“Censor”: horror o utracie kontaktu z rzeczywistością. Premiera kinowa

Na ekranach kin pojawił się film “Censor”. Brytyjski horror psychologiczny opowiada o utracie kontaktu z rzeczywistością i był częściowo inspirowany kinem Davida Lyncha.
Censor premiera
Censor Premiera filmu w Polsce / Foto AZN: Silver Salt, BFI Film Fund, Film4, Cinelab London, Timpson Films, Magnet

Od wczoraj na ekranach polskich kin gości horror psychologiczny “Censor” w reżyserii Prano Bailey-Bond. Brytyjski film został doceniony m.in. na festiwalach w Palm Springs, Sitges i Neuchâtel. Dlaczego warto kupić bilet na seans?

Censor Premiera doskonale przyjętego horroru

Akcja filmu “Censor” toczy się w latach osiemdziesiątych. Enid (Niamh Algar) pracuje w urzędzie cenzorskim i zajmuje się kontrolą produkcji z zagranicy, które trafiają na brytyjskie ekrany i do sklepów z kasetami VHS. Kobieta często obcuje w tzw. video nasties – szokującymi obrazami, które epatują scenami wymownej przemocy. W biurze Enid pojawia się taśma zatytułowana “Don’t Go in the Church”. Film mało znanego reżysera przedstawia okoliczności śmierci małej dziewczynki. Przed laty w życiu bohaterki doszło do podobnej tragedii – jej siostra przepadła bez śladu.

Horror psychologiczny “Censor” został świetnie oceniony przez krytyków i obecnie utrzymuje wynik 89 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes (średnią wyciągnięto ze 150 opinii zawodowych dziennikarzy). Obraz dotyczy wolności artystycznej, ale też wpływu brutalnego kina gore na psychikę człowieka. W niektórych recenzjach produkcję porównywano do dzieł z katalogu Davida Lyncha i Petera Stricklanda.

Dreszczowiec miał swoją polską premierę 29 października – nie mógł więc ukazać się na dużych ekranach w lepszym momencie. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs Prano Bailey-Bond otrzymała za “Censor” nagrodę dla najbardziej obiecującej reżyserki.

Polskim dystrybutorem horroru jest M2 Films.

Censor Zwiastun filmu

Previous Article
Jeepers Creepers: Reborn zwiastun

"Jeepers Creepers: Reborn" - krótki zwiastun nowego filmu z serii "Smakosz"

Next Article
Najstraszniejsze horrory

Top 10: Najstraszniejsze horrory, jakie kiedykolwiek powstały

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share