Premiera kinowa: “Benedetta” w reżyserii Paula Verhoevena. Virginie Efira w roli zakonnicy-lesbijki

Benedetta Premiera
Benedetta Premiera w kinach / Foto Prime: Pathé, SBS Productions

Właśnie dziś, 7 stycznia, w polskich kinach zanotował premierę wyjątkowy film. “Benedetta” to opowieść o tytułowej włoskiej zakonnicy z XVII wieku, której lesbijskie skłonności wywołują poważne “obawy” Watykanu. Dramat historyczny opowiada o autentycznej postaci i został wyreżyserowany przez Paula Verhoevena.

Benedetta Premiera nowego filmu Paula Verhoevena

Benedetta Carlini była zakonnicą i mistyczką katolicką, która żyła w klasztorze w Toskanii. Aresztowano ją i sądzono za safizm, a właściwie lesbijską orientację. Rolę tytułową zagrała u Verhoevena pochodząca z Belgii Virginie Efira – aktorka znana m.in. z takich filmów jak “Facet na miarę”, “Miłość po francusku” czy “Elle”.

W filmie przedstawiona zostaje Benedetta, którą nawiedzają straszliwe, religijne wizje. W toku śledztwa watykańskiego okaże się, że kobieta odbyła stosunek z inną zakonnicą. “Benedetta” bazuje na książce “Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy” autorstwa Judith C. Brown. Występują w niej także Lambert Wilson (“Matrix Zmartwychwstania”), Charlotte Rampling, Olivier Rabourdin, Clotilde Courau, Daphne Patakia i Hervé Pierre.

Film miał swoją światową premierą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, gdzie był nominowany do Złotej oraz Queerowej Palmy. Efira i Patakia zdobyły z kolei nominacje do nagrody Lumiere w kategoriach aktorskich.

Dystrybucja filmu “Benedetta” została zablokowana w Singapurze. Wszystko z powodu homoseksualnej sceny erotycznej z udziałem dwóch zakonnic. W polskich kinach obraz jest dostępny do obejrzenia od dziś.

Paul Verhoeven to twórca m.in. “Elle”, “Showgirls” oraz dwóch innych filmów o tematyce queerowej – “Nagiego instynktu” i “Czwartego człowieka”.

Benedetta Premiera filmu w Polsce – zwiastun

Previous Article
Pam & Tommy Zwiastun

"Pam & Tommy": zwiastun #2. Zobacz, jak powstała sekstaśma z udziałem Pameli Anderson

Next Article
Chris Noth

Chris Noth "I tak po prostu..." wycięty z finalnego odcinka serialu o Carrie Bradshaw

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share