Roberts – biografia aktorki, najlepsze filmy

Emma Roberts Najlepsze filmy
Emma Roberts Najlepsze filmy i seriale / Foto: FX, 20th Television

Emma Roberts to aktorka, która świetnie wypada w horrorach, ale też rolach komediowych. Debiutowała w 2001 roku udziałem w takich produkcjach jak “Blow” Teda Demme’a czy “Ulubieńcy Ameryki”. Dziś jej dorobek aktorski zasila blisko sześćdziesiąt tytułów filmowych i telewizyjnych. Jakie role Roberts można uznać za jej najlepsze?

Emma Roberts Najlepsze filmy i seriale w dorobku aktorki

“Krzyk 4” (2011)

O roli Emmy Roberts w “Krzyku 4” nie można napisać zbyt wiele, nie zdradzając spoilerów, więc napiszemy krótko: to prawdziwa petarda. Młoda gwiazda wyżywa się tu aktorsko i zbiera punkty za kreatywność, które okazały się przydatne, bo po roku 2011 jej kariera eksplodowała. Wszystko miało swój początek właśnie tutaj, a Jill w wykonaniu Emmy to postać świetnie zarysowana, nieprzewidywalna, niepozwalająca oderwać oczu od ekranu.

Występ Roberts w czwartej odsłonie kultowej serii przyniósł jej dobre recenzje, a sam film był nominowany do nagród IGN i Teen Choice jako najlepszy horror roku.

“American Horror Story: Sabat” (2013–2014)

Emma Roberts pojawiła się w wielu sezonach “American Horrory Story” Ryana Murphy’ego – czasem w roli głównej, kiedy indziej w roli gościnnej. Największy popis swych możliwości dała w serii trzeciej pt. “Sabat”. A warto dodać, że na ekranie towarzyszyła takim ikonom jak Jessica Lange, Sarah Paulson, Kathy Bates czy Frances Conroy. Madison Montgomery w jej wydaniu to dziewczyna mściwa, zabójczo seksowna i wiecznie snująca intrygi. Kreacja w “AHS: Coven” przyniosła aktorce nominację do nagrody przyznawanej przez Women’s Image Network.

Czarujący zwrot “surprise, bitch” z jednej ze scen z udziałem Roberts przeszedł już praktycznie do historii telewizji (i internetu, jako mem).

Czytaj też: Kyle MacLachlan – biografia aktora, najlepsze filmy i seriale

“Królowe krzyku” (2015–2016)

Kolejny występ u Ryana Murphy’ego i kolejny strzał w dziesiątkę. Jako studentka Chanel Oberlin i przywódczyni grupy “wrednych dziewczyn” Emma Roberts jest wręcz wyborna. W pierwszym sezonie poznajemy Chanel jako liderkę studenckiego stowarzyszenia Kappa Kappa Tau, która jest prześladowana przez seryjnego mordercę w masce diabła. Jednak dziewczynie nie są straszni brutalni psychopaci, bo sama włada zabójczymi one-linerami i takim też poczuciem humoru.

Krytycy ciepło ocenili rolę Roberts w “Królowych krzyku”, uznając, że ma komediowe wyczucie i świetnie radzi sobie w scenach dialogowych oraz monologowych. Podobnie internauci, którzy często cytowali Chanel, kiedy emitowany był serial.

Fantastyczną kreację nominowano do nagrody People’s Choice oraz dwukrotnie do Teen Choice Award.

“Abandoned” (2022)

Emma Roberts w horrorze psychologicznym o młodej parze zamieszkującej w mrocznym domu na farmie. Świeżo upieczona mama (w tej roli bohaterka naszego rankingu) występuje tu jako kobieta prześladowana przez przerażające wizje i paranormalne objawienia. Rodzi się pytanie: czy nie są wytworem jej wyobraźni?

Roberts po raz kolejny dowodzi, że jest aktorką uniwersalną. Ma w swoim dorobku kąśliwe, sarkastyczne kreacje (jak ta ze “Scream Queens”), ale też bardziej “racjonalne”, dojrzalsze role. Jej występ w “Abandoned” można zaliczyć na poczet tej drugiej grupy. W filmie świetnie wypada też John Gallagher Jr., czyli ekranowy mąż gwiazdy – między tą dwójką mocno iskrzy, nie brak też wiarygodnej chemii.

“Millerowie” (2013)

Choć “Millerowie” to w znacznej mierze show należące do Jennifer Aniston, która wymyka się tu stereotypom i oczekiwaniom, Emma Roberts też tworzy rolę na przekór swoim poprzednim dokonaniom. Występuje w roli zadziornej “ulicznicy”, która bardzo różni się od innych, bardzo glamour kreacji w jej aktorskim CV. Występ w tej dobrze ocenionej, przezabawnej komedii przyniósł Emmie Roberts nagrodę Teen Choice oraz statuetkę MTV przyznawaną za najlepszy filmowy pocałunek (w grupie z Aniston i Willem Poulterem).

Honorable mention: “Zło we mnie” (2015), “American Horror Story: 1984” (2019), “Nerve” (2016)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Jennifer Aniston Najlepsze filmy

Jennifer Aniston – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
James Franco Najlepsze filmy

James Franco – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Total
1
Share