Natalie Portman – biografia aktorki, najlepsze filmy

Natalie Portman Najlepsze filmy
Natalie Portman Najlepsze filmy z udziałem aktorki / Foto: Wikimedia Comm.

Natalie Portman, która ma korzenie żydowsko-polsko-austriackie, zaczynała karierę jako aktorka dziecięca od debiutu w “Leonie zawodowcu” (1994). I choć przez wielu nadal utożsamiana jest z Mathildą Lando, na przestrzeni lat stworzyła dziesiątki innych ważnych ról. Poznajcie najlepsze kreacje w dorobku 41-letniej aktorki oraz jej najważniejsze filmy.

Natalie Portman Najlepsze filmy z udziałem aktorki

“Leon zawodowiec” (1994)

Zaczęło się od głównej roli kobiecej (a właściwie dziewczęcej) w kultowym “Leonie zawodowcu” Luca Bessona. Dramat sensacyjny utorował reżyserowi ścieżkę kariery w Hollywood, a samej Portman otworzył bramy do aktorskiego Olimpu. Dzisiejsza gwiazda miała zaledwie dwanaście lat, gdy podjęła współpracę z Bessonem. Film był krwawy i brutalny, ale Portman wykazała się dużą wrażliwością i dojrzałością, kreując postać Mathildy – sieroty, która trafia pod opiekę zawodowego mordercy o wielkim sercu.

Film był olbrzymim hitem komercyjnym i we Francji przez trzy tygodnie zajmował miejsce pierwsze w notowaniu box office’u. Debiut aktorski Natalie Portman uznano za “szokująco dobry”; w recenzji dla “Kansas City Star” pisano, że dzięki aktorce “film zyskuje serce i duszę”.

Kreacja Portman w mafijnym filmie akcji przyćmiła trochę występ Jeana Reno (tytułowego Leona) i przyniosła jej m.in. statuetkę ACCA (Awards Circuit Community Award). Sam obraz znajduje się w czołowej czterdziestce najlepszych produkcji w historii kina według serwisu IMDb.

“Czarny łabędź” (2010)

Wyborny thriller psychologiczny w reżyserii Darrena Aronofsky’ego ożywił karierę Natalie Portman i dziś uchodzi za jeden z najlepszych filmów z jej udziałem. To historia nowojorskiej baletnicy Niny, która zastępuje uznaną primabalerinę (Winona Ryder) w wystawianym na nowo “Jeziorze łabędzim”. Sukcesy taneczne głównej bohaterki nie odpowiadają zadziornej Lily (Mila Kunis). Między baletnicami pojawia się rywalizacja i… pewnego rodzaju napięcie erotyczne.

“Czarny łabędź” to mocny dreszczowiec o chorobliwej ambicji i dążeniu do perfekcji za wszelką cenę. Portman tworzy pod nadzorem Aronofsky’ego rolę paranoidalną i autodestrukcyjną, a jej bohaterce z czasem zaczynamy współczuć. Kreacja okupiona była treningami i wysiłkiem fizycznym (aktorka schudła na potrzeby filmu dziesięć kilogramów). Według Portman film stanowi “eksplorację ego artysty oraz jego narcyzmu”. Aktorka zdobyła Oscara, Saturna, Złoty Glob i BAFTĘ, a “The New Yorker” umieścił jej występ na liście najlepszych filmowych ról XXI wieku.

“Jackie” (2016)

Natalie Portman jako Jacqueline Kennedy w filmie biograficznym Pablo Larraína z 2016 roku. Ten sam reżyser nakręcił później dramat “Spencer” z Kristen Stewart, o życiu księżnej Diany. W “Jackie” poznajemy wycinek życia tytułowej bohaterki zaraz po niesławnym zamachu na jej męża – prezydenta Johna F. Kennedy’ego.

Cały film podporządkowany jest Portman, która tworzy rolę zniuansowaną i nader głęboką. Kennedy w jej wydaniu to kobieta udręczona i targana sprzecznymi emocjami. Przygotowując się do występu, gwiazda “przestudiowała” archiwalne nagrania z Jackie Kennedy i przeczytała liczne biografie, której jej poświęcono. Rolę nominowano do Nagrody Akademii Filmowej oraz statuetki BAFTA, a wyróżniono m.in. na galach stowarzyszeń krytyków filmowych w Denver, Dallas czy Chicago.

“Bliżej” (2004)

— Pisarz, striptizerka, fotografka i dermatolog zostają uwikłani w skomplikowaną sieć romansów, z której niełatwo będzie im się wyplątać. (zarys fabuły filmu – Netflix)

Tancerką erotyczną jest w filmie właśnie Natalie Portman, a na ekranie pojawiają się też Jude Law, Julia Roberts i Clive Owen. Melodramat w reżyserii Mike’a Nicholsa zebrał zasadniczo pozytywne recenzje, chwalony przede wszystkim za talenty członków obsady. W omówieniu dla portalu “Allmovie” pisano, że Portman “doskonale rozumie postać, którą gra i udowadnia, że jest nią zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz”. Z kolei w recenzji dla MTV stwierdzono: “Portman – wyróżniająca się dużymi, gorliwymi oczami oraz świadomym, uwodzicielskim uśmiechem – wznosi film na zupełnie nowy poziom”.

Wraz z Owenem, Portman była najczęściej nagradzaną członkinią obsady. Rywalizowała o Oscara i BAFTĘ, zgarnęła Złoty Glob, pokonując na ceremonii m.in. Meryl Streep.

“V jak vendetta” (2005)

Prawdopodobnie najbardziej kultowa pozycja w dorobku Natalie Portman. No dobrze, może poza filmami z serii “Gwiezdne wojny”. W dystopijnym thrillerze ze scenariuszem sióstr Wachowskich Portman zagrała Evey Hammond – zwykłą dziewczynę, która przypadkiem zostaje wciągnięta w spisek przeciwko Zjednoczonemu Królestwu. Dreszczowiec z akcją osadzoną w totalitarnej Anglii pomógł głównej aktorce uciec od wizerunku, jaki stworzyła ona w filmach jak “Mroczne widmo” czy “Marsjanie atakują!”. Dzięki tej roli aktorka zyskała rzeszę nowych fanów wśród krytyków i zebrała świetne recenzje.

Czytaj też: Jack Nicholson – biografia aktora, najlepsze filmy

Previous Article
Glenn Close Najlepsze filmy

Glenn Close – biografia aktorki, najlepsze filmy

Next Article
Babilon Zwiastun

"Babilon" - zwiastun tragikomedii z Bradem Pittem i Margot Robbie

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share