Zbuduj pozytywną historię kredytową! Dowiedz się czym jest, dlaczego jest aż taka ważna i jak ją zbudować

Zbuduj pozytywną historię kredytową
Zbuduj pozytywną historię kredytową

Pozytywna historia kredytowa jest w większości przypadków obowiązkowym elementem, aby otrzymać jakikolwiek kredyt oraz również pozwala otrzymać go w odpowiedniej wysokości. Wiele osób ma problem z tym elementem brania kredytu i zaczyna zajmować się nim dopiero w momencie składania wniosku kredytowego, co jest stanowczo zbyt późnym terminem. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czym jest pozytywna historia kredytowa, dlaczego jest taka ważna oraz jak odpowiednio wcześnie zbudować taką historię aby w momencie brania kredytu pomagała nam już w tym zadaniu.

Poradnik przygotowany przy współpracy z firmą: Doradca kredytowy Kraków.

Czym jest pozytywna historia kredytowa?

Pozytywna historia kredytowa to historia zaciągniętych i terminowo spłacanych zobowiązań kredytowych różnego rodzaju. Są to zatem informacje o terminowo spłaconych pożyczkach, kredytach czy innych produktach finansowych o charakterze kredytowym np. kartach kredytowych. Pozytywna historia, czyli informacje o spłatach naszych zobowiązań przechowują zarówno zewnętrzne bazy dane takie jak np. BIK czy poszczególne banki wewnętrznie.

Pozytywna historia kredytowa dotyczy jedynie prawidłowo spłacanych kredytów oraz zobowiązań i bezpośrednio nie ma powiązania z negatywną historią. Pozytywna historia kredytowa służy bankom do weryfikacji wiarygodności naszej osoby i im jest ona obszerniejsza tym łatwiejsze mamy zadanie w uzyskaniu nowego kredytu. Pozytywną historię kredytową możemy świadomie budować, budując tym samem wiarygodność naszej osoby jako kredytobiorców.

Dlaczego jest taka ważna?

Pozytywna historia kredytowa przez wiele osób jest marginalizowana lub całkowicie ignorowana. Jest to jednak jeden z najważniejszych elementów uzyskiwania kredytów czy pożyczek i zdecydowanie warto o nią zadbać, jeśli kiedykolwiek w przyszłości planujemy skorzystanie z kredytowych produktów finansowych.

Historia naszych zobowiązań przede wszystkim jest dla banku informacją, iż jesteśmy osobami, które potrafią terminowo spłacać swoje zobowiązania. W porównaniu z brakiem jakiejkolwiek historii kredytowej jest zatem bardzo ważną informacją, którą możemy przekazać bankowi, gdy składamy wniosek kredytowy. Dla banku informacja taka stanowi ważne dane mówiąc o tym, że wcześniej korzystaliśmy już z produktów kredytowych oraz jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami. Jest to jedyna możliwość na przekazanie takich informacji bankowi, które z pewnością pozytywnie wpłyną na wizerunek naszej osoby.

Pozytywna historia kredytowa jest również brana pod uwagę podczas składania wniosków kredytowych. Jest to jeden z ważniejszych elementów o jakie powinniśmy zadbać, gdyż banki kładą na niego bardzo duży nacisk. Często brak pozytywnej historii kredytowej uniemożliwia otrzymania kredytu w ogóle, a posiadanie pozytywnych wpisów tego typu często daje możliwość nam wzięcia kredytów w większej wysokości.

Banki bardzo chętnie współpracują z grupą osób o pozytywnych historiach kredytowych, które są wiarygodnymi kredytobiorcami, a także często przedstawiają im znacznie korzystniejsze oferty kredytowe. Zdecydowanie zatem warto należeć do takiej grupy również ze względów wymiernie finansowych.

