Nie żyje Jane Powell – gwiazda Złotej Ery Hollywood, ikona musicalu

Jane Powell nie żyje
Jane Powell nie żyje / Foto Prime Movies: Wikimedia Commons

Jane Powell nie żyje. W wieku 92 lat zmarła aktorka, wokalistka i tancerka, pamiętana z musicali wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Było jedną z najdłużej żyjących gwiazd Złotej Ery Hollywood.

Jane Powell najlepiej znana jest ze swoich występów w “Królewskim weselu” (1951), “Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci” (1954) oraz komedii “Cała naprzód” (1955).

Jane Powell nie żyje. Odeszła ikona filmowego musicalu

Urodziła się jako Suzanne Lorraine Burce w kwietniu 1929 roku. Rodzice od najmłodszych lat usiłowali zrobić z niej dziecięcą gwiazdę – chcieli, by poszła w ślady Shirley Temple. Już jako pięciolatka użyczała swego głosu w audycjach radiowych. Młoda Powell uchodziła za świetną wokalistkę. Pewnego razu sąsiedzi, słysząc, jak ta nuci piosenkę, postanowili złożyć się na profesjonalne lekcje śpiewu dla dziewczyny.

Na początku lat czterdziestych Jane Powell zwyciężyła w konkursie talentów organizowanym przez Janet Gaynor i w rezultacie podpisała kontrakt aktorski z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer. Już w 1944 roku dostała rolę w swoim pierwszym filmie. Była to komedia muzyczna “Song of the Open Road”, nominowana później do Oscara. Powell zagrała w nim fabularyzowaną wersję siebie samej.

Jane Powell nie żyje
Jane Powell nie żyje. Na zdj. Powell i Elizabeth Taylor w serialu A Date with Judy (1948) / Foto AZN: Wikimedia Commons

Nie żyje Jane Powell – gwiazda Złotej Ery Hollywood

Tak rozpoczęła się przygoda aktorki z wielkim światem kina i telewizji, która miała potrwać aż do 2004 roku. Po występach w “Trzech odważnych córkach”, “Delightfully Dangerous” i “Nancy jedzie to Rio” Powell otrzymała angaż do musicalu “Królewskie wesele”, gdzie grała ekranową siostrę Freda Astaire’a. Umiejętności taneczno-wokalne zaledwie 22-letniej wtedy Powell zostały docenione przez krytyków, a sam film walczył o Nagrodę Akademii Filmowej dzięki jednej z piosenek.

Jane Powell wystąpiła też w “Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci”, w “Randce z Judy” czy w komedii “Cała naprzód”. Po serii udanych ról, w lutym 1960 roku otrzymała swoją gwiazdę przy słynnej Hollywoodzkiej Alei Sław. Współpracowała z takimi ikonami, jak Elizabeth Taylor, Debbie Reynolds, Tony Martin, Roddy McDowall czy Ricardo Montalban.

Pojawiała się w telewizji, grając między innymi w serialach “Fantasy Island”, “Statek miłości” czy “Dzieciaki, kłopoty i my”. Ostatni występ ekranowy zaliczyła w 2002 roku, w “Prawie i porządku: Sekcji specjalnej”.

Krytyk Goran Blazeski uznał, że dzięki charakterystycznym występom Powell “zdobyła szczególne miejsce w historii filmowego musicalu”. Była jedną z ostatnich żyjących gwiazd Złotej Ery Hollywood. Zmarła z przyczyn naturalnych 16 września 2021 roku. Miała pięciu mężów – ostatni, Dickie Moore, odszedł w 2015.

Previous Article
Sex Education sezon 3

Premiera: 3. sezon "Sex Education". Wszystko, co wiemy o sezonie czwartym

Next Article
Paranormal Activity: Next of Kin

"Paranormal Activity: Next of Kin" - teaser i data premiery

Related Posts
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Total
0
Share