Julia Roberts – biografia aktorki, najlepsze filmy

Julia Roberts Najlepsze filmy
Julia Roberts Najlepsze filmy z udziałem uznanej aktorki / Foto: Wikimedia Commons

Już 30 września na ekranach polskich kin ukaże się komedia romantyczna “Bilet do raju”, między innymi z udziałem Julii Roberts. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować przegląd najlepszych filmów i najważniejszych ról w karierze 54-letniej laureatki Oscara.

Julia Roberts Najlepsze filmy z udziałem ikonicznej aktorki

“Erin Brockovich” (2000)

Dramat Stevena Soderbergha oparty na biografii tytułowej Erin Brockovich – aktywistki działającej na rzecz ochrony środowiska, która pracowała też jako prawnik-amator. Kobieta walczy o odszkodowanie dla osób chorujących na nowotwory – ofiar zanieczyszczeń wody. Julia Roberts tworzy tu najlepszą rolę swojej kariery – można powiedzieć, że “życiówkę” – i zdecydowanie pozamiatała konkurencję na ekranie. A przed kamerą towarzyszyli jej między innymi Albert Finney, Aaron Eckhart i Peter Coyote. W swojej roli aktorka jest kokietująca, chwilami melancholijna, zawsze genialna. Występ uhonorowano Oscarem, BAFTĄ, Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych, Złotym Globem oraz statuetką Blockbuster Entertainment.

“Sypiając z wrogiem” (1991)

Kino sensacyjne typowe dla lat dziewięćdziesiątych. Julia Roberts pojawia się tu jako Laura – z pozoru szczęśliwa żona mieszkająca w domu nad oceanem i zakochana po uszy w mężu, doradcy inwestycyjnym (Patrick Bergin). W istocie jest bita przez partnera i pewnego dnia postanawia powiedzieć: “dość”. Z powodzeniem znika z jego życia, pozorując śmierć. Ten jednak nie odpuści łatwo: planuje znaleźć byłą ukochaną i ją zamordować. Wierzy bowiem, że jest jego własnością.

Film okazał się wielkim sukcesem w notowaniach box office’u, zarabiając łącznie 175 mln dolarów przy 19-milionowym budżecie. Roberts tworzy złożoną, wymagającą i nieoczywistą rolę, którą w 1992 roku nominowano do nagrody Saturna. Po występie w tym filmie posypały się propozycje. Aktorkę widzieliśmy następnie między innymi w “Raporcie Pelikana”, “Miłosnej rozgrywce” z Dennisem Quaidem czy “Mary Reilly” Stephena Frearsa.

“Pretty Woman” (1990)

Julia Roberts w filmie, który przełamał konwencję komedii romantycznych – główną bohaterką jest bowiem czarująca prostytutka, która rozkochuje w sobie wpływowego biznesmena. Co ciekawe z początku obraz ten miał być opowieścią “ku przestrodze” o życiu pracownic seksualnych w Kalifornii, ale postanowiono, że lepiej sprawdzi się w komediowej formule. Był to jeden z największych hitów kasowych lat dziewięćdziesiątych, który odtwórczyni głównej roli przyniósł Złoty Glob oraz nominację do Oscara.

Czytaj też: TOP 10 – najlepsze komedie romantyczne w historii kina

“Notting Hill” (1999)

Roberts była w latach dziewięćdziesiątych ikoną filmowych komedii i zagrała podobną kreację w “Notting Hill” z 1999 roku. Scenariusz tej produkcji przygotował zresztą Richard Curtis – twórca cenionego rom-comu, “To właśnie miłość”. To piękna historia romansu między pracownikiem księgarni (Hugh Grant) a amerykańską aktorką (Roberts), która przypadkiem odwiedza jego sklep. Na koncie film ma między innymi nagrodę BAFTA, nagrodę Empire oraz statuetkę od Brytyjskiej Akademii Filmów Komediowych. Odtwórcy ról głównych byli nominowani do Złotego Globu.

“Bliżej” (2004)

— Pisarz, striptizerka, fotografka i dermatolog zostają uwikłani w skomplikowaną sieć romansów, z której niełatwo będzie im się wyplątać. (zarys fabuły filmu – Netflix)

Cenioną panią fotograf jest w filmie właśnie Julia Roberts, a na ekranie pojawiają się też Jude Law, Natalie Portman i Clive Owen. Melodramat w reżyserii Mike’a Nicholsa zebrał zasadniczo pozytywne recenzje, chwalony przede wszystkim za talenty członków obsady. W omówieniu dla portalu “Allmovie” chwalono kreację Roberts, pisząc, że aktorka w swojej roli “nie przejawia choćby krzty gwiazdorstwa i aktorskiej samoświadomości”. Serwis “ViewLondon” uznał scenę rozstania między Anną (Roberts) a Larrym (Owen) za najlepszą w całym filmie. Występ w “Bliżej” przyniósł Julii Roberts m.in. statuetkę od amerykańskiego stowarzyszenia National Board of Review.

Previous Article
Sylvester Stallone Najlepsze filmy

Sylvester Stallone – biografia aktora, najlepsze filmy

Next Article
George Clooney Najlepsze filmy

George Clooney – biografia aktora, najlepsze filmy

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share