Pozytywna historia kredytowa jest również niezwykle ważna w kontekście brania przyszłych pożyczek i kredytów. Nawet jeśli w tej chwili nie planujemy takich ruchów, w przyszłości zapewne będziemy korzystali z tego typu produktów finansowych. Budujące zatem odpowiednio wcześnie pozytywną historię kredytową możemy zrobić to jakościowo, bez dużego zamieszania a także skutecznie. Pozytywna historia kredytowa przyda się nam w sytuacjach, kiedy będziemy musieli pożyczyć pewną sumę pieniędzy i będziemy mogli zrobić to we wszystkich bankach, wybierając elastycznie takie formy kredytów i oferty jakie będziemy chcieli.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od zaplanowania tego procesu. Nie powinniśmy podejmować tak jak w innych dziedzinach finansów żadnych pochopnych, nerwowych i nieprzemyślanych ruchów. Wszystkie kwestie należy szczegółowo zaplanować i wykonać. Jeśli korzystamy już z pewnych produktów kredytowych, należy po prostu je regularnie spłacać. Jest to monotonne i prozaiczne wręcz rozwiązanie, ale pozwala nam budować silną pozytywną historią kredytową. Powinniśmy zatem za wszelką cenę unikać przeterminowania zobowiązań i wpisania nas do bazy danych dłużników, co będzie niezwykle kłopotliwe.

Gdy nie posiadamy żadnych zobowiązań, również możemy budować pozytywną historią kredytową i samodzielnie brać różne kredyty, a następnie je spłacać. Możemy robić tak np. za sprzętem AGD/RTV, który będziemy specjalnie brali na raty, nawet posiadając gotówkę na jego zakup. W tym celu warto brać jedynie sprzęt na raty 0%, aby nie ponosić dodatkowego oprocentowania. Na kredyt możemy brać różne sprzęty, które są nam potrzebne, zaczynając od tych najdrobniejszych, gdzie miesięczna rata będzie wynosiła kilka — kilkanaście złotych. Wykorzystując odpowiednio kilka takich kredytów równocześnie lub jeden po drugim będziemy mogli w dłuższej perspektywie czasu stworzyć naprawdę imponującą historię kredytową.

Jeśli współpracujemy z pewnym bankiem i mamy uzasadnione przypuszczenie, że to właśnie w nim za jakiś czas możemy brać kredyt, warto również korzystać z jego ofert kredytowych. Dzięki temu bank wewnętrznie będzie posiadał pozytywną historią kredytową naszej osoby, co jest bardzo korzystne. W bankach warto zatem korzystać z kart kredytowych, czy debetu w koncie, które są produktami kredytowymi i które pomogą nam zbudować pozytywną historię. Korzystanie z takich produktów jest o tyle łatwiejsze, niż możemy korzystać z nich na co dzień nie biorąc specjalnie kredytów w tym celu np. płacąc kartą kredytową, a nie debetową za zakupy i wydatki.

Elementem, o którym należy koniecznie pamiętać podczas budowania pozytywnej historii kredytowej, jest wyrażenie zgody na przechowywanie pozytywnych wpisów o naszych kredytach w bazach danych. Zewnętrzne bazy danych, takie jak np. BIK nie przechowują automatycznie pozytywnych wpisów o naszej historii kredytowej. Należy w tym celu wyrazić specjalną zgodę, bez której w bazach zewnętrznych nie pozostanie żaden ślad po prawidłowo spłaconym zobowiązaniu.

Previous Article
najlepiej zarabiający aktorzy 2021

Ujawniono listę najlepiej zarabiających aktorów 2021 roku. Daniel Craig na szczycie notowania

Next Article
Shatner in Space serial

Amazon wysłał Williama Shatnera w kosmos. Znamy datę premiery dokumentu "Shatner in Space"

Related Posts
Dieta dla dziecka - jak ją skomponować
Więcej

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Zastanawiasz się, jak wspierać zdrowie swojego dziecka poprzez właściwe żywienie? Dieta lekkostrawna dla dzieci może być odpowiedzią na…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share