Mel Gibson – biografia aktora, najlepsze filmy

Mel Gibson Najlepsze filmy
Mel Gibson Najlepsze filmy i role / Foto: Paramount, Icon Prod., The Ladd Comp., 20th Century Fox

Mel Gibson – dla jednych ikona sama w sobie, dla innych aktor może nie do końca jednej roli, ale dobierający swoje filmy i bohaterów według sprawdzonego klucza. Jakie kreacje stworzone przez Gibsona na dużym ekranie uchodzą za najlepsze? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Mel Gibson Najlepsze filmy w dorobku hollywoodzkiego gwiazdora

“Braveheart – Waleczne Serce” (1995)

Akcja tej produkcji toczy się pod koniec XIII wieku. W filmie “Braveheart – Waleczne Serce” Mel Gibson wciela się w szkockiego wojownika, Williama Wallace’a, który przewodzi rebelii Szkotów przeciwko Anglii. Występuje w roli męskiego bohatera, który w imię miłości do swojego kraju mógłby oddać własne życie. Jednocześnie w filmie przedstawiony zostaje wątek zemsty za śmierć żony.

“Braveheart” może nie do końca jest filmem poprawnym historycznie, ale zrealizowano go z pasją, werwą i odpowiednio brawurowym zacięciem. Obraz przyniósł Gibsonowi dwa Oscary – za aktorstwo i w kategorii producenckiej za najlepszy film roku.

“Zabójcza broń” (1987)

Gliniarz Martin Riggs do dziś pozostaje jedną z najbardziej ikonicznych postaci w karierze Mela Gibsona. Pierwsza odsłona serii, z 1987 roku, jest tą najlepszą i aktor daje tu popis swoich możliwości – zarówno tych komediowych, jak i “twardzielskich”, jako gwiazdor kina akcji. W duecie z Dannym Gloverem jest wprost wyborny. Dzięki kreacji Riggsa Gibson zdobył trzy nagrody MTV oraz dwie nominacje do tej statuetki.

Czytaj też: Nicole Kidman – biografia aktorki, najlepsze filmy i role

“Byliśmy żołnierzami” (2002)

Historia podpułkownika Hal Moore (Mel Gibson), którego oddział zostaje otoczony przez wrogie siły w trakcie wojny wietnamskiej. Fabuła bazuje na książce “Were Soldiers Once… And Young” autorstwa ppłk Harolda Moore’a. Poza Gibsonem w filmie grają między innymi Greg Kinnear, Sam Elliott, Ryan Hurst i Desmond Harrington.

W recenzji dla “Variety” kreację Mela Gibsona chwalono jako “bliską temu, co przed laty robił na ekranie John Wayne”. W innych omówieniach uznano, że aktor dyryguje pozostałymi członkami obsady na ekranie i emanuje gwiazdorstwem. Film zebrał kilka wyróżnień w kategoriach technicznych; zarobił też 115 mln USD w kinach.

“Mad Max” (1979)

— W postapokaliptycznej przyszłości gang morduje rodzinę Maxa. Zrozpaczony Max wkracza na drogę zemsty. (zarys fabuły – Netflix)

Kreacja Maxa Rockatansky’ego w trzech pierwszych odsłonach serii George’a Millera przyniosła Gibsonowi międzynarodową rozpoznawalność. Tom Hardy świetnie wypadł w reboocie cyklu z 2015 roku, ale z rolą tytułową chyba zawsze utożsamiany będzie właśnie 66-latek. Gibson wypada najlepiej i najbardziej przekonuje jako aktor, gdy gra na granicy obłędu i taką rolę tworzy chociażby w trzecim “Mad Maxie”. To chyba najbardziej emblematyczna rola w dorobku gwiazdora.

“Co wiecie o swoich dziadkach?” (2017)

Mel Gibson w innym, stricte komediowym wydaniu. W filmie Seana Andersa gra ojca–bad assa, o jakim marzy każdy syn. Studnia testosteronu, i to bez dna – tak można określić bohatera granego przez Gibsona. Aktor bawi się rolą i swoim wizerunkiem, od lat nie był tak zabawny, jak tutaj. Na ekranie towarzyszą mu Mark Wahlberg, Will Ferrell, John Lithgow i John Cena. Z taką obsadą nie da się zbłądzić!

Previous Article
Nicole Kidman Najlepsze filmy

Nicole Kidman – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
Christina Ricci Najlepsze filmy

Christina Ricci – biografia aktorki, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share