Premiera kinowa: “Benedetta” w reżyserii Paula Verhoevena. Virginie Efira w roli zakonnicy-lesbijki

Benedetta Premiera
Benedetta Premiera w kinach / Foto Prime: Pathé, SBS Productions

Właśnie dziś, 7 stycznia, w polskich kinach zanotował premierę wyjątkowy film. “Benedetta” to opowieść o tytułowej włoskiej zakonnicy z XVII wieku, której lesbijskie skłonności wywołują poważne “obawy” Watykanu. Dramat historyczny opowiada o autentycznej postaci i został wyreżyserowany przez Paula Verhoevena.

Benedetta Premiera nowego filmu Paula Verhoevena

Benedetta Carlini była zakonnicą i mistyczką katolicką, która żyła w klasztorze w Toskanii. Aresztowano ją i sądzono za safizm, a właściwie lesbijską orientację. Rolę tytułową zagrała u Verhoevena pochodząca z Belgii Virginie Efira – aktorka znana m.in. z takich filmów jak “Facet na miarę”, “Miłość po francusku” czy “Elle”.

W filmie przedstawiona zostaje Benedetta, którą nawiedzają straszliwe, religijne wizje. W toku śledztwa watykańskiego okaże się, że kobieta odbyła stosunek z inną zakonnicą. “Benedetta” bazuje na książce “Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy” autorstwa Judith C. Brown. Występują w niej także Lambert Wilson (“Matrix Zmartwychwstania”), Charlotte Rampling, Olivier Rabourdin, Clotilde Courau, Daphne Patakia i Hervé Pierre.

Film miał swoją światową premierą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, gdzie był nominowany do Złotej oraz Queerowej Palmy. Efira i Patakia zdobyły z kolei nominacje do nagrody Lumiere w kategoriach aktorskich.

Dystrybucja filmu “Benedetta” została zablokowana w Singapurze. Wszystko z powodu homoseksualnej sceny erotycznej z udziałem dwóch zakonnic. W polskich kinach obraz jest dostępny do obejrzenia od dziś.

Paul Verhoeven to twórca m.in. “Elle”, “Showgirls” oraz dwóch innych filmów o tematyce queerowej – “Nagiego instynktu” i “Czwartego człowieka”.

Benedetta Premiera filmu w Polsce – zwiastun

Previous Article
Pam & Tommy Zwiastun

"Pam & Tommy": zwiastun #2. Zobacz, jak powstała sekstaśma z udziałem Pameli Anderson

Next Article
Chris Noth

Chris Noth "I tak po prostu..." wycięty z finalnego odcinka serialu o Carrie Bradshaw

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share