Nicole Kidman – biografia aktorki, najlepsze filmy

Nicole Kidman Najlepsze filmy
Nicole Kidman Najlepsze filmy z udziałem gwiazdy / Foto: Wikimedia Commons

Nicole Kidman debiutowała jako aktorka w latach 80., ale prawdziwy przełom w jej karierze przyszedł dopiero dekadę później, wraz z takimi filmami jak “Za wszelką cenę”, “Totalna magia” czy “Oczy szeroko zamknięte”. Jakie role stworzone na ekranie przez Kidman uchodzą za najlepsze? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nicole Kidman Najlepsze filmy z udziałem ikonicznej aktorki

“Godziny” (2002)

Swoją rolę życia Nicole Kidman stworzyła w dramacie biograficznym “Godziny” w reżyserii Stephena Daldry’ego. W filmie, którego gwiazdami są też Toni Collette, Meryl Streep i Julianne Moore, aktorka wciela się w Virginię Woolf – cenioną amerykańską pisarkę. Poznajemy ją jako pogrążoną w depresji samotniczkę, ogarniętą samobójczymi obsesjami. Rola łamie serce na pół, bo smutek Virginii wylewa się nie tylko z ekranu, ale też z samej Nicole. Ona po prostu stała się swoją postacią na planie zdjęciowym, nauczyła się jej emocji na pamięć. “Godziny” zdobyły łącznie dziewięć nominacji do Nagrody Akademii Filmowej, ale zwycięstwo odniosła tego wieczoru tylko jedna z kandydatek do Oscara – Nicole Kidman właśnie.

“Wielkie kłamstewka” (2017–2019)

Nicole Kidman to przede wszystkim gwiazda dużego ekranu – zaskoczenie, gdy pojawiła się w głównej roli w serialu telewizyjnym, było więc spore. Dziś trudno jednak wyobrazić sobie “Wielkie kłamstewka” bez jej udziału. Opowieść o przemocy domowej i solidarności kobiet zachwyciła widzów HBO na całym świecie. Choć w serialu grają tak wybitne aktorki jak Laura Dern czy Meryl Streep, to właśnie Kidman nad nimi dominuje. Rola maltretowanej żony jest ujmująca, a na twarzy aktorki malują się najbardziej wyraziste emocje – strach, wstyd, rozpacz i poniżenie. Za rolę w “Wielkich kłamstewkach” Kidman została nagrodzona statuetką Emmy i Złotym Globem.

“Dogville” (2003)

W “Dogville” Larsa von Triera Kidman pojawia się jako kobieta uciekająca przed gangsterami. Szczęśliwym – lub nieszczęśliwym – trafem bohaterka trafia do tytułowego, górskiego miasteczka. Dostaje schronienie, ale to nie koniec jej problemów. Film jest bardzo bezpośredni w swym przekazie i mocny, do tego aktorsko bezbłędny, głównie za sprawą Kidman, której na ekranie towarzyszą między innymi Patricia Clarkson i Stellan Skarsgård. Za swój występ Nicole Kidman była nominowana do statuetki Bodil, czyli “duńskiego Oscara”.

“Moulin Rouge!” (2001)

To za sprawą tego właśnie, romantycznego musicalu Nicole Kidman przeszła metamorfozę i z coraz częściej obsadzanej piękności stała się boginią ekranu. Po roli w “Moulin Rouge!” na gwiazdę spłynęła fala pozytywnych recenzji, nagród i nominacji. W filmie rudowłosa wykonawczyni wcieliła się w Satine – zmysłową kurtyzanę, w której zakochuje się ubogi, ale czarujący poeta (Ewan McGregor). To jedna z najbardziej teatralnych kreacji Kidman – w najlepszym znaczeniu tego słowa. No dobrze – najbardziej teatralna na równi z “Dogville”.

“Pokusa” (2012)

W 2001 roku była piękną showgirl w “Moulin Rouge!”, a rok później charakteryzatorzy “Godzin” oszpecili ją wydatnym, sztucznym nosem. Nicole Kidman to kobieta-kameleon, artystka, która stale przedefiniowuje swoją karierę i swój wizerunek. Widać to także na przykładzie dramatu psychologicznego “Pokusa”, gdzie aktorka wciela się w seksbombę z prowincji USA, która ma w zwyczaju prowadzenie korespondencji z więźniami. Bohaterka ma prawdziwą obsesję na punkcie skazanych przestępców. To jedna z najbardziej surowych, nieprzewidywalnych, rozerotyzowanych i dzikich ról w dorobku uznanej gwiazdy. Została doceniona przez krytyków, choć sam film zebrał raczej mieszane recenzje. Kreację nominowano m.in. do Złotego Globu.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze filmy z udziałem Evy Green

Honorable mention: “Inni” (2001), “Za wszelką cenę” (1995), “Dziewięcioro nieznajomych” (2021)

Previous Article
Let the Right One In Zwiastun

"Pozwól mi wejść" - zobacz zwiastun serialu Showtime

Next Article
Mel Gibson Najlepsze filmy

Mel Gibson – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share