70. urodziny Bogusława Lindy – idola pokolenia lat 90., wiecznego buntownika oraz sojusznika osób LGBTQ

Bogusław Linda
Bogusław Linda kończy 70 lat / Foto: Wikimedia Commons

Właśnie dziś 70. rocznicę swoich urodzin świętuje Bogusław Linda – aktor charakterystyczny, gwiazdor małego i dużego ekranu, pierwszy etatowy twardziel polskiego kina. Linda ma w dorobku szeroki wachlarz świetnych, cenionych i kultowych ról. Które z nich przeszły do historii? Kim jest aktor prywatnie, poza planem filmowym?

Bogusław Linda obchodzi 70. urodziny. To jeden z najważniejszych aktorów w historii polskiego kina

Linda przyszedł na świat 27 czerwca 1952 roku w Toruniu, choć miasto to opuścił, by w Krakowie uczęszczać do Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Początkowo rozpoznawalny był głównie z pracy na deskach scenicznych (współpracował m.in. z Teatrem Studio w Warszawie); później został odkryty przez reżyserów filmowo-telewizyjnych.

Na początku lat 80. Agnieszka Holland obsadziła go w swojej “Gorączce”, a następnie w “Kobiecie samotnej”. Był to początek współpracy z innymi cenionymi polskimi filmowcami, takimi jak Andrzej Wajda, Janusz Zaorski czy Krzysztof Kieślowski. W 1987 r. grał w dramacie kryminalnym “Zabij mnie glino”, który dziś uchodzi za pozycję kultową w jego dorobku.

Prawdziwym przełomem dla Bogusława Lindy były jednak lata 90. i seria udanych, “twardzielskich” kreacji w takich produkcjach jak “Psy”, “Psy 2”, “Sara”, “Kroll”, “Pułapka” czy “Demony wojny według Goi”. To z tymi filmami utożsamiany jest do dziś Linda. Rola Franza Mauera z “Psów” Pasikowskiego jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kinematografii naszego kraju; wiele cytatów z Mauera przeszło do języka potocznego.

Kojarzony jest także z “Pana Tadeusza”, gdzie wcielał się w księdza Robaka (za tę rolę nominowano go do Orła), z “Jańcia Wodnika” Jana Jakuba Kolskiego czy ze “Złota dezerterów” – komedii wojennej Janusza Majewskiego. Linda wielokrotnie dowodził swojego talentu komediowego, m.in. w “Czasie surferów”, w serialach Polsatu “Dziki” oraz “I kto tu rządzi?”, w “Randce w ciemno”.

Nazywany “idolem pokolenia lat 90.” oraz “idolem pokolenia ‘Solidarności'”, Linda jest nie tylko wybitnym aktorem, ale też pedagogiem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Działa również społecznie. Jesienią 2017 roku pozytywnie zaskoczył większość fanów, wspierając środowisko LGBTQ+ oraz Kampanię Przeciw Homofobii i biorąc udział w projekcie “Ramię w ramię po równość”. Powiedział wtedy pamiętne słowa: “Całe życie walczyłem o swoją wolność. Każdy ma do niej prawo.”

Słynie z bezkompromisowych wypowiedzi. Parę lat temu przyznał, że choć wierzy w Boga, to uważa, że “jest on wszędzie, chociażby w miłości, ale na pewno nie ma go w Kościele”. W rozmowie z TVN24 w 2016 roku potwierdził, że jest zagorzałym przeciwnikiem rządzącej obecnie w Polsce partii politycznej i dodał, że dla niego “Telewizja Polska nie istnieje”.

Filmografię Bogusława Lindy zamyka serial kryminalny “Odwilż”, w którym zagrał Michała Strzeleckiego.

Previous Article
Chucky Jennifer Tilly

Jennifer Tilly i Gina Gershon na nowym zdjęciu z planu serialowego "Chucky'ego"

Next Article
Cudowny chłopak. Biały ptak Zwiastun

Helen Mirren w filmie "Cudowny Chłopak. Biały ptak". Zwiastun, data premiery

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share