Reklama

Keanu Reeves – biografia aktora, najlepsze filmy

Keanu Reeves Najlepsze filmy
Keanu Reeves Najlepsze filmy w dorobku aktora / Foto: Warner Bros., Village Roadshow

Parę dni temu poinformowano, że powstanie sequel klasyku fantasy “Constantine” z 2005 roku – w roli głównej powróci odtwórca tytułowej postaci, Keanu Reeves. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować przegląd najlepszych filmów i najważniejszych ról w karierze 58-letniego, dwukrotnie nominowanego do nagrody Saturna aktora.

Keanu Reeves Najlepsze filmy i role w karierze gwiazdora

“Moje własne Idaho” (1991)

Zacznijmy nietypowo – o wysokobudżetowym kinie akcji wspomnimy trochę później. “Moje własne Idaho” to jeden z najlepszych filmów w karierze reżysera Gusa Van Santa i jedno z najambitniejszych przedsięwzięć z udziałem Keanu Reevesa. W dramacie psychologicznym z początku lat 90. gwiazdor pojawia się jako Scott – syn wpływowego polityka, który lubi sprawiać kłopoty i jest niejako królem ulicy; trzyma się z bezdomnymi, prostytuuje się z wyboru. Jest przyjacielem nieszczęsnego Mike’a (River Phoenix), który cierpi na narkolepsję i chce odnaleźć matkę, ostatnio widzianą ponad piętnaście lat temu. Bohaterowie wyruszają w podróż przez Stany Zjednoczone.

“Moje własne Idaho” zdefiniowało niejako nurt New Queer Cinema i przyniosło reżyserowi kilka prestiżowych wyróżnień. Film stanowi medytację nad tematem męskiego pożądania. Phoenix stworzył tu nagradzaną kreację w stylu kultowych dokonań Jamesa Deana, a i Reevesowi udało się wzbudzić zachwyt krytyków. W recenzji dla “Rolling Stone” chwalono go za magnetyzm, a w “The New York Times” pisano, że to prawdopodobnie jedna z jego najlepszych ról. Sam film uhonorowano trzema statuetkami Independent Spirit. Scena przy ognisku z udziałem Reevesa i Phoeniksa przeszła do historii kina queerowego.

Seria “Matrix” (1999–2021)

Kultowa seria z pogranicza akcji i science-fiction, w której Keanu Reeves gra Neo – programistę komputerowego, który przekonuje się, że żyje w postapokaliptycznym świecie kontrolowanym przez maszyny. “Matrix” to dziś absolutny klasyk, bez którego trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałoby kino fantastycznonaukowe. Napędzana rewelacyjnymi efektami specjalnymi pierwsza część cyklu za sprawą swojej przełomowej technologii utarła ścieżkę wielu późniejszym blockbusterom, a sceny walki z udziałem samego Reevesa do dziś zapierają dech w piersi.

Co ciekawe Reeves wygrał w castingu do roli Neo alias Thomasa Andersona, pokonując między innymi cenionego aktora Johnny’ego Deppa. Jego kreacje w “Matriksach” były tak intensywne, że często pociągały za sobą kontuzje fizyczne. Rola Neo przyniosła mu nominację do Saturna. Sam film (“Matrix” z 1999 r.) został wpisany przez National Film Registry do Biblioteki Kongresu jako “istotny kulturowo”.

Seria “John Wick” (2014–2023)

W przyszłym roku ukaże się kolejna, czwarta już odsłona serii “John Wick”. Keanu Reeves występuje w niej w roli tytułowej – jako płatny zabójca na usługach mafii. W pierwszej odsłonie gwiazdor pojawia się jako mężczyzna, który po śmierci żony popada w manię zemsty i zabijania. Według Reevesa film stanowi ekranową wersję “klasycznego revenge story, rodem jak ze Starego Testamentu”.

Reeves imponuje w serii “John Wick” przede wszystkim fizycznie, w scenach walki. Przygotowując się do tej roli, aktor trenował między innymi judo czy różne odmiany ju-jitsu, a także ćwiczył pod okiem żołnierzy Navy Seals. W recenzji dla “The Village Voice” pisano, że Reeves jako Wick jest niczym “old-schoolowy zawadiaka”, pełen wspaniałego uroku i świetnie wyćwiczony fizycznie. Role w kolejnych filmach z serii przyniosły aktorowi m.in. nominację do Saturna, nagrody People’s Choice czy statuetki HCA (Hollywood Critics Association).

“Speed: Niebezpieczna prędkość” (1994)

Kreacja, która powoli zaczęła ugruntowywać Keanu Reevesa jako ulubieńca widzów kinowych. Oczywiście na prawdziwy przełom musiał on później zaczekać jeszcze pół dekady – do czasu wydania “Matriksa”. Film przeszedł do historii jako rezolutne, wysokooktanowe kino sensacyjne. W widowisku reżyserowanym przez Jana de Bonta cały “trik” polega na tym, że pod podwoziem autobusu umieszczono bombę – eksploduje ona, gdy pojazd zwolni do mniej niż 50 mil na godzinę. Na pokładzie znajdują się policjant Jack (Reeves) i Annie (Sandra Bullock), niewinna pasażerka, która wciągnięta zostaje w wir sensacyjnych zdarzeń. Występ Reevesa nagrodzono jedną statuetką MTV Movie Award i nominowano do trzech kolejnych (m.in. w kategoriach najlepszy aktor oraz najseksowniejszy mężczyzna ekranu).

W 1997 r. wyszedł też sequel, “Speed 2: Wyścig z czasem”. Keanu nie pojawił się w nim, bo postanowił… wyruszyć w tournee ze swoim zespołem muzycznym Dogstar.

“Wspaniała przygoda Billa i Teda” (1989)

Pozytywnie głupkowata komedia science-fiction o dwóch szkolnych matołach u progu wielkiego odkrycia. Tytułowi bohaterowie (Reeves, Alex Winter) mają po siedemnaście lat i szykują się do egzaminu swego życia – jeśli nie zdadzą testu z historii, będą powtarzać klasę. Pomocny okaże się tajemniczy wehikuł czasu, za sprawą którego Bill i Ted wyruszą w podróż do przeszłości i poznają wiele z najważniejszych postaci w dziejach.

Obaj główni aktorzy są w swoich rolach czarujący i uroczo ekscentryczni, ale to Reeves zrobił po “Billu i Tedzie” zawrotną karierę. Powstały jeszcze dwie kontynuacje filmu, z 1991 i 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2022 Wyniki

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2022 - znamy wyniki i zwycięzców

Next Article
Michael Paré Najlepsze filmy

Michael Paré – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Total
1
Share