“Censor”: horror o utracie kontaktu z rzeczywistością. Premiera kinowa

Na ekranach kin pojawił się film “Censor”. Brytyjski horror psychologiczny opowiada o utracie kontaktu z rzeczywistością i był częściowo inspirowany kinem Davida Lyncha.
Censor premiera
Censor Premiera filmu w Polsce / Foto AZN: Silver Salt, BFI Film Fund, Film4, Cinelab London, Timpson Films, Magnet

Od wczoraj na ekranach polskich kin gości horror psychologiczny “Censor” w reżyserii Prano Bailey-Bond. Brytyjski film został doceniony m.in. na festiwalach w Palm Springs, Sitges i Neuchâtel. Dlaczego warto kupić bilet na seans?

Censor Premiera doskonale przyjętego horroru

Akcja filmu “Censor” toczy się w latach osiemdziesiątych. Enid (Niamh Algar) pracuje w urzędzie cenzorskim i zajmuje się kontrolą produkcji z zagranicy, które trafiają na brytyjskie ekrany i do sklepów z kasetami VHS. Kobieta często obcuje w tzw. video nasties – szokującymi obrazami, które epatują scenami wymownej przemocy. W biurze Enid pojawia się taśma zatytułowana “Don’t Go in the Church”. Film mało znanego reżysera przedstawia okoliczności śmierci małej dziewczynki. Przed laty w życiu bohaterki doszło do podobnej tragedii – jej siostra przepadła bez śladu.

Horror psychologiczny “Censor” został świetnie oceniony przez krytyków i obecnie utrzymuje wynik 89 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes (średnią wyciągnięto ze 150 opinii zawodowych dziennikarzy). Obraz dotyczy wolności artystycznej, ale też wpływu brutalnego kina gore na psychikę człowieka. W niektórych recenzjach produkcję porównywano do dzieł z katalogu Davida Lyncha i Petera Stricklanda.

Dreszczowiec miał swoją polską premierę 29 października – nie mógł więc ukazać się na dużych ekranach w lepszym momencie. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs Prano Bailey-Bond otrzymała za “Censor” nagrodę dla najbardziej obiecującej reżyserki.

Polskim dystrybutorem horroru jest M2 Films.

Censor Zwiastun filmu

Previous Article
Jeepers Creepers: Reborn zwiastun

"Jeepers Creepers: Reborn" - krótki zwiastun nowego filmu z serii "Smakosz"

Next Article
Najstraszniejsze horrory

Top 10: Najstraszniejsze horrory, jakie kiedykolwiek powstały

Related Posts
Filmy sportowe, które trzeba znać
Więcej

Filmy sportowe, które trzeba znać

Przygotowaliśmy 3 propozycje filmów, które absolutnie każdy fan zmagań sportowych powinien zobaczyć. Różne historie łączy zacięta rywalizacja, mocne…
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share