Christina Ricci – biografia aktorki, najlepsze filmy

Christina Ricci Najlepsze filmy
Christina Ricci Najlepsze filmy i seriale; najlepsze role / Foto: Showtime

Christina Ricci była w latach 90. popularną aktorką dziecięcą. Pojawiła się między innymi w kultowych “Syrenach” u boku Cher i Winony Ryder. Na przełom w karierze nie musiała długo czekać; przyszedł on, gdy miała zaledwie jedenaście lat – za sprawą roli Wednesday Addams. Jakie filmy i kreacje uchodzą za najważniejsze w dorobku Ricci? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Christina Ricci Najlepsze filmy i seriale; najlepsze role

“Rodzina Addamsów” (1991) / “Rodzina Addamsów 2” (1993)

“Rodzina Addamsów” to film, za sprawą którego Christina Ricci przykuła uwagę całego świata, a po roli w sequelu była już megagwiazdą – w wieku zaledwie trzynastu lat. Deadpanowa kreacja, pełna upiornego uroku i wisielcze one-linery sprawiły, że aktorka stała się uwielbiana jako Wednesday Addams. Dziś trudno wyobrazić sobie, że mógłby zagrać ją ktoś inny (choć powstał przecież serial Netfliksa poświęcony tej właśnie bohaterce).

Uwaga: w kontynuacji Ricci dostaje więcej czasu ekranowego i wykorzystuje go w najlepszy możliwy sposób. Role w obu częściach były nominowane do nagrody Saturna.

“Monster” (2003)

Film na faktach przywołujący tragiczną historię Aileen Wuornos – amerykańskiej prostytutki i morderczyni, która między 1989 i 1990 rokiem zabiła siedmiu mężczyzn, swoich klientów.

Kobieta utrzymywała, że działała w samoobronie – ponoć ofiary najpierw ją zgwałciły lub zamierzały to zrobić – ale sąd okazał się niewrażliwy na jej krzywdę i skazał ją na karę śmierci. W filmie “Monster” Patty Jenkins każe nam odłożyć uprzedzenia na bok i stanąć po stronie Wuornos. Nie pochwala przemocy i nie nawołuje, by zgwałcone kobiety same zaczęły wymierzać sprawiedliwość. Jej film stanowi dramatyczny wgląd w ostatnie miesiące życia bohaterki, a najbardziej skupia się na związku Aileen z dużo młodszą Selby Wall – zagubioną, niepewną siebie dziewczyną, która towarzyszy morderczyni w ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości. Rolę Selby, zakochanej w Aileen, zagrała Christina Ricci. Dziewczyna jest wrażliwa, krucha, przerażona na myśl o swoim lesbijstwie. Nie do końca akceptuje siebie samą. Ricci okazuje się idealną partnerką dla Charlize Theron; między aktorkami czuć niepodważalną, wiarygodną chemię.

Zakończenie “Monster” wyciśnie łzy z największego twardziela, a kreacje Theron i Christiny Ricci nie pozostawiają złudzeń – film jest absolutnym mistrzostwem w swoim gatunku.

“Jeździec bez głowy” (1999)

Kultowy film grozy o zabójcy z zaświatów, który terroryzuje mieszkańców mieściny w stanie Nowy Jork. Tytułowe miasteczko Sleepy Hollow to u Tima Burtona wyjątkowo posępne miejsce, a w okalających je lasach można paść ze strachu. Cały “Jeździec…” to horror o groteskowej, “uwierającej”, dziwnie złowróżbnej atmosferze, a jego jesienna aura wydaje się nie do podrobienia. Całość ma baśniowy posmak, ale to opowieść raczej w klimacie braci Grimm.

Siłą filmu jest też obsada (grają tu Johnny Depp, Christopher Lee, Christopher Walken), z której Christina Ricci wybija się dzięki swej naturalnej urodzie i dzięki wyjątkowemu talentowi. Gra postać córki bogatych farmerów, w której zakochuje się główny bohater. Postać Ricci napędza w filmie intrygę i zawsze znajduje się w centrum mrocznych zdarzeń z udziałem Jeźdźca.

“Pokolenie P” (2001)

Jedna z najbardziej niedocenionych ról w dorobku Christiny Ricci. Pomimo gwiazdorskiej obsady (Michelle Williams, Jessica Lange, Anne Heche), “Pokolenie P” to film niemal zupełnie zapomniany przez świat. Niesłusznie, bo jest nie tylko świetnie zagrany, ale też porusza istotny temat stanów depresyjnych – doświadcza ich główna bohaterka, którą kreuje Ricci. Aktorka daje z siebie wszystko i faktycznie staje się postacią Elizabeth Wurtzel na ekranie. Uosabia samą Wurtzel, jak i jej demony. Świetnie oddaje wewnętrzne konflikty dziewczyny, która uzależnia się od tabletek antydepresyjnych. Sam film to idealna pożywka dla fanów “Przerwanej lekcji muzyki”.

Film bazuje na pamiętniku “Prozac Nation” autorstwa Wurtzel, który ukazał się w 1994 roku.

“Yellowjackets” (2021–)

Na koniec niedawna wisienka na torcie, jakim jest dorobek aktorski Christiny Ricci. Mowa o serialu stacji Showtime “Yellowjackets”, który opowiada o żeńskiej drużynie sportowej rozbijającej się samolotem w górach pośrodku niczego. Ricci wciela się w Misty – pielęgniarkę, która do perfekcji opanowała sztukę manipulacji. Misty to postać obłędna, diaboliczna, zupełnie niezrównoważona. Taka, której nienawidzimy, ale i tak chcemy poznać jej kolejny krok. Jej działania są moralnie wątpliwe, to kobieta zepsuta i mściwa.

Kreacja w serialu przyniosła Christinie Ricci jej drugą (po “Chirurgach”) nominację do Emmy. Rolę wyróżniono też nominacjami do takich nagród jak Dorian, Gold Derby czy HCA (statuetka przyznawana przez Hollywood Critics Association). Aktorka powróci jako Misty w drugim sezonie “Yellowjackets” – premiera powinna nastąpić wkrótce.

Honorable mention: “Wojna płci” (1998), “Jęk czarnego węża” (2006), “Oko w oko z życiem” (1998)

Previous Article
Mel Gibson Najlepsze filmy

Mel Gibson – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
Rachel McAdams Najlepsze filmy

Rachel McAdams – biografia aktorki, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share