Gejowski melodramat “Firebird” oprotestowany podczas rosyjskiego festiwalu

Firebird oprotestowany
Firebird oprotestowany na festiwalu w Rosji / Foto Prime: Factory, No Reservations Entert., Film Estonia, Roadside Attractions

10 czerwca odbędzie się polska premiera gejowskiego melodramatu “Firebird” w reżyserii Peetera Rebane’a. Doskonale oceniony przez krytyków film ma za sobą imponujący obieg festiwalowy – prezentowano go na imprezach filmowych między innymi w Londynie, Los Angeles i Moskwie. W tym ostatnim mieście obraz został agresywnie oprotestowany.

Firebird oprotestowany na festiwalu w Rosji

Światowa premiera dramatu “Firebird” miała miejsce w marcu ubiegłego roku podczas londyńskiego BFI Flare – festiwalu kina LGBTQ. Później twórcom udało się zaprezentować swoje dzieło między innymi w Hongkongu, Kopenhadze, Paryżu, na Słowacji czy w afrykańskim Durbanie. Najbardziej kontrowersyjny okazał się pokaz w Rosji. “Firebird” emitowany był podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Obraz opowiada prawdziwą historię Siergeja Fetisova – rosyjskiego żołnierza, który ukrywał swoją homoseksualną orientację. Fabuła skupia się na “zakazanej” miłości między dwoma wojskowymi: pilotem myśliwca i szeregowym. Role główne zagrali Tom Prior i Oleg Zagorodnii; pierwszy z nich jest też scenarzystą i producentem.

Pod koniec kwietnia odbędzie się premiera “Firebird” w USA i Kanadzie. Promocja filmu w Ameryce trwa w najlepsze i niedawno Prior opowiedział o okolicznościach emisji gejowskiego melodramatu na moskiewskim festiwalu:

— Z początku nie wierzyliśmy, że dyrektorzy festiwalu zaakceptują nasz film i zechcą go pokazać. Gdy tak się stało, pomyśleliśmy sobie, że to bardzo progresywne ze strony dyrektorów programu. Mieliśmy wrażenie, że wkrótce dokonają się pozytywne zmiany, jeśli chodzi o stanowisko polityczne Rosji wobec osób LGBTQ+. Potem, po pierwszej emisji, do prokuratury nadesłano list z żądaniem usunięcia naszego filmu z festiwalu. Przed budynkiem pikietowali protestujący. Mieli ze sobą transparenty o treści: “stop homoseksualnej propagandzie”. Pojawiło się ponad dziewięćdziesiąt artykułów, w którym pisano, że “Firebird” to okropny film, który przynosi wstyd festiwalowi.

Firebird oprotestowany w Moskwie. Twórcy o agresji Rosjan

Prior pochwalił decyzję “pewnej odważnej osoby”, która nie ugięła się pod naciskiem protestów i postanowiła, że film nadal będzie częścią festiwalu:

— Na dyrektorach wymuszono, by sprzedaż biletów została zawieszona. “Firebird” pokazywany był na nieomal pustych salach, co jest przykre. To udowadnia, że sytuacja w Rosji jest zła, a także, że film ma olbrzymie znaczenie, zwłaszcza w świetle wydarzeń z ostatnich tygodni. Myślę, że świat zaczyna zdawać sobie sprawę, jaka jest prawdziwa natura Rosji. Że polityka tego kraju opiera się na opresyjnej dyktaturze, a opozycja nie ma w kraju głosu.

Czytaj też: Peacemaker jest biseksualny. James Gunn potwierdza, że był to pomysł Johna Ceny

Film “Firebird” utrzymuje wynik 89 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes. Ciepłe opinie wydali dramatowi dziennikarze takich portali, jak “The Guardian”, “San Jose Mercury News”, “Daily Mirror” czy “Screen International”.

Previous Article
Wednesday Christina Ricci

Premiera "Wednesday" coraz bliżej. Christina Ricci zakończyła prace na planie

Next Article
Sope Dirisu jako Constantine

Kto zagra Johna Constantine'a w nowym serialu J.J. Abramsa?

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share