Gwiazda “Portretu kobiety w ogniu” kończy karierę w branży filmowej. Ma dość patriarchatu i seksizmu

Adèle Haenel
Adèle Haenel rezygnuje z kariery aktorki filmowej / Foto: Wikimedia Comm.

Adèle Haenel – francuska aktorka, gwiazda nagradzanego “Portretu kobiety w ogniu” – postanowiła zakończyć karierę w branży filmowej. Powodem takiej decyzji są panujące w świecie kina, negatywne zjawiska – rasizm, reakcjonizm, dominacja mężczyzn.

Adèle Haenel kończy karierę: “Branża filmowa jest patriarchalna i seksistowska”

Pochodząca z Paryża Adèle Haenel debiutowała przed kamerą na początku lat dwutysięcznych, a w 2007 roku zagrała w nominowanych do Cezarów “Liliach wodnych”. Później jej kariera nabrała tempa: po pięciu nominacjach do prestiżowej francuskiej nagrody wreszcie zdobyła Cezara za występ w dramacie “Suzanne” (2014) oraz rok później, za kreację w “Miłości od pierwszego ugryzienia”. Światowy rozgłos przyniosły jej produkcje “120 uderzeń serca” i przede wszystkim “Portret kobiety w ogniu” (obraz wyróżniony w Cannes).

Pomimo sukcesów Haenel podjęła decyzję o zakończeniu kariery aktorskiej. W wywiadzie dla niemieckiego magazynu “FAQ” wyjaśniła, dlaczego chce opuścić branże filmową:

— Nie grywam już w filmach – z powodów politycznych. Branża ta jest bez reszty reakcjonistyczna, rasistowska i patriarchalna. Stwierdzenie, że wpływowi przedstawiciele branży filmowej mają dobre intencje, oraz że świat zmierza w dobrym kierunku, byłoby mylne. Jest zupełnie inaczej. Jedyne, co powoduje, że społeczeństwo rośnie w siłę, to walka społeczna. Wychodzę z założenia, że opuszczenie placu boju to również rodzaj walki. Odchodząc z branży filmowej, chcę czynić dobro w innym świecie, innym kinie.

Hanael miała wystąpić w nowej produkcji uznanego reżysera Bruno Dumonta (twórcy “Dwudziestu dziewięciu palm”), ale zrezygnowała ze współpracy. Ponoć pokłóciła się o kwestie takie jak tematyka filmu i dobór obsady. Projekt nosi tytuł “L’Empire”; będzie filmem science-fiction.

Według Haenel scenariusz filmu wydawał się “zabawny”, ale w istocie krył za sobą “seksistowskie, rasistowskie przesłanie”. “Scenariusz pełen był żartów z cancel culture czy przemocy seksualnej. Próbowałam przedyskutować to z Dumontem, myślałam, że możliwy jest dialog. Przez sekundę wierzyłam, że to wszystko nie było zamierzone. Lecz było. Ten lekceważący ton był celowy” – tłumaczy aktorka.

33-latka zapowiedziała, że będzie kontynuować karierę aktorki teatralnej. Dodaje też, że nie wyklucza współpracy przy kinie niezależnym, z osobami, które zna i którym może zaufać.

“Gdybym grała dalej w mainstreamowych produkcjach, wspierałabym patriarchat i toksyczną męskość”, dodaje gwiazda.

Previous Article
The Tiger Alexander Skarsgård

Alexander Skarsgård i Dane DeHaan w nowym filmie produkowanym przez Aronofsky'ego

Next Article
Wicked Little Letters Jessie Buckley

Komedia "Wicked Little Letters": Jessie Buckley jako diablica, Olivia Colman w roli dewotki

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